RTX 4060 sau RTX 5060 la laptop: merită să plătești diferența?
RTX 4060 și RTX 5060 de laptop, față în față: specificații, rezultate din jocuri publicate de Notebookcheck, ce aduce DLSS 4, de ce contează puterea plăcii și ce costă acum pe eMAG.
- Autor
- Adrian Mureșan
- Publicat
- Citire
- 8 min

Pe hârtie, RTX 5060 e succesoarea directă a lui RTX 4060: aceeași clasă, aceiași 8 GB de memorie video, o generație mai nouă. În practică, întrebarea „merită să plătești diferența?” are la începutul lui noiembrie 2026 un răspuns neașteptat: pe eMAG aproape nu mai există diferență de plătit. Laptopurile cu RTX 4060 sunt pe terminate: am găsit doar două în stoc, iar cel mai ieftin costă cât trei modele cu RTX 5060.
Mai jos pun față în față specificațiile, rezultatele din jocuri publicate de Notebookcheck și Tom's Hardware, ce înseamnă concret DLSS 4 și de ce puterea plăcii contează mai mult decât numele ei. Dacă vrei direct lista de modele recomandate, pe bugete, o găsești în topul laptopurilor de gaming din 2026.
Specificațiile, față în față
RTX 4060 de laptop folosește arhitectura Ada Lovelace (2023), iar RTX 5060 pe cea Blackwell (2025). Ambele sunt fabricate de TSMC, pe același proces 4N. Diferențele mari sunt la memorie și la funcțiile de inteligență artificială, nu la numărul de nuclee.
| Specificație | RTX 4060 Laptop | RTX 5060 Laptop |
|---|---|---|
| Arhitectură | Ada Lovelace (AD107) | Blackwell (GB206) |
| Nuclee CUDA | 3.072 | 3.328 |
| Frecvență boost | 1.470–2.370 MHz | 1.455–2.497 MHz |
| Memorie video | 8 GB GDDR6, 128 biți | 8 GB GDDR7, 128 biți |
| Lățime de bandă | 256 GB/s | 384 GB/s |
| Puterea plăcii (TGP), după NVIDIA | 35–115 W | 45–100 W |
| Maxim întâlnit în laptopuri, cu Dynamic Boost | 140 W | 115 W |
| AI TOPS | 233 | 572 |
| Generare de cadre | DLSS Frame Generation | DLSS Frame Generation și Multi Frame Generation |
Cifrele sunt din fișele NVIDIA și Notebookcheck. Două lucruri merită reținute. Primul: memoria GDDR7 ridică lățimea de bandă cu 50%, dar cantitatea rămâne 8 GB. Al doilea: RTX 4060 putea primi mai multă putere. Notebookcheck a testat-o la 140 W în ASUS TUF A15 și A16, în timp ce RTX 5060 se oprește la 100 W plus 15 W de Dynamic Boost, adică 115 W. Blackwell face mai mult cu mai puțin, dar plafonul e mai jos.
Ce arată testele din jocuri
Cea mai directă comparație vine de la Notebookcheck, din testul Lenovo LOQ 15AHP10 cu RTX 5060, pus lângă vechiul LOQ 15IRX9 cu RTX 4060. În testele sintetice, placa nouă a fost per total cu circa 23% mai rapidă, dar în jocurile la 1080p avantajul a coborât la aproximativ 10%. Notebookcheck adaugă că o parte din diferență poate ține de procesorul și de memoria celor două laptopuri. Notebookcheck trece chiar printre minusuri faptul că RTX 5060 e „uneori abia mai rapidă” decât RTX 4060.
