Review ASUS TUF Gaming F16 FX608JMR
ASUS TUF Gaming F16 FX608JMR cu Core i5-14450HX și RTX 5060 la 115 W, în jur de 7.300 de lei pe eMAG (noiembrie 2026): placa video primește aproape tot TGP-ul și rămâne rece, porturile sunt complete, dar SSD-ul de 512 GB și singurul modul de RAM cer un upgrade.
- Autor
- Adrian Mureșan
- Publicat
- Actualizat
- Citire
- 10 min

ASUS TUF Gaming F16 FX608JMR (Core i5-14450HX, RTX 5060 8 GB, 16" Full HD 144 Hz, 16 GB, 512 GB)
TUF F16 FX608JMR e laptopul pe care l-aș lua pentru jocuri la 1200p cu un buget de până la 7.500 de lei (noiembrie 2026): RTX 5060 primește aproape tot TGP-ul și rămâne rece, iar porturile sunt complete. Aș pune din prima un al doilea modul de RAM și un SSD în slotul liber. LaptopMedia a auzit ventilatoarele și în repaus.
- RTX 5060 la 100 W + 15 W, cu 110 W în medie într-o oră de joc
- Răcire bună: 72 °C pe placa video în testul LaptopMedia
- Thunderbolt 4, HDMI 2.1 și trei porturi USB-A de 10 Gbps
- Două sloturi de RAM și două sloturi M.2, baterie înlocuibilă
- Aproape 7 ore de redare video cu bateria de 90 Wh
- Un singur modul de 16 GB și SSD de doar 512 GB
- Ventilatoare audibile în repaus (LaptopMedia), tari în jocuri
- Panoul de 144 Hz nu a fost măsurat în sursele consultate
- Fără cititor de carduri și fără cititor de amprentă
ASUS TUF Gaming F16 FX608JMR este varianta cu GeForce RTX 5060 a seriei TUF F16 din 2025, iar configurația vândută de eMAG are un Core i5-14450HX, 16 GB de memorie și un SSD de 512 GB și vine fără sistem de operare. Costă în jur de 7.300 de lei pe eMAG, în noiembrie 2026. Nu l-am avut în redacție, așa că recenzia de față adună măsurătorile publicate de LaptopMedia, Tom's Hardware, HelloExpress, Digit și alte câteva surse, plus fișa tehnică de la Asus. Vestea bună e că LaptopMedia a testat exact combinația i5-14450HX și RTX 5060, deci cifrele de performanță nu sunt împrumutate de la un model cu alt procesor. Unde datele vin de la o configurație înrudită (cu i7-14650HX, RTX 5050 sau RTX 5070), o spun explicit.
| Configurația de pe eMAG (D9H5672BM) | Detalii |
|---|---|
| Procesor | Intel Core i5-14450HX, 10 nuclee (6 de performanță + 4 eficiente), 16 fire, până la 4,8 GHz, 20 MB cache, 55 W putere de bază |
| Placă video | NVIDIA GeForce RTX 5060 Laptop, 8 GB GDDR7, până la 115 W (100 W + 15 W Dynamic Boost) |
| Memorie | 16 GB DDR5-5600, un singur modul; 2 sloturi SO-DIMM, maximum 64 GB |
| Stocare | SSD 512 GB PCIe 4.0 NVMe M.2; al doilea slot M.2 liber |
| Ecran | 16 inch, 1.920 x 1.200 pixeli, 16:10, IPS, 144 Hz, mat, 300 de niți și 100% sRGB (date declarate) |
| Porturi | Thunderbolt 4, USB-C 3.2 Gen 2 (DisplayPort, încărcare), 3 x USB-A 3.2 Gen 2, HDMI 2.1, RJ-45 gigabit, jack audio 3,5 mm |
| Wireless | Wi-Fi 6E 2x2, Bluetooth 5.4 |
| Baterie | 90 Wh; alimentator de 280 W |
| Dimensiuni | 354 x 269 x 17,9–27,3 mm |
| Greutate | 2,2 kg |
| Sistem de operare | fără |
| Preț | în jur de 7.300 de lei pe eMAG, în noiembrie 2026 |
Design
Seria ASUS TUF a renunțat de ceva vreme la aspectul agresiv. F16 din 2025 merge mai departe: carcasa e în gri și negru, iar pe capacul din aluminiu apar doar literele TUF și sigla, într-un colț (pe culoarea Jaeger Gray, gravate cu laser). Tom's Hardware îl descrie într-un singur cuvânt, „discret”, și laudă calitatea plasticului din restul carcasei. Pe mine mă convinge partea din spate: toată muchia e o grilă de evacuare, fără niciun port, așa că aerul cald nu ajunge pe mâna cu mouse-ul. Detaliul ăsta l-a remarcat și LaptopMedia.
