Sari la conținut

ASUS TUF Gaming F16 FX608JMR vs MSI Katana 15 HX B14WFK

Același RTX 5060, o diferență de 500 de lei pe eMAG (noiembrie 2026): MSI Katana 15 HX aduce i7 și ecran QHD de 165 Hz, iar ASUS TUF F16 și-a ținut placa video la 110 W în medie în testul de joc al LaptopMedia, rămâne mai rece și are loc de upgrade.

Autor
Adrian Mureșan
Publicat
Citire
8 min
ASUS TUF Gaming F16 și MSI Katana 15 HX deschise unul lângă altul pe un birou

Specificații față în față

ASUS TUF Gaming F16 FX608JMR MSI Katana 15 HX B14WFK
Procesor și placă video
Procesor Intel Core i5-14450HX, 10 nuclee / 16 fire, până la 4,8 GHzIntel Core i7-14650HX, 16 nuclee / 24 de fire, până la 5,2 GHz
Cinebench 2024 multi-core (LaptopMedia) 932 de puncte1.273 de puncte
Placă video GeForce RTX 5060 Laptop, 8 GB GDDR7GeForce RTX 5060 Laptop, 8 GB GDDR7
Putere maximă declarată a plăcii video 115 W (100 W + 15 W Dynamic Boost)115 W cu Dynamic Boost
Putere medie a plăcii video în jocuri (publicații și teste diferite) 110 W (LaptopMedia, test de o oră)68 W (PC Gamer)
Comutator MUX da (cu NVIDIA Advanced Optimus, după fișa ASUS)da
Ecran
Diagonală și format 16 inch, 16:1015,6 inch, 16:9
Rezoluție 1.920 x 1.2002.560 x 1.440 (QHD)
Rată de reîmprospătare 144 Hz165 Hz
Tipul panoului IPS, matIPS, mat (după fișa eMAG)
Culori 100% sRGB (declarat de ASUS)100% sRGB, 98% DCI-P3 (măsurat de LaptopMedia pe un exemplar cu RTX 5070)
Luminozitate 300 de niți (declarat)305 niți în centru (măsurat de LaptopMedia pe un exemplar cu RTX 5070)
Memorie și stocare
Memorie RAM 16 GB DDR5-5600, un modul (single-channel)16 GB DDR5-5600, două module (dual-channel)
Sloturi RAM 2, unul liber (maximum 64 GB)2, ambele ocupate
SSD 512 GB PCIe 4.0 NVMe512 GB M.2 NVMe
Sloturi M.2 2, unul liber1
Conectivitate
USB-C 1 x Thunderbolt 4, 1 x USB-C 3.2 Gen 21 x USB-C 3.2 Gen 2
USB-A 3 x USB-A 3.2 Gen 23 x USB-A (Gen 2 după recenzii, Gen 1 în fișa eMAG)
Video HDMI 2.1HDMI 2.1
Rețea RJ-45 gigabit, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.4RJ-45 gigabit, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3
Cameră web 1080p720p
Cititor de carduri nunu
Carcasă și baterie
Carcasă capac din aluminiu, restul din plasticintegral din plastic
Dimensiuni 354 x 269 x 17,9–27,3 mm359 x 262 x 25,5 mm
Greutate 2,2 kg2,4 kg
Baterie 90 Wh75 Wh
Alimentator 280 W240 W
Încărcare prin USB-C da, până la 100 Wda, până la 100 W
Preț
Preț eMAG (începutul lui noiembrie 2026) în jur de 7.300 de leiîn jur de 6.800 de lei
Sistem de operare fărăfără

ASUS TUF Gaming F16 FX608JMR și MSI Katana 15 HX B14WFK au aceeași placă video, GeForce RTX 5060 Laptop cu 8 GB GDDR7, iar diferența de preț dintre ele e de aproximativ 500 de lei. Pe eMAG, la începutul lui noiembrie 2026, TUF-ul costa în jur de 7.300 de lei, iar Katana în jur de 6.800 de lei. Pe hârtie, Katana pare afacerea mai bună: Core i7 și ecran QHD de 165 Hz pentru mai puțini bani. Măsurătorile publicate de LaptopMedia, PC Gamer, Tom's Hardware și Frandroid arată însă că TUF-ul recuperează diferența acolo unde contează la un laptop de jocuri. Detaliile complete sunt în recenziile MSI Katana 15 HX B14WFK și ASUS TUF Gaming F16 FX608JMR.

