MSI Katana vs ASUS TUF vs Lenovo LOQ: care e cel mai bun laptop de gaming la 7.000 de lei
Trei laptopuri cu RTX 5060 între 6.800 și 7.000 de lei pe eMAG (noiembrie 2026). TUF A16 scoate cel mai mult din placa video și ține 14 ore la redarea de filme, Katana are ecran QHD și i7, LOQ vine cu trei ani de garanție la domiciliu.
- Autor
- Adrian Mureșan
- Publicat
- Citire
- 10 min

Specificații față în față
| MSI Katana 15 HX B14WFK | ASUS TUF Gaming A16 FA608UM | Lenovo LOQ 15IRX10 | |
|---|---|---|---|
| Procesor și placă video | |||
| Procesor | Intel Core i7-14650HX, 16 nuclee / 24 de fire, până la 5,2 GHz | AMD Ryzen 7 260, 8 nuclee / 16 fire, până la 5,1 GHz | Intel Core i7-13645HX, 14 nuclee / 20 de fire, până la 4,9 GHz |
| Cinebench 2024 multi-core (LaptopMedia) | 1.244 de puncte (exemplar cu RTX 5070; 1.273 în alt grafic) | 932 de puncte | netestat |
| Placă video | GeForce RTX 5060 Laptop, 8 GB GDDR7 | GeForce RTX 5060 Laptop, 8 GB GDDR7 | GeForce RTX 5060 Laptop, 8 GB GDDR7 |
| Putere maximă declarată a plăcii video | 115 W cu Dynamic Boost | 115 W (100 W + 15 W Dynamic Boost) | 100 W (fișa Lenovo) |
| Putere medie a plăcii video în jocuri (publicații și teste diferite) | 68 W (PC Gamer) | 111 W (LaptopMedia, test de o oră) | nemăsurată pe această variantă |
| Comutator MUX | da | da, cu NVIDIA Advanced Optimus | da, cu NVIDIA Advanced Optimus (fișa Lenovo) |
| Ecran | |||
| Diagonală și format | 15,6 inch, 16:9 | 16 inch, 16:10 | 15,6 inch, 16:9 |
| Rezoluție | 2.560 x 1.440 (QHD) | 1.920 x 1.200 | 1.920 x 1.080 |
| Rată de reîmprospătare | 165 Hz | 165 Hz | 144 Hz |
| Culori | 100% sRGB, 98% DCI-P3 (LaptopMedia, exemplar cu RTX 5070) | 97% sRGB (LaptopMedia) | 100% sRGB declarat; 99% măsurat de Notebookcheck pe 15AHP10 |
| Luminozitate în centru | 305 niți (LaptopMedia) | 364 de niți (LaptopMedia) | 318 niți (Notebookcheck, pe 15AHP10) |
| Memorie și stocare | |||
| Memorie RAM | 16 GB DDR5-5600, două module (dual-channel) | 16 GB DDR5-5600, un modul | 16 GB DDR5, un modul |
| Sloturi RAM | 2, ambele ocupate | 2, unul liber (maximum 64 GB) | 2, unul liber (maximum 32 GB) |
| SSD | 512 GB | 512 GB | 512 GB |
| Sloturi M.2 | 1 | 2, unul liber | 2, unul liber |
| Conectivitate | |||
| USB-C | 1 x USB-C 3.2 Gen 2 | 1 x USB4, 1 x USB-C 3.2 Gen 2 | 1 x USB-C 10 Gbps |
| USB-A | 3 x USB-A | 2 x USB-A 10 Gbps și 1 x USB 2.0 (fișa ASUS; eMAG listează un singur USB-A de 10 Gbps) | 3 x USB-A 5 Gbps |
| Video și rețea | HDMI 2.1, RJ-45 | HDMI 2.1, RJ-45 | HDMI 2.1, RJ-45 |
| Wi-Fi și Bluetooth | Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3 | Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.4 | Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2 |
| Cameră web | 720p | 1080p | 5 MP (fișa Lenovo) |
| Carcasă și baterie | |||
| Carcasă | integral din plastic | capac din aluminiu, restul din plastic | integral din plastic |
| Greutate | 2,4 kg | 2,2 kg | 2,4 kg |
| Baterie | 75 Wh | 90 Wh | 60 Wh |
| Autonomie (publicații și teste diferite) | 6 h 50 min video (LaptopMedia, exemplar cu RTX 5070) | 14 h 29 min video (LaptopMedia) | 4 h 30 min Wi-Fi (Notebookcheck, pe 15AHP10) |
| Încărcare prin USB-C | da, până la 100 W | da, până la 100 W | da, până la 100 W |
| Preț | |||