LaptopMedia, Adam Lobo TV și Digital Reg menționează certificarea MIL-STD-810H. Asus scrie pe pagina seriei că laptopurile TUF trec teste MIL-STD-810H, dar precizează într-o notă că testarea se face doar pe anumite produse, deci o tratez ca pe un bonus, nu ca pe un argument de cumpărare. Cu 2,2 kg și o grosime de 17,9–27,3 mm, nu e un laptop de cărat zilnic, dar nici o cărămidă, iar alimentatorul de 280 W adaugă greutate în rucsac.
Tastatura are bloc numeric, iluminare RGB pe o singură zonă și o cursă de 1,7 mm. Tom's Hardware a remarcat tastele WASD transparente, iar LaptopMedia apreciază tastele-săgeți de dimensiune completă, ușor de găsit pe pipăite. Touchpadul acoperit cu sticlă are, după LaptopMedia, circa 135 x 80 mm. Asus trece în fișă și o tastă Copilot, iar camera 1080p nu are obturator fizic, lucru notat de LaptopMedia. Lipsește cititorul de amprentă; unele versiuni compensează cu o cameră IR pentru Windows Hello.
La capitolul acces la componente, F16 face lucrurile corect. Tom's Hardware a numărat 11 șuruburi Phillips pe capacul de jos; odată scoase, panoul se ridică fără efort. Înăuntru sunt două sloturi SO-DIMM, două sloturi M.2, modulul Wi-Fi detașabil și, după LaptopMedia, bateria prinsă cu șuruburi, deci înlocuibilă.
Ecranul și sunetul
Aici trebuie să fiu atent, pentru că eMAG vinde varianta cu ecran de 144 Hz, iar toate măsurătorile pe care le-am găsit sunt făcute pe panoul de 165 Hz. Asus declară pentru ambele aceeași rezoluție (1.920 x 1.200), raport 16:10, suprafață mată, G-Sync și 100% sRGB, iar fișa eMAG trece 300 de niți. Panoul de 144 Hz nu l-a măsurat nimeni din sursele consultate, așa că cifrele de mai jos arată cam unde se poate situa, nu ce primești garantat.
LaptopMedia a măsurat panoul BOE NE160WUM-NXA de 165 Hz: 382 cd/m² în centru, 367 cd/m² în medie, contrast de 1.430:1, 99% sRGB și 79% DCI-P3, cu o eroare de culoare medie de 1,2 dE din fabrică. Lumina de fundal nu folosește PWM, iar timpul de răspuns (crescător + descrescător) a fost de 8,2 ms. Tom's Hardware a obținut pe unitatea lui de 165 Hz o luminozitate mult mai mică, de 298,4 niți, deci între exemplare există diferențe. În interior e suficient, iar Tom's notează că afară, într-o zi parțial înnorată, imaginea devine ștearsă, dar rămâne utilizabilă.
La 144 Hz pierzi puțin față de 165 Hz, iar în jocurile single-player grele, la setări înalte, RTX 5060 oricum nu atinge constant nici 144 de cadre pe secundă (vezi cifrele LaptopMedia de mai jos). În shootere competitive, unde frame rate-ul trece de 200, diferența se simte doar dacă ai jucat mult pe un panou mai rapid.