Design și construcție

Cele două laptopuri au abordări opuse. TUF F16 are o carcasă gri, cu capacul din aluminiu și doar literele TUF și sigla într-un colț; Tom's Hardware îl descrie drept „discret”. Katana 15 HX e integral din plastic negru mat, cu linii frânte, o ramă a ecranului în formă hexagonală și taste WASD semitransparente, detalii remarcate de PC Gamer.

TUF-ul e și cu 200 de grame mai ușor, deși are ecran de 16 inch. La rigiditate, LaptopMedia a găsit la Katana o carcasă cu flexiune minimă, iar The Times of India notează doar că capacul se îndoaie puțin când apeși tare pe el. Un avantaj practic al TUF-ului: toată partea din spate e o grilă de evacuare, fără porturi, deci aerul cald nu ajunge pe mâna cu mouse-ul.

Ambele tastaturi au bloc numeric și cursa tastelor de 1,7 mm. Katana are iluminare RGB pe patru zone, iar TUF-ul pe o singură zonă. La touchpad câștigă ASUS: LaptopMedia a măsurat circa 135 x 80 mm la TUF și 120 x 75 mm la Katana, iar Frandroid a criticat clicul touchpadului MSI.

Ecran

La ecran, Katana câștigă clar. Pe panoul QHD de 165 Hz, LaptopMedia (pe un exemplar cu RTX 5070 și același ecran) a măsurat o acoperire de 100% sRGB și 98% DCI-P3, o abatere medie de culoare de 2,7 dE și un timp de răspuns de 9,2 ms; panoul nu folosește PWM. Luminozitatea e punctul slab: 305 niți în centru și 287 în medie. PC Gamer a fost mai critic și a găsit imaginea ștearsă, pusă lângă două monitoare IPS. Rămâne și o necunoscută: nu e confirmat că toate exemplarele vândute în România au același panou Innolux.

Panoul de 144 Hz al TUF-ului vândut pe eMAG, cu 300 de niți și 100% sRGB declarate, nu a fost măsurat de niciuna dintre sursele consultate; cifrele bune ale LaptopMedia (382 de niți, contrast de 1.430:1, 99% sRGB) sunt pentru panoul de 165 Hz din altă configurație. Formatul 16:10 îți dă în schimb mai mult spațiu pe verticală.

Diferența de claritate e notabilă: Katana are o densitate de circa 188 de pixeli pe inch, TUF-ul de circa 141. Claritatea are însă un preț în jocuri. Pe ecranul QHD, PC Gamer a obținut în Cyberpunk 2077 cu ray tracing Ultra doar 20 FPS la rezoluția nativă și 64 FPS cu DLSS Quality și generare de cadre. Cu RTX 5060, rezoluția QHD înseamnă practic DLSS activat în jocurile grele, pe când la 1200p placa se descurcă și fără.

Performanță

Procesorul e avantajul lui Katana. În graficele LaptopMedia, i5-ul din F16 a obținut 932 de puncte în Cinebench 2024 multi-core, iar i7-ul din Katana 1.273, cu circa 37% mai mult. În Geekbench 6, scorurile au fost 2.474 și 11.974 pentru TUF, respectiv 2.836 și 14.951 pentru Katana.

Avantajul depinde însă de cum e configurat laptopul. Pe Katana, Frandroid a obținut 1.118 puncte în Cinebench 2024, iar PC Gamer doar 832, adică sub scorul măsurat de LaptopMedia pentru i5-ul din TUF (rezultate ale unor publicații diferite, deci comparabile doar orientativ). Cele mai probabile explicații sunt profilul de performanță ales în MSI Center și răcirea. În testele lungi ale LaptopMedia, i5-ul din TUF a mers la 4.220 MHz, 90 W și 82 °C în medie pe 30 de minute, iar i7-ul din Katana (pe exemplarul cu RTX 5070) la 3.680 MHz, 99 W și 90 °C, cu sistemul de răcire la limită.

Dacă randezi video, compilezi cod sau lucrezi cu aplicații care folosesc multe fire de execuție, i7-ul din Katana te ajută. Pentru jocuri, diferența se simte mai puțin decât sugerează fișa tehnică. Ambele au comutator MUX (la TUF, după fișa ASUS, împreună cu NVIDIA Advanced Optimus); pe Katana, The Times of India a obținut un plus de 10–15% FPS trecând pe placa video dedicată.