| Preț eMAG (începutul lui noiembrie 2026) | în jur de 6.800 de lei | în jur de 7.000 de lei | în jur de 6.980 de lei |
| Garanție în denumirea produsului eMAG | nespecificată | nespecificată | 3 ani Premium Care, la domiciliu |
| Sistem de operare | fără | fără | fără |
Pe scurt
Toate trei au GeForce RTX 5060 cu 8 GB, 16 GB de RAM și SSD de 512 GB și costau pe eMAG, la începutul lui noiembrie 2026, între 6.800 și 7.000 de lei. Pentru jocuri, alegerea mea e ASUS TUF Gaming A16 FA608UM: placa video primește aproape toată puterea, ecranul de 16 inch are 165 Hz, iar bateria ține cât la un ultraportabil. MSI Katana 15 HX e cel mai ieftin, are cel mai bun ecran și cel mai puternic procesor, dar îți scoate mai puțin din placa video. Lenovo LOQ 15IRX10 se upgradează la fel de ușor ca TUF-ul și vine pe eMAG, după denumirea produsului, cu trei ani de garanție la domiciliu, însă are ecranul cel mai banal și bateria cea mai mică.
La 7.000 de lei, pe eMAG, trei serii de gaming cu aceeași placă video, GeForce RTX 5060 Laptop cu 8 GB GDDR7, își împart cumpărătorii: MSI Katana, ASUS TUF și Lenovo LOQ. Le-am pus față în față în configurațiile care costau cel mai aproape de pragul ăsta la începutul lui noiembrie 2026: MSI Katana 15 HX B14WFK în jur de 6.800 de lei, Lenovo LOQ 15IRX10 cu Core i7-13645HX în jur de 6.980 de lei și ASUS TUF Gaming A16 FA608UM cu Ryzen 7 260 în jur de 7.000 de lei. Toate trei erau în stoc și vândute de eMAG, toate vin fără Windows.
Fișele seamănă, laptopurile nu. Diferențele mari sunt la cât din placa video folosește fiecare, la ecran, la baterie și la ce poți adăuga mai târziu. Nu le-am avut pe birou: comparația se sprijină pe fișele producătorilor și pe testele publicate de LaptopMedia, Notebookcheck, PC Gamer și Frandroid. Dacă vrei să vezi și alte variante, cu plăci video mai puternice, le găsești în topul celor mai bune laptopuri de gaming.
De ce TUF A16 și nu TUF F16
Pe ASUS TUF Gaming F16 FX608JMR l-am analizat deja și l-am comparat direct cu Katana în TUF F16 vs Katana 15 HX. Varianta cu RTX 5060 costa însă în jur de 7.300 de lei, peste bugetul de aici. A16 FA608UM folosește practic aceeași carcasă de 16 inch, aceeași placă video și aceeași baterie de 90 Wh, dar are procesor AMD Ryzen 7 260 și ecran de 165 Hz în loc de 144 Hz, la 300 de lei mai puțin. Literele din cod (A pentru AMD, F pentru Intel, M pentru RTX 5060) le explic în ghidul modelelor ASUS TUF. La final îți spun când merită totuși F16.
Design și construcție
TUF A16 e cel mai discret: carcasă gri închis, capac din aluminiu și restul din plastic. LaptopMedia notează că a trecut testele de rezistență MIL-STD-810H și că toată partea din spate e o grilă de evacuare, deci aerul cald nu-ți ajunge pe mâna cu mouse-ul. E și cel mai ușor, cu 2,2 kg, deși are ecranul cel mai mare.
LOQ e integral din plastic, gri deschis, și cântărește 2,4 kg, cât Katana. PC Gamer a lăudat construcția variantei cu procesor AMD, care folosește aceeași carcasă: spune că a avut în mână laptopuri de patru ori mai scumpe care nu se ridică la nivelul ei. Katana e și ea din plastic, dar negru, cu linii frânte, ramă hexagonală în jurul ecranului și taste WASD semitransparente. Arată a laptop de gaming de la un kilometru; mie îmi place, dar într-o sală de ședințe nu trece neobservată.
Toate trei au bloc numeric. Katana are iluminare RGB pe patru zone, TUF pe o singură zonă, iar LOQ, după fișa Lenovo, vine cu iluminare albă sau RGB pe 24 de zone, în funcție de configurație; cea de pe eMAG o are albă. Cel mai mare touchpad îl are TUF-ul: circa 130 x 85 mm, după LaptopMedia, față de 120 x 75 mm la LOQ și la Katana.
Ecran
Katana are singurul ecran QHD: 15,6 inch, 2.560 x 1.440, 165 Hz. LaptopMedia a măsurat pe acest panou (pe un exemplar cu RTX 5070) 100% sRGB și 98% DCI-P3, fără PWM, dar doar 305 niți în centru. E cel mai bun ecran pentru filme și editare foto, dar pune RTX 5060 la muncă grea: în Cyberpunk 2077 cu ray tracing Ultra, PC Gamer a obținut 20 FPS la rezoluția nativă și 64 FPS cu DLSS Quality și generare de cadre.
TUF A16 are 16 inch, 1.920 x 1.200 și 165 Hz. LaptopMedia a măsurat pe exemplarul său, cu un panou BOE de aceeași rezoluție și frecvență, 364 de niți în centru, 97% sRGB, contrast de 1.490:1, timp de răspuns de 7,9 ms și nicio pâlpâire PWM. Nu e sigur că exemplarele de pe eMAG au același panou. Formatul 16:10 îți dă puțin mai mult spațiu pe verticală, iar rezoluția e pe măsura plăcii video.
LOQ are cel mai simplu ecran: 15,6 inch, 1.920 x 1.080, 144 Hz, cu 300 de niți și 100% sRGB în fișa Lenovo. Notebookcheck a măsurat pe varianta AMD a aceluiași model 300 de niți în medie, 99% sRGB și culori foarte precise din fabrică, dar un timp de răspuns lent, de circa 34 ms între nuanțe de gri. Nu e garantat că varianta cu Intel vândută la noi are același panou.
Procesor
Aici câștigă Katana. Core i7-14650HX are 16 nuclee și 24 de fire și a obținut în recenzia LaptopMedia, pe un exemplar cu RTX 5070, 1.244 de puncte în Cinebench 2024 multi-core (1.273 în alt grafic al publicației). Ryzen 7 260 din TUF are 8 nuclee și 16 fire; aceeași publicație a măsurat 932 de puncte. Core i7-13645HX din LOQ are, după fișa Lenovo, 14 nuclee și 20 de fire, deci pe hârtie se așază între ele; nu am găsit un test publicat al acestei configurații exacte.
Avantajul lui Katana are un preț. În testul de 30 de minute al LaptopMedia, i7-ul a stat la 90 °C, cu răcirea la limită, iar PC Gamer a obținut pe alt exemplar doar 832 de puncte în Cinebench 2024. Ryzen-ul din TUF a mers în același test LaptopMedia la 4.810 MHz și 84 °C. Pentru jocuri, toate trei procesoarele sunt suficiente. Dacă randezi video sau compilezi cod, i7-ul din Katana te ajută cel mai mult.
Jocuri
Placa e aceeași, dar puterea pe care o primește diferă. În testul de joc de o oră al LaptopMedia, RTX 5060 din TUF A16 a mers în medie la 2.708 MHz și 111 W; publicația spune că e cel mai rapid RTX 5060 pe care l-a măsurat până acum. Pe Katana, PC Gamer a măsurat în jocuri o medie de doar 68 W și bănuiește că vina e a procesorului, care se încălzește. Cifrele vin de la publicații și metode diferite, deci comparația e orientativă, nu o măsurătoare față în față.
LOQ e cazul neclar. Fișa Lenovo (și tabelul eMAG) dă pentru RTX 5060 din 15IRX10 un TGP de 100 W, sub cei 115 W din fișele ASUS și MSI. Notebookcheck scrie însă că pe varianta cu procesor AMD, 15AHP10, pentru care fișa dă tot 100 W, Lenovo a folosit 115 W cu Dynamic Boost. Pe acea variantă, Notebookcheck a obținut 88,6 FPS în Cyberpunk 2077 la 1080p Ultra, fără upscaling, peste media celor 22 de rezultate cu RTX 5060 din baza sa de date (85,4 FPS). Pentru LOQ 15IRX10 cu i7 nu am găsit o măsurătoare a puterii plăcii video, așa că tratez cei 100 W ca pe un minus posibil, nu sigur.