La sunet, sursele nu se pun de acord. Tom's Hardware a fost încântat de cele două difuzoare, „tare și clar” în jocuri și filme, iar LaptopMedia le dă calificativul „foarte bun”. HelloExpress și Adam Lobo TV le consideră mediocre. Concluzia mea: pentru un laptop de gaming, sunt peste medie, dar o pereche de căști rămâne necesară, mai ales că ventilatoarele acoperă sunetul la volum mic.
Conectivitate și mediu de stocare
Porturile sunt unul dintre cele mai bune argumente ale lui F16. Pe stânga sunt mufa de alimentare, portul Ethernet gigabit, HDMI 2.1, un port Thunderbolt 4 (40 Gbps, DisplayPort), un USB-C 3.2 Gen 2 cu DisplayPort și încărcare, un USB-A și jackul audio. Pe dreapta mai sunt două USB-A. LaptopMedia remarcă faptul că toate cele trei porturi USB-A merg la 10 Gbps, lucru pe care îl laudă explicit. Lipsește cititorul de carduri, un minus pentru cine descarcă poze de pe aparatul foto. Wireless-ul e Wi-Fi 6E 2x2 cu Bluetooth 5.4, iar unitățile testate de Tom's și LaptopMedia aveau modulul Realtek RTL8852CE.
SSD-ul de 512 GB e partea slabă a configurației. Tom's Hardware, care a primit tot un model de 512 GB (un Micron 2500), a scris că spațiul se umple repede cu jocuri AAA și a măsurat doar 775,5 MB/s la copierea a 25 GB de fișiere, sub nivelul concurenței. LaptopMedia a avut un SSD Micron de 1 TB care a atins 7,0 GB/s la citire și 5,7 GB/s la scriere, iar Digit a măsurat 5.077 MB/s și 3.605 MB/s pe unitatea lui de 1 TB. Nu știu ce SSD au exemplarele vândute în România. Soluția e simplă: al doilea slot M.2 PCIe 4.0 e liber, iar Asus precizează că slotul acceptă doar SSD-uri cu componente pe o singură față.
Memoria merită aceeași atenție. Configurația eMAG are un singur modul de 16 GB, deci memoria lucrează pe un singur canal, ca la unitatea testată de LaptopMedia. Al doilea slot e liber, iar un modul identic de 16 GB trece memoria în dual-channel și îi dublează capacitatea, cu o cheltuială mică față de prețul laptopului.
Performanță
Core i5-14450HX e un procesor Intel Core din familia Raptor Lake-HX Refresh, cu 6 nuclee de performanță și 4 eficiente, 16 fire și până la 4,8 GHz. Nu e cel mai nou cip din seria F16 (Asus oferă și Core Ultra 9 275HX), dar e cel care ține prețul în jurul a 7.300 de lei.
În testele LaptopMedia, i5-14450HX din F16 a obținut 2.474 de puncte single-core și 11.974 multi-core în Geekbench 6, plus 932 de puncte în Cinebench 2024 multi-core. Pentru comparație, Core i7-14650HX din MSI Katana 15 HX a obținut în aceleași grafice 2.836, 14.951 și 1.273 de puncte, adică aproximativ 37% mai mult la randare. Tom's Hardware a măsurat pe F16 cu i7-14650HX 2.710 și 15.013 puncte în Geekbench 6, deci și în aceeași carcasă diferența dintre cele două procesoare e cam aceeași.
Comportamentul sub sarcină e bun. LaptopMedia a înregistrat un vârf de 102 W și 4.465 MHz în primele secunde, apoi o medie de 4.220 MHz pe nucleele de performanță, la 90 W și 82 °C, în 30 de minute de sarcină maximă. Procesorul își păstrează aproape toată frecvența, ceea ce nu se poate spune despre i7-14650HX din alte teste: pe varianta cu RTX 5070, Digit a observat că procesorul ajunge „aproape instantaneu” la 95 °C și pierde 1.313 puncte în bucla Cinebench R23.
În jocuri, i5-14450HX nu pare să frâneze placa video la 1200p, după cum arată rezultatele de mai jos. Pentru randare video sau compilare, i7-14650HX ar ajuta, dar costul suplimentar e mai bine cheltuit pe RAM și SSD.
Performanță în jocuri
RTX 5060 Laptop e un cip Blackwell cu 3.328 de nuclee CUDA și 8 GB GDDR7 pe o magistrală de 128 de biți. Contează enorm câtă putere primește: Notebookcheck observă că performanța depinde de răcire și de TGP, iar producătorii îl configurează foarte diferit. Asus îi dă în TUF F16 plafonul maxim, 100 W plus 15 W prin Dynamic Boost. Ca reper, Tom's Hardware a comparat o variantă de F16 cu RTX 5050 la 115 W cu Acer Nitro V 16S AI și Alienware 16 Aurora, ale căror RTX 5060 erau limitate la 85 W, respectiv 80 W, iar TUF-ul cu placa mai slabă a ținut pasul în aproape toate jocurile.
LaptopMedia a testat exact combinația din eMAG, la 1200p:
- Counter-Strike 2, Very High: 256 fps
- Black Myth: Wukong, Low: 184 fps; High: 93 fps
- Shadow of the Tomb Raider, High: 162 fps; Highest: 110 fps
- Metro Exodus Enhanced Edition, High: 91 fps
În 3DMark Time Spy (scor grafic), F16 a obținut 12.416 puncte. Lenovo Legion Pro 5 Gen 10 a fost cu 4% mai rapid, iar Acer Nitro V 16 AI (11.985) și ASUS V16 (9.672), toate cu RTX 5060, au rămas în urmă. Într-o sesiune de joc de o oră, placa a mers în medie la 2.714 MHz și 110 W. Asta înseamnă că primește aproape tot TGP-ul promis, nu doar pentru câteva minute.
Pentru titluri cu ray tracing am doar date de la varianta cu i7-14650HX și aceeași placă: Adam Lobo TV a raportat 68–85 fps în Cyberpunk 2077 cu ray tracing Medium și DLSS Balanced și 53–75 fps în Red Dead Redemption 2 la Ultra, cu DLSS. Cu procesorul i5, diferențele ar trebui să fie mici la aceste setări, unde limita e placa video. Gadgetbyte Nepal, tot pe varianta cu i7, a notat în CS2 o medie apropiată de cea a laptopurilor cu RTX 4060, dar cu valori 1% low cu circa 20% mai bune.
Pe scurt, F16 scoate din RTX 5060 cam tot ce se poate scoate în clasa asta. Pentru jocuri la 1200p e un laptop foarte bun. Cum se compară cu alte modele vezi în topul laptopurilor de gaming.
Temperatura și zgomotul
Răcirea folosește două ventilatoare care împart aceleași heatpipe-uri. LaptopMedia o consideră punctul forte al laptopului: în testul de joc de o oră, nucleul RTX 5060 a avut în medie 72 °C, iar memoria 60 °C, mult mai puțin decât la Lenovo LOQ 17 (85 °C) sau Acer Nitro V 16 AI (84 °C). Procesorul a stat la 82 °C în testul lung.
Carcasa rămâne suportabilă. Tom's Hardware, pe varianta cu RTX 5050 la aceeași putere, a măsurat sub sarcină circa 31 °C pe touchpad, 36 °C între tastele G și H, 36 °C pe partea de jos și până la 44 °C deasupra tastei F7. Punctul cel mai cald e sus, spre balama, departe de tastele WASD. Digit a măsurat doar 28,4 °C pe tastele WASD la varianta cu RTX 5070.
Zgomotul e prețul plătit. Niciuna dintre sursele consultate nu a publicat valori în decibeli, dar descrierile se potrivesc: Tom's numește zgomotul tipic pentru clasă și obositor după o vreme, HelloExpress spune că ventilatoarele se aud foarte tare în jocuri, iar Digit le găsește stridente pe varianta cu RTX 5070. Mai neplăcut e că LaptopMedia a auzit ventilatoarele și în repaus, la 2.700–2.800 de rotații pe minut.