Jocuri

Aici se decide comparația, iar cifra care contează nu e numărul de FPS, ci puterea pe care o primește placa video. Fișele tehnice ale ambelor laptopuri dau pentru RTX 5060 până la 115 W. În testul de joc de o oră al LaptopMedia, placa din TUF a mers în medie la 2.714 MHz și 110 W, deci aproape de plafon. În testele PC Gamer, placa din Katana a mers în medie la 2.305 MHz și doar 68 W. Cifrele vin de la publicații și metode de test diferite, deci diferența e orientativă, nu o măsurătoare față în față. PC Gamer bănuiește că procesorul limitează placa video: un ASUS TUF Gaming A16 cu RTX 5050 a fost aproape de Katana sau peste ea în testele lor la 1080p. Pe de altă parte, LaptopMedia a testat în același șasiu MSI un RTX 5070 care a consumat în medie 112 W, ceea ce sugerează că răcirea poate susține placa la putere mare; scăderea apare cel mai probabil în jocurile care solicită procesorul.

Rezultatele publicate nu se pot pune direct unele lângă altele, pentru că publicațiile au folosit alte setări și alte metode. Ca ordin de mărime, LaptopMedia a măsurat pe TUF, la 1200p, 256 FPS în Counter-Strike 2 pe Very High, 93 FPS în Black Myth: Wukong pe High și 110 FPS în Shadow of the Tomb Raider pe Highest. PC Gamer a măsurat pe Katana, la 1080p, 46 FPS în Black Myth: Wukong pe High, 50 FPS în Baldur's Gate 3 pe Ultra și 65 FPS în Metro Exodus Enhanced Edition pe Ultra. În QHD, cu DLSS, Katana se descurcă: The Times of India a avut 55–65 FPS în Cyberpunk 2077 cu ray tracing Medium și DLSS Quality.

Pe scurt: TUF-ul scoate din RTX 5060 aproape tot ce se poate. Cu Katana te vei baza mai des pe DLSS.

Temperatură și zgomot

TUF-ul rămâne mai rece. Cea mai directă comparație vine din testul de procesor de 30 de minute al LaptopMedia, făcut cu aceeași metodă pe ambele: 82 °C pentru i5-ul din TUF și 90 °C pentru i7-ul din Katana (pe exemplarul cu RTX 5070). În testul de joc de o oră al aceleiași publicații, placa video RTX 5060 din TUF a avut în medie 72 °C. Pe Katana, cu alte metode, PC Gamer a înregistrat în jocuri 77 °C în medie și 95 °C maximum la procesor, iar The Times of India 85–95 °C. La suprafață, cifrele vin tot de la publicații diferite: Frandroid a măsurat pe Katana până la 44 °C în centrul tastaturii, iar Tom's Hardware a găsit pe TUF (varianta cu RTX 5050, la aceeași putere) tot circa 44 °C, dar deasupra tastei F7, departe de WASD.

Zgomotul e problema amândurora, în feluri diferite. Katana trece de 47 dB la sarcină maximă, după Frandroid, iar CGMagazine o găsește mai zgomotoasă decât alte sisteme testate; în repaus însă e complet silențioasă, potrivit LaptopMedia. Pentru TUF nicio sursă nu a publicat valori în decibeli, dar Tom's Hardware spune că zgomotul devine obositor după o vreme, iar LaptopMedia a auzit ventilatoarele chiar și în repaus, la 2.700–2.800 de rotații pe minut. Cu ambele, căștile sunt o idee bună.

Baterie

TUF-ul are o baterie de 90 Wh, Katana una de 75 Wh. În utilizare ușoară, cele mai bune rezultate sunt apropiate: LaptopMedia a obținut pe TUF 6 ore și 59 de minute de redare video, iar pe Katana (varianta cu RTX 5070) 6 ore și 50 de minute în profilul ECO-Silent. Pentru Katana, celelalte surse (The Times of India, Frandroid, CGMagazine) dau între 3,5 și 7 ore.

În jocuri, pe baterie, niciunul nu rezistă mult: în jur de o oră pentru TUF (Digital Reg și Digit, pe configurații înrudite) și 71 de minute pentru Katana, la PC Gamer. Ambele se încarcă și prin USB-C, ceea ce e util pe drum. Cifrele de joc pe baterie vin de la publicații și configurații diferite, deci nu stabilesc un câștigător; pe hârtie, bateria mai mare îi dă TUF-ului un mic avantaj.

Upgrade și service

Aici TUF-ul câștigă clar. Are câte un slot liber pentru RAM și pentru SSD, deci poți adăuga un modul de 16 GB și un SSD, păstrându-le pe cele existente. ASUS precizează că al doilea slot M.2 acceptă doar SSD-uri cu componente pe o singură față. Tom's Hardware a numărat 11 șuruburi Phillips la capacul de jos, iar LaptopMedia notează că bateria e prinsă în șuruburi, deci poate fi înlocuită.