Ca ordin de mărime, la LaptopMedia, TUF A16 a obținut la 1200p 92 FPS în Black Myth: Wukong pe High, 112 FPS în Shadow of the Tomb Raider pe Highest și 99 FPS în Metro Exodus Enhanced Edition pe High. Katana a obținut la PC Gamer, la 1080p, 46 FPS în Wukong pe High și 65 FPS în Metro Exodus pe Ultra. Setările și metodele diferă, așa că nu pune cifrele cap la cap. Concluzia e totuși limpede: TUF-ul scoate din RTX 5060 aproape tot ce se poate, iar pe Katana vei folosi mai des DLSS, mai ales pe ecranul QHD. Dacă te întrebi cât contează RTX 5060 față de generația trecută, am explicat asta în RTX 4060 vs RTX 5060 pe laptop.
Temperatură și zgomot
Niciunul nu e silențios. În testul de joc de o oră al LaptopMedia, placa video din TUF A16 a avut în medie 84 °C, normal pentru cei 111 W pe care îi primește; procesorul a rămas la 84 °C și în testul de 30 de minute. Katana are procesorul mai fierbinte decât TUF-ul (90 °C față de 84 °C în același test LaptopMedia, pe exemplarul cu RTX 5070): PC Gamer a văzut 77 °C în medie și 95 °C maximum în jocuri, iar Frandroid a măsurat peste 47 dB la sarcină completă.
La LOQ, problema e alta. Notebookcheck a găsit pe varianta AMD ventilatoare care urlă la 43–48 dB chiar și fără nicio sarcină, în profilul Performance, și 51–53 dB în jocuri; în profilul Balanced problema aproape dispare. Tot Notebookcheck a măsurat 58 °C pe partea de jos a carcasei, deci nu-l ține pe genunchi când joci. La TUF A16, Notebookcheck a măsurat 57,1 dB în modul Turbo la testul de stres și circa 54 dB în jocuri, dar pe varianta cu RTX 5070. Cu oricare dintre ele, căștile sunt o idee bună.
Baterie
Aici TUF A16 nu are concurență. Are o baterie de 90 Wh și un procesor AMD econom, iar LaptopMedia a obținut 14 ore și 29 de minute de redare video. Katana are 75 Wh, iar LaptopMedia a obținut 6 ore și 50 de minute pe varianta cu RTX 5070. LOQ are doar 60 Wh în configurația de pe eMAG, iar Notebookcheck a obținut pe varianta AMD 4 ore și jumătate de navigare pe Wi-Fi. Cu TUF poți lucra o zi întreagă la facultate fără încărcător. Cu celelalte două, nu.
Upgrade, porturi și garanție
TUF A16 și LOQ au câte un slot de RAM liber și două sloturi M.2, deci adaugi un al doilea modul de 16 GB și un SSD fără să arunci nimic. Pentru jocuri, al doilea modul contează: ambele vin cu memoria pe un singur canal. Katana are memoria în dual-channel din fabrică, dar ambele sloturi sunt ocupate și are un singur slot M.2, deci pentru mai mult spațiu înlocuiești SSD-ul. La TUF, LaptopMedia atrage atenția că al doilea slot M.2 stă deasupra plăcii Wi-Fi, iar ASUS acceptă acolo doar SSD-uri cu componente pe o singură față.
La porturi, TUF A16 e cel mai bine echipat: un USB4, un USB-C de 10 Gbps, HDMI 2.1 și rețea pe cablu. LOQ are un singur USB-C de 10 Gbps și trei USB-A de doar 5 Gbps, plus Wi-Fi 6, nu 6E ca la celelalte două. Katana are un USB-C și trei USB-A. Toate trei se pot încărca prin USB-C, cu un încărcător de până la 100 W.
LOQ are însă un atu greu de ignorat: configurația de pe eMAG vine cu trei ani de garanție Premium Care, cu intervenție la domiciliu, după denumirea produsului. Pentru un laptop pe care îl ții patru-cinci ani, asta valorează ceva. Despre celelalte variante LOQ și capcanele lor găsești detalii în ghidul modelelor Lenovo LOQ, iar analiza completă a acestui model, în recenzia Lenovo LOQ 15IRX10.
Preț și ce primești
La începutul lui noiembrie 2026, pe eMAG, Katana 15 HX B14WFK costa în jur de 6.800 de lei, LOQ 15IRX10 în jur de 6.980 de lei, iar TUF A16 FA608UM în jur de 7.000 de lei. Diferența de 200 de lei e prea mică pentru a decide singură. Contează ce adaugi după: la TUF și la LOQ, un al doilea modul de RAM; la Katana, un SSD mai mare în locul celui existent. Licența de Windows o plătești separat la toate trei.
Verdict: care pe ce buget și pentru ce
Alege ASUS TUF Gaming A16 FA608UM dacă îl cumperi în primul rând pentru jocuri și îl iei și la cursuri sau la birou. Scoate cel mai mult din RTX 5060, are ecran de 165 Hz pe măsura plăcii video, cea mai mare baterie și cele mai multe porturi rapide. Ia în calcul procesorul mai slab la randare, memoria pe un singur modul și ventilatoarele care se aud.
Alege MSI Katana 15 HX B14WFK dacă ai 6.800 de lei și niciun leu în plus sau dacă ecranul și procesorul contează la fel de mult ca FPS-ul: editare foto, montaj, programare. Accepți în schimb un procesor fierbinte, mai mult DLSS în jocuri și un singur slot M.2. Detalii în recenzia MSI Katana 15 HX.
Alege Lenovo LOQ 15IRX10 dacă vrei liniște pe termen lung: trei ani de garanție la domiciliu (după denumirea de pe eMAG), două sloturi M.2 și o carcasă solidă. Ecranul e simplu, bateria e cea mai mică, iar în profilul Performance ventilatoarele se aud și în repaus.
Dacă poți urca la 7.300 de lei și vrei neapărat Intel, TUF F16 FX608JMR are practic aceeași carcasă, port Thunderbolt 4 și placa video la 72 °C în testul de o oră al LaptopMedia. Autonomia e însă cam jumătate din cea a lui A16. Pentru alte bugete și alte plăci video, vezi topul laptopurilor de gaming, iar modelele fiecărui producător, pe paginile laptopuri ASUS, laptopuri MSI și laptopuri Lenovo.
Surse: LaptopMedia (TUF A16), LaptopMedia (TUF F16), LaptopMedia (Katana 15 HX), Notebookcheck (LOQ 15AHP10), Notebookcheck (TUF A16 FA608UP), PC Gamer (Katana 15 HX), PC Gamer (LOQ 15 Gen 10), Frandroid, Lenovo PSREF (LOQ 15IRX10), specificațiile Asus (TUF A16), eMAG (Katana 15 HX), eMAG (TUF A16), eMAG (LOQ 15IRX10), eMAG (TUF F16).
Unde găsești laptopurile
Mai multe pe eMAG: Laptopuri gaming Toate laptopurile Asus Toate laptopurile Lenovo Toate laptopurile MSI
Mai departe
Review Lenovo LOQ 15IRX10
Lenovo LOQ 15IRX10 cu Core i7-13645HX și RTX 5060 rulează fluent jocurile la 1080p și are o carcasă solidă, ușor de deschis pentru upgrade, dar vine cu memoria pe un singur modul, SSD de 512 GB și o b...
Cel mai bun laptop de gaming ieftin în 2026: 5 modele până în 6.000 de lei
Cinci laptopuri de gaming până în 6.000 de lei, alese în noiembrie 2026, de la ASUS TUF A17 cu RTX 4050 la Acer Nitro Lite 16. Ce primești realist la 2.000–6.000 de lei și ce capcane eviți: RTX 2050,...
Cooler laptop gaming: chiar ajută un suport de răcire? Ce arată testele
Un cooler bun poate scădea temperatura procesorului cu până la 20 °C în testele publicate, dar FPS-ul crește rar și puțin. Când ajută, când e doar zgomot, ce faci înainte și cât costă pe eMAG.
Laptop de gaming de 17 inch: pentru cine are sens în 2026 și ce alegi
Un 17 inch e mai greu cu 400–700 de grame, mai lat cu 4 cm și are ecran Full HD mai puțin clar. Cui îi folosește totuși, ce TUF, LOQ și Katana de 17 inch sunt pe eMAG și ce iei pentru fiecare buget.