| Joc, setări | RTX 4060 | RTX 5060 | Sursa |
|---|---|---|---|
| Cyberpunk 2077, 1080p, Ultra | 71,4 FPS (LOQ 15IRX9) | 88,6 FPS (LOQ 15AHP10) | Notebookcheck |
| Final Fantasy XV, 1080p, High | 99,9 FPS | 118,1 FPS | Notebookcheck |
| GTA V, 1080p, Highest | 112,6 FPS | 108,7 FPS | Notebookcheck |
| Cyberpunk 2077, 1080p, Ultra | 74,7–76,2 FPS (la 115–140 W) | 89,9 FPS (la 95 W) | Notebookcheck, test preliminar |
| Baldur's Gate 3, 1080p, Ultra | 93,9–99 FPS (la 115–140 W) | 105,5 FPS (la 95 W) | Notebookcheck, test preliminar |
| Cyberpunk 2077, 1440p, Ultra | 46,7–46,9 FPS | 55,5 FPS | Notebookcheck, test preliminar |
Testul preliminar a fost făcut pe un MSI Stealth A16 de pre-serie, cu RTX 5060 limitată la 95 W, iar rezultatele au fost puse lângă cele ale mai multor laptopuri cu RTX 4060 la 115–140 W. Chiar și cu mai puțină putere, RTX 5060 a fost înainte în fiecare comparație. Am calculat avantajul din cifrele Notebookcheck: de la 6,6% (Baldur's Gate 3, față de ASUS TUF A16 la 140 W) până la 20,3% (Cyberpunk 2077 la 1080p, față de RedMagic Titan 16 Pro la 140 W). Concluzia Notebookcheck: primești aproape aceeași performanță ca la RTX 5070, pe bani mai puțini. Despre RTX 4060, cifrele spun destul: e cu o treaptă mai jos, nu cu două.
Ca reper practic, în recenzia Lenovo Legion Pro 5 16ADR10 am adunat rezultatele LaptopMedia cu RTX 5060 la 115 W: 114 FPS în Shadow of the Tomb Raider pe High și 77 FPS în Black Myth: Wukong pe High, ambele la 1600p.
DLSS 4 și Multi Frame Generation: ce primești doar pe RTX 50
Aici e diferența pe care NVIDIA o pune în prim-plan. Ambele plăci au DLSS Super Resolution (randare la rezoluție mai mică și reconstruire cu AI), Ray Reconstruction și generarea de cadre clasică, care inserează un cadru generat între două cadre randate. Doar seria RTX 50 are Multi Frame Generation, care generează mai multe cadre pentru fiecare cadru randat. La lansarea seriei RTX 50, maximul era 4X, adică trei cadre generate pentru unul randat. Din primăvara lui 2026, odată cu DLSS 4.5, NVIDIA scrie că Multi Frame Generation poate genera până la cinci cadre pentru fiecare cadru randat (modul 6X), iar varianta dinamică își ajustează singură multiplicatorul.
În practică, cadrele generate fac imaginea mai fluidă pe un ecran de 144–165 Hz, dar nu fac jocul mai receptiv. Răspunsul la mouse și tastatură urmează în continuare cadrele randate efectiv. Notebookcheck avertizează, în fișa RTX 5090 Laptop, că Multi Frame Generation aduce cifre mari de FPS, dar trebuie să ții cont de latență. Eu aș privi Multi Frame Generation ca pe un bonus pentru jocurile single-player care merg deja în jur de 60 FPS, nu ca pe o soluție pentru un joc care se chinuie la 30 FPS. Și funcționează doar în jocurile compatibile.
Pentru jocurile competitive, ca Counter-Strike 2 sau Valorant, generarea de cadre nu ajută. Acolo contează FPS-ul randat, iar în media Notebookcheck la 1080p diferența dintre plăci a fost de circa 10%.
Puterea plăcii contează mai mult decât numele
Asta e regula care schimbă tot calculul. Același cip RTX 5060 poate primi 80 W într-un laptop și 115 W în altul, iar diferența se vede în jocuri. Am explicat mecanismul pe larg în ghidul RTX 5070 vs RTX 5060 la laptop.
Exemplul cel mai clar vine de la Tom's Hardware: un ASUS TUF F16 cu RTX 5050 la 115 W a ținut pasul în jocuri cu Acer Nitro V 16S AI și Alienware 16 Aurora, ale căror RTX 5060 erau limitate la 85 W, respectiv 80 W. Detaliile sunt în recenzia ASUS TUF Gaming F16 FX608JMR. La fel, HP Victus 15, discutat în ghidul HP Victus vs OMEN, rulează RTX 5060 la 80 W, după Profesional Review.
Concluzia pentru comparația noastră: o RTX 4060 la 140 W, într-un laptop cu răcire bună, poate egala sau depăși o RTX 5060 limitată la 80 W. Înainte să cumperi, caută TGP-ul în fișa producătorului (Lenovo îl dă în PSREF, ASUS și MSI pe pagina modelului), nu doar numele plăcii în titlul anunțului.
Prețurile pe eMAG: RTX 4060 aproape a dispărut
Am căutat pe eMAG laptopurile de gaming cu RTX 4060 și RTX 5060, la începutul lui noiembrie 2026. Rezultatul confirmă că generația veche e pe final: doar două modele cu RTX 4060 erau în stoc, ambele vândute de parteneri din marketplace și ambele cu stoc limitat.
| Model | Placă video și putere | Configurație | Preț pe eMAG, nov. 2026 | Vândut de |
|---|---|---|---|---|
| HP Victus 16 s0117nq | RTX 4060, 120 W (Notebookcheck) | Ryzen 5 7640HS, 16 GB, 1 TB, 16,1" Full HD 144 Hz | în jur de 7.000 de lei | Expert Audio |
| ASUS TUF A16 FA608WV | RTX 4060, 140 W (Notebookcheck) | Ryzen AI 9 HX 370, 16 GB, 1 TB, 16" 2,5K 165 Hz | în jur de 9.000 de lei | Dwyn Shop |
| MSI Katana 15 HX B14WFK | RTX 5060, până la 115 W | Core i7-14650HX, 16 GB, 512 GB, 15,6" QHD 165 Hz | în jur de 6.800 de lei | eMAG |
| Lenovo LOQ 15IRX10 | RTX 5060, 100 W (PSREF) | Core i7-13645HX, 16 GB, 512 GB, 15,6" Full HD 144 Hz | în jur de 7.000 de lei | eMAG |
| ASUS TUF A16 FA608UM | RTX 5060, până la 115 W | Ryzen 7 260, 16 GB, 512 GB, 16" 165 Hz | în jur de 7.000 de lei | eMAG |
| ASUS TUF F16 FX608JMR | RTX 5060, până la 115 W | Core i5-14450HX, 16 GB, 512 GB, 16" Full HD 144 Hz | în jur de 7.300 de lei | eMAG |
| Lenovo Legion Pro 5 16ADR10 | RTX 5060, 115 W | Ryzen 7 8745HX, 16 GB, 1 TB, 16" OLED 165 Hz | în jur de 10.200 de lei | PC Garage |
Victus 16 cu RTX 4060 costă practic cât MSI Katana 15 HX, Lenovo LOQ 15IRX10 sau ASUS TUF A16 cu RTX 5060. Katana e chiar cu circa 200 de lei mai ieftin și vine cu procesor mai puternic și ecran QHD. Detaliile sunt în recenzia MSI Katana 15 HX B14WFK. La același preț, nu văd niciun motiv să alegi placa veche nouă, din magazin. Al doilea model cu RTX 4060 rămas în stoc, ASUS TUF A16 FA608WV, primește 140 W, dar costă în jur de 9.000 de lei, cu circa 2.000 de lei peste TUF A16 FA608UM cu RTX 5060.
Diferențele dintre variantele LOQ le găsești în ghidul Lenovo LOQ, iar pe cele dintre TUF A16 și F16 în ghidul ASUS TUF Gaming. Ține minte că LOQ 15IRX10 dă plăcii 100 W, nu 115 W ca TUF și Katana. Diferența e mică, dar există.
Verdict pe bugete
Sub 6.000 de lei: nici una, nici alta, nouă
La acest buget găsești pe eMAG laptopuri noi cu RTX 3050, RTX 4050 sau RTX 5050, nu cu RTX 4060 sau 5060. Singura cale spre o RTX 4060 e piața second hand.
În jur de 7.000 de lei: RTX 5060, fără discuție
Dacă cumperi nou, ia RTX 5060 la 115 W: MSI Katana 15 HX, ASUS TUF A16 sau TUF F16. Primești generarea multiplă de cadre, o generație mai nouă și, în medie, circa 10% mai mult în jocurile la 1080p (cu vârfuri de peste 20% în Cyberpunk 2077), la același preț ca cel mai ieftin RTX 4060 rămas. Evită doar variantele de RTX 5060 limitate la 80–85 W.
Second hand: RTX 4060 merită doar cu reducere clară
Un laptop cu RTX 4060 la 115–140 W rămâne bun pentru 1080p în 2026. Eu l-aș lua doar dacă e cu cel puțin 1.500–2.000 de lei sub un RTX 5060 nou comparabil, pentru că pierzi garanția și Multi Frame Generation. Ce verifici înainte să plătești găsești în ghidul laptop de gaming second hand: ce verifici.
Peste 8.000 de lei: uită-te la RTX 5070
RTX 5070 are în majoritatea laptopurilor tot 8 GB de memorie video, dar mai multă putere de calcul. Din 2026, NVIDIA are și o variantă cu 12 GB, așa că verifică fișa. Dacă bugetul permite, compar-o cu RTX 5060 în ghidul RTX 5070 vs RTX 5060. La peste 10.000 de lei, Legion Pro 5 16ADR10 cu RTX 5060 și ecran OLED e o variantă pentru cine vrea ecran bun mai mult decât placă mai puternică.
Întrebări frecvente
Cu cât e mai rapidă RTX 5060 decât RTX 4060 la laptop?
În testele Notebookcheck, RTX 5060 a fost în medie cu circa 10% mai rapidă în jocurile la 1080p. De la un joc la altul, avantajul a variat între circa 7% și 24%, în funcție și de puterea primită de placă. În testele sintetice 3DMark, diferența a fost de circa 22–23%. În GTA V, RTX 4060 a fost chiar puțin înainte.
Ambele plăci au 8 GB de memorie video?
Da. RTX 4060 are 8 GB GDDR6, iar RTX 5060 are 8 GB GDDR7, cu o lățime de bandă de 384 GB/s față de 256 GB/s. Memoria e mai rapidă, dar nu mai mare, iar Notebookcheck notează că 8 GB devin o limită în unele jocuri, mai ales la QHD.
Merită un laptop cu RTX 4060 în noiembrie 2026?
Nou, rar. Pe eMAG, la începutul lui noiembrie 2026, cel mai ieftin dintre cele două modele cu RTX 4060 găsite costa în jur de 7.000 de lei, cât mai multe laptopuri cu RTX 5060. Merită la mâna a doua, dacă prețul e clar mai mic și placa primește 115–140 W.
Funcționează DLSS 4 pe RTX 4060?
Parțial. RTX 4060 are DLSS Super Resolution, Ray Reconstruction și generarea de cadre clasică, după NVIDIA. Generarea multiplă de cadre (Multi Frame Generation) rămâne doar pe seria RTX 50.
Ce TGP trebuie să aibă RTX 5060 într-un laptop bun?
Ideal 100 W plus Dynamic Boost, adică până la 115 W, cât primește în Katana 15 HX, TUF F16 sau Legion Pro 5. Variantele limitate la 80–85 W pierd o parte importantă din avantaj, după testele publicate de Tom's Hardware.
Unde găsești laptopurile
Mai multe pe eMAG: Laptopuri gaming
Mai departe
MSI Katana vs ASUS TUF vs Lenovo LOQ: care e cel mai bun laptop de gaming la 7.000 de lei
Trei laptopuri cu RTX 5060 între 6.800 și 7.000 de lei pe eMAG (noiembrie 2026). TUF A16 scoate cel mai mult din placa video și ține 14 ore la redarea de filme, Katana are ecran QHD și i7, LOQ vine cu...
Review Lenovo LOQ 15IRX10
Lenovo LOQ 15IRX10 cu Core i7-13645HX și RTX 5060 rulează fluent jocurile la 1080p și are o carcasă solidă, ușor de deschis pentru upgrade, dar vine cu memoria pe un singur modul, SSD de 512 GB și o b...
Cel mai bun laptop de gaming ieftin în 2026: 5 modele până în 6.000 de lei
Cinci laptopuri de gaming până în 6.000 de lei, alese în noiembrie 2026, de la ASUS TUF A17 cu RTX 4050 la Acer Nitro Lite 16. Ce primești realist la 2.000–6.000 de lei și ce capcane eviți: RTX 2050,...
Cooler laptop gaming: chiar ajută un suport de răcire? Ce arată testele
Un cooler bun poate scădea temperatura procesorului cu până la 20 °C în testele publicate, dar FPS-ul crește rar și puțin. Când ajută, când e doar zgomot, ce faci înainte și cât costă pe eMAG.