Bateria
Bateria are 90 Wh, o capacitate mare, dar procesorul Raptor Lake nu e făcut pentru autonomie. LaptopMedia a obținut 6 ore și 59 de minute de redare video la 180 de niți, cu profilul Silent și placa video în modul Eco. Tom's Hardware a măsurat 6 ore și 57 de minute într-un test mixt de navigare și video, la 150 de niți, pe varianta cu i7 și RTX 5050. Sunt rezultate bune pentru un laptop de gaming, dar LaptopMedia observă că modelul înrudit cu procesor AMD, TUF A16, rezistă de două ori mai mult cu aceeași baterie.
În jocuri, pe baterie, cele două surse care au măsurat au raportat cam o oră: Digital Reg (cu un Core i5 de generația a 13-a și RTX 5060) „abia o oră”, iar Digit, 62 de minute. Digital Reg a mai notat că alimentatorul de 280 W încarcă bateria la aproape 50% în mai puțin de 30 de minute. Pentru drumuri scurte, laptopul se încarcă și prin portul USB-C 3.2 Gen 2, cu până la 100 W, o variantă pe care LaptopMedia o descrie ca fiind pentru sarcini ușoare.
Concluzii
ASUS TUF Gaming F16 FX608JMR e genul de laptop pe care l-aș recomanda unui prieten care vrea să joace, nu să se uite la laptop. Lasă RTX 5060 să lucreze la 110–115 W, îl ține rece, are porturi bune și un ecran mat care, cel puțin în varianta de 165 Hz măsurată, are culori corecte. Procesorul i5-14450HX e mai lent decât i7-14650HX la randare, dar în jocuri la 1200p nu pare să limiteze placa video.
Configurația de pe eMAG are însă două compromisuri pe care le-aș rezolva din prima: un singur modul de RAM și un SSD de 512 GB. Ambele se remediază ușor, cu un al doilea modul de 16 GB și un SSD în slotul liber, dar trebuie să le adaugi la buget. Panoul de 144 Hz nu a fost măsurat de nicio sursă consultată, iar LaptopMedia a auzit ventilatoarele și când laptopul nu făcea nimic.
Pentru cine pune autonomia pe primul loc, TUF A16 cu procesor AMD e alternativa evidentă. Pentru cine vrea cel mai bun raport între FPS și preț la un laptop cu placă RTX 5060, F16 e una dintre cele mai bune variante din categoria gaming. Alte modele găsești pe pagina laptopurilor ASUS și în lista de modele cu plăci NVIDIA GeForce, iar dacă ești la început, ghidul cum alegi un laptop explică ce contează la TGP, RAM și ecran.
Surse: LaptopMedia, Tom's Hardware, HelloExpress, Digit, Adam Lobo TV, Digital Reg, Gadgetbyte Nepal, Notebookcheck (RTX 5060 Laptop), specificațiile Asus, Intel (Core i5-14450HX).
Mai departe
Asus ExpertBook A7 primește o variantă de 899,99 de dolari
Asus a adăugat în magazinul său din SUA o configurație a laptopului ExpertBook A7 cu Core 5 320, 12 GB de RAM și SSD de 256 GB, cu 400 de dolari mai ieftină decât fosta configurație de bază.
Review MSI Katana 15 HX B14WFK
MSI Katana 15 HX B14WFK cu Core i7-14650HX, RTX 5060 și ecran QHD de 165 Hz, la circa 6.800 de lei: afișaj surprinzător de bun și performanță solidă cu DLSS, dar ventilatoare zgomotoase, procesor fier...
Review Lenovo Legion Pro 5 16ADR10
Legion Pro 5 16ADR10 cu Ryzen 7 8745HX și RTX 5060 are un ecran OLED excelent și, după LaptopMedia, cel mai rapid RTX 5060 pe care l-au testat, dar bateria ține sub trei ore atât în testele lor, cât ș...
Cel mai bun laptop de gaming în 2026: 5 alegeri și ghid în funcție de buget
Cinci laptopuri de gaming alese în noiembrie 2026, de la unul de buget cu RTX 4050 la unul premium cu RTX 5080, plus un ghid în funcție de buget: TGP, răcire, ecran și upgrade-uri.