La Katana, ambele sloturi de memorie sunt ocupate și există un singur slot M.2. Pentru 32 GB schimbi ambele module, iar pentru mai mult spațiu înlocuiești SSD-ul. LaptopMedia a deschis capacul (13 șuruburi și câteva cleme) și a găsit bateria prinsă în șuruburi, placa Wi-Fi pe slot M.2 și ventilatoarele accesibile, ceea ce ajută la curățare.

Un detaliu în favoarea lui Katana: memoria lucrează din fabrică în dual-channel, cu două module. TUF-ul are un singur modul de 16 GB, deci memoria lucrează pe un singur canal până când adaugi al doilea modul.

Preț și ce primești

La începutul lui noiembrie 2026, pe eMAG, TUF F16 FX608JMR costa în jur de 7.300 de lei, iar Katana 15 HX B14WFK în jur de 6.800 de lei. Niciunul nu vine cu sistem de operare, deci licența de Windows se adaugă la ambele.

Diferența reală e mai mare decât cei 500 de lei. La TUF, ca să scoți tot din el, adaugi un al doilea modul de 16 GB și, cel mai probabil, un SSD în slotul liber. La Katana, singura cheltuială necesară e un SSD mai mare, care îl înlocuiește pe cel existent. Cu 500 de lei mai puțin, Katana îți dă procesorul mai puternic și ecranul mai bun; TUF-ul îți dă placa video folosită la capacitate maximă, temperaturi mai mici și loc de upgrade.

Verdict

Alege ASUS TUF Gaming F16 FX608JMR dacă îl cumperi în primul rând pentru jocuri. Placa video primește aproape toată puterea promisă și rămâne rece. La 1200p poți juca multe titluri fără DLSS, iar cu un al doilea modul de RAM și un SSD în slotul liber îl poți păstra câțiva ani. Ia în calcul că panoul de 144 Hz nu a fost măsurat de sursele consultate și că, după LaptopMedia, ventilatoarele se aud și în repaus.

Alege MSI Katana 15 HX B14WFK dacă ecranul contează pentru tine (editare foto, filme, text clar) sau dacă lucrezi și cu aplicații care folosesc toate nucleele procesorului. Cu DLSS activat, ecranul QHD rămâne fluid în majoritatea jocurilor, iar cei 500 de lei economisiți pot merge spre un SSD mai mare. Accepți în schimb un procesor fierbinte, ventilatoare zgomotoase sub sarcină și un singur slot M.2.

Dacă joci mult, TUF F16 e alegerea mai bună. Dacă ecranul contează la fel de mult ca FPS-ul, Katana îți oferă mai mult pentru mai puțini bani. Alte variante, cu RTX 5060 sau cu plăci video mai puternice, găsești în topul laptopurilor de gaming, iar modelele celor doi producători, pe paginile laptopuri ASUS și laptopuri MSI.

Surse: LaptopMedia (TUF F16), LaptopMedia (Katana 15 HX), PC Gamer, Tom's Hardware, Frandroid, The Times of India, CGMagazine, Digit, Digital Reg, specificațiile Asus, eMAG (TUF F16), eMAG (Katana 15 HX).

Unde găsești laptopurile

Mai departe

Comparație

Lenovo Legion Pro 5 16ADR10 vs MSI Katana 15 HX B14WFK

Ambele au RTX 5060, dar Legion Pro 5 16ADR10 aduce un ecran OLED și, în testele publicate, o placă video care primește mai multă putere, iar Katana 15 HX B14WFK costă cu circa 2.240 de lei mai puțin ș...

Recenzie

Review ASUS TUF Gaming A17 FA707NUG

ASUS TUF Gaming A17 FA707NUG cu Ryzen 7 7445HS și RTX 4050 la 140 W, în jur de 6.000 de lei pe eMAG (noiembrie 2026): ecran de 17,3 inch, SSD de 1 TB și răcire bună, dar panoul are culori palide, bate...

Recenzie

Review HP OMEN MAX 16 ah0007nn

OMEN MAX 16 ah0007nn cu Core Ultra 7 255HX și RTX 5080 de 16 GB are un ecran OLED de 240 Hz și performanță de top în jocuri, dar în testele Notebookcheck, pe un exemplar cu Core Ultra 9 275HX, proceso...

Recenzie

Review ASUS TUF Gaming F16 FX608JMR

ASUS TUF Gaming F16 FX608JMR cu Core i5-14450HX și RTX 5060 la 115 W, în jur de 7.300 de lei pe eMAG (noiembrie 2026): placa video primește aproape tot TGP-ul și rămâne rece, porturile sunt complete,...