Sari la conținut

Laptop de gaming de 17 inch: pentru cine are sens în 2026 și ce alegi

Un 17 inch e mai greu cu 400–700 de grame, mai lat cu 4 cm și are ecran Full HD mai puțin clar. Cui îi folosește totuși, ce TUF, LOQ și Katana de 17 inch sunt pe eMAG și ce iei pentru fiecare buget.

Autor
Adrian Mureșan
Publicat
Citire
8 min
Laptop ASUS TUF Gaming A17 de 17,3 inch deschis, cu tastatura cu bloc numeric iluminată în roșu

Un laptop de gaming de 17 inch era, acum zece ani, alegerea implicită pentru cine voia să joace serios pe un laptop. Azi e o nișă. Producătorii au mutat aproape tot ce e nou pe 16 inch, cu ecrane 16:10, iar pe eMAG modelele de 17,3 inch se numără pe degetele de la două mâini. Totuși, „laptop gaming 17 inch” se caută constant, iar întrebarea din spate e una bună: merită ecranul mare, dacă laptopul stă oricum pe birou?

Mai jos compar 17 inch cu 16 și 15,6 inch după ce contează (greutate, carcasă, răcire, claritatea ecranului), îți spun cui i se potrivește un 17 inch și cui nu, ce găsești acum pe eMAG și ce aș lua pentru fiecare buget. Dacă diagonala nu e o condiție, toate alegerile mele de gaming, indiferent de mărime, sunt în topul laptopurilor de gaming.

17 vs 16 vs 15,6 inch: ce se schimbă de fapt

Diferența de diagonală pare mică pe hârtie. În rucsac și pe birou, nu e. Am pus alături laptopuri din aceleași serii, cu greutățile și dimensiunile din fișele producătorilor:

ModelDiagonalăGreutateLățime x adâncime
ASUS TUF Gaming F16 (FX608)16″, 16:102,2 kg354 x 269 mm
MSI Katana 15 HX15,6″, 16:92,4 kg359 x 262 mm
ASUS TUF Gaming A17 / F17 (FA707/FX707)17,3″, 16:92,6 kg394–395 x 264 mm
MSI Katana 17 HX17,3″, 16:9circa 2,75 kg (cântărit de Notebookcheck pe varianta cu RTX 5070)circa 398 x 276 mm
Lenovo LOQ 17IRX1017,3″, 16:9de la 2,9 kg398 x 276 mm

Trei lucruri reies din tabel. Un 17 inch e cu circa 4 cm mai lat decât un 16 inch, deci nu mai intră în majoritatea rucsacurilor făcute pentru 15,6 inch. E cu 400–700 de grame mai greu, iar la asta se adaugă alimentatorul, care în fișele și testele citate are 240–245 W: Notebookcheck a cântărit 740 de grame pentru cel al unui Katana 17 HX cu RTX 5070. Și, poate cel mai interesant, 16 inch nu e „un 17 mai mic”: formatul 16:10 îi dă un ecran la fel de înalt ca al unui 17,3 inch 16:9 (circa 21,5 cm), doar mai îngust cu vreo 4 cm.

Mai mult loc înseamnă și răcire mai bună?

Uneori. O carcasă mai mare are loc pentru radiatoare și ventilatoare mai mari, iar producătorul poate lăsa placa video să consume mai mult. Exemplul cel mai clar e Lenovo LOQ: în fișele PSREF, RTX 5050 și RTX 5060 au 100 W în LOQ 15IRX10, dar 115 W în LOQ 17IRX10. Câțiva wați în plus, nu o altă clasă de performanță.

La alții, wații țin de placa video, nu de diagonală. În aceeași carcasă de TUF de 17,3 inch, ASUS lasă RTX 4050 din A17 la 140 W (115 W plus 25 W Dynamic Boost), dar RTX 3050 din F17 rămâne la 65 W. Nici liniștea nu e garantată: Notebookcheck a găsit Katana 17 HX cu RTX 5070 „extrem de zgomotos” sub sarcină, deși carcasa e mare. Diagonala nu înlocuiește fișa tehnică, deci verifică wații plăcii video, cum am arătat și în comparația RTX 4060 vs RTX 5060.

Claritatea ecranului: 1080p pe 17,3 inch

Aici e minusul pe care îl simți imediat. Aproape toate laptopurile de gaming de 17 inch de pe eMAG au ecran Full HD (1.920 x 1.080), iar aceiași pixeli întinși pe o diagonală mai mare înseamnă o imagine mai puțin fină:

EcranPixeli pe inch (aprox.)
15,6″, 1.920 x 1.080141
16″, 1.920 x 1.200141,5
17,3″, 1.920 x 1.080127
17,3″, 2.560 x 1.440170
16″, 2.560 x 1.600189

La 127 de pixeli pe inch, de la distanța normală de lucru vezi marginile literelor și pixelii pe textul mic. În jocuri contează mai puțin: imaginea e în mișcare, iar 1080p e și rezoluția la care plăcile de buget (RTX 4050, 5050, 5060) țin cadre multe. Un 17 inch cu 1440p rezolvă problema, dar în momentul verificării nu am găsit pe eMAG niciunul în zona TUF/LOQ/Katana. MSI face Katana 17 HX și cu panou 2.560 x 1.440 de 240 Hz (Notebookcheck a măsurat 99,6% sRGB pe exemplarul cu RTX 5070), însă varianta de pe eMAG are Full HD în fișa produsului.

Cui i se potrivește un laptop de gaming de 17 inch

  • Cui îl folosește ca desktop. Dacă laptopul stă 95% din timp pe birou și pleacă de acasă de două ori pe an, greutatea nu mai contează, iar ecranul mare e un câștig zilnic. Alte modele din această categorie găsești pe pagina desktop replacement 17 inch.
  • Cui vrea literele mai mari. Densitatea mică de pixeli ajută aici: la scalarea 100% din Windows, totul e mai mare pe un 17,3 inch Full HD decât pe un 15,6 inch Full HD. Pentru ochi obosiți, asta contează mai mult decât claritatea.
  • Cui folosește blocul numeric. TUF A17, Katana 17 HX și LOQ 17IRX10 au tastatură cu bloc numeric. La 15–16 inch, unele modele îl au, dar înghesuit; Notebookcheck observă că și la Katana 17 HX are doar trei coloane în loc de patru.
  • Cui nu are monitor extern. Dacă ai deja un monitor de 24–27 inch, avantajul ecranului de 17 inch dispare: iei un 15–16 inch, mai ușor și adesea mai ieftin, și îl conectezi acasă.

Dezavantajele, spuse direct

  • Greutatea totală. Cu alimentatorul, ajungi la circa 3,3–3,5 kg, iar la LOQ 17IRX10 estimez aproape 3,6 kg (Lenovo nu dă greutatea alimentatorului). Computerbild a cântărit TUF A17 la 2,52 kg plus 740 de grame alimentatorul.
  • Mai puține ecrane bune. Producătorii pun panourile bune (2,5K, OLED, luminozitate mare) pe 16 inch. La 17 inch, modelele ieftine au adesea panoul de bază: ASUS declară pentru TUF A17/F17 Full HD 144 Hz doar 62,5% sRGB, iar Notebookcheck a măsurat în jur de 250–260 de niți pe un exemplar A17. Excepția din lista de mai jos e LOQ 17IRX10, cu 300 de niți și 100% sRGB în fișa Lenovo.
  • Autonomia. Ecranul mare consumă mai mult, iar bateriile nu sunt mai mari: 60 Wh la LOQ 17IRX10, 56 sau 90 Wh la TUF A17/F17, după configurație. Lenovo declară 2,43 ore în MobileMark 30 pentru LOQ 17.
  • Prețul mărimii. La aceeași placă video, un 17 inch costă de regulă puțin mai mult. LOQ 15IRX10 cu RTX 5060 era în jur de 7.000 de lei pe eMAG, iar LOQ 17IRX10 cu RTX 5060, în jur de 8.570 de lei (are însă SSD de 1 TB). Excepția e TUF A17, care costă cam cât un TUF A16 cu RTX 4050, deși la A16 FA607NUQ placa e limitată la 90 W.

Ce laptopuri de gaming de 17 inch găsești acum pe eMAG

Am verificat rezultatele eMAG pentru laptopuri de gaming de 17,3 inch la începutul lui noiembrie 2026. Prețurile sunt rotunjite și se schimbă des; am lăsat deoparte modelele cu RTX 3050 de 4 GB și stațiile de lucru Dell Precision.

Model (cod)ProcesorPlacă videoEcranPreț pe eMAG, noiembrie 2026
ASUS TUF F17 (FX707VJB)Core 5 210HRTX 3050 6 GB, 65 W17,3″ 1080p, 144 Hzîn jur de 4.800 de lei la un partener eMAG; în jur de 6.400 de lei vândut de eMAG
Acer Nitro V 17 AI (ANV17-41)Ryzen 5 240RTX 4050 (după titlul eMAG)17,3″ 1080p, 144 Hzîn jur de 5.400 de lei (partener eMAG, stoc limitat)
ASUS TUF A17 (FA707NUG)Ryzen 7 7445HSRTX 4050 6 GB, 140 W17,3″ 1080p, 144 Hzîn jur de 5.900–6.100 de lei (512 GB–2 TB), vândut de eMAG
Lenovo LOQ 17IRX10Core i7-13650HXRTX 5050 8 GB, 115 W17,3″ 1080p, 165 Hzîn jur de 7.500 de lei, vândut de eMAG
MSI Katana 17 HX (B14WFK)Core i7-14650HXRTX 5060 8 GB17,3″ Full HD (după fișa eMAG)în jur de 7.600 de lei (partener eMAG, stoc limitat)
Lenovo LOQ 17IRX10Core i7-13650HXRTX 5060 8 GB, 115 W17,3″ 1080p, 165 Hzîn jur de 8.570 de lei (partener eMAG, stoc limitat)
Lenovo LOQ 17IRX10Core i7-14700HXRTX 5070 8 GB, 115 W17,3″ 1080p, 165 Hzîn jur de 10.000 de lei, vândut de eMAG

TUF F17 cu RTX 3050 limitată la 65 W e un laptop de jocuri ușoare, nu unul de gaming propriu-zis, iar aceeași configurație apare la prețuri care diferă cu 1.600 de lei între vânzători. Iar oferta de Katana 17 de pe eMAG are în cod sufixul XPL, care probabil marchează o variantă pentru Polonia (codul apare și în magazinele de acolo); întreabă vânzătorul ce tastatură are înainte să comanzi.

Ce aș alege pentru fiecare buget

  • În jur de 6.000 de lei: ASUS TUF A17 FA707NUG. RTX 4050 la 140 W, SSD de 1 TB, memorie pe două canale și 2,6 kg, vândut de eMAG. Minusul e ecranul palid, pe care l-am descris în recenzia ASUS TUF A17 FA707NUG. Celelalte variante ale seriei ASUS TUF sunt explicate în ghidul ASUS TUF.
  • În jur de 7.500 de lei: Lenovo LOQ 17IRX10 cu RTX 5050. Cel mai bun ecran din grupul ăsta (300 de niți, 100% sRGB după Lenovo), 165 Hz, placă video la 115 W, vândut de eMAG. E și cel mai greu, de la 2,9 kg.
  • În jur de 8.500 de lei: LOQ 17IRX10 cu RTX 5060. Dacă îl prinzi în stoc, e varianta pe care aș lua-o pentru jocuri noi la 1080p. Restul seriei LOQ e în ghidul Lenovo LOQ, iar celelalte modele ale mărcii, în lista de laptopuri Lenovo.
  • În jur de 10.000 de lei: LOQ 17IRX10 cu RTX 5070 8 GB, dar numai dacă 17 inch e o condiție. La banii ăștia, un 16 inch cu ecran 2,5K de 240 Hz îți dă mai mult pentru fiecare leu.
  • De ocolit: TUF F17 cu RTX 3050 la peste 5.000 de lei și Acer Nitro 5 AN517 cu RTX 3050 de 4 GB și 8 GB de memorie.

Pentru MSI Katana 17 HX, rezervele mele țin de ofertă, nu de laptop: stoc limitat, vânzător partener și, probabil, o variantă de import. Dacă vrei un Katana, seria MSI Katana are și modele de 15,6 inch, mai ușor de găsit.

Întrebări frecvente

Merită un laptop de gaming de 17 inch în 2026?

Merită dacă laptopul stă aproape tot timpul pe birou și nu ai monitor extern. Dacă îl cari des sau ai deja un monitor, un 16 inch e mai ușor, are de obicei ecran mai bun și costă la fel sau mai puțin.

Cât cântărește un laptop de gaming de 17 inch?

Modelele de pe eMAG din noiembrie 2026 cântăresc între 2,6 și 2,9 kg: 2,6 kg ASUS TUF A17 și F17, circa 2,75 kg MSI Katana 17 HX (Notebookcheck, varianta cu RTX 5070), de la 2,9 kg Lenovo LOQ 17IRX10. Alimentatorul de 240 W mai adaugă în jur de 700 de grame.

E 1080p suficient pe un ecran de 17 inch?

Pentru jocuri, da: imaginea e în mișcare, iar plăcile de buget țin mai multe cadre la 1080p. Pentru text și lucru, densitatea de circa 127 de pixeli pe inch se vede. Un 17 inch cu 1440p ar fi ideal, dar în momentul verificării nu am găsit niciunul pe eMAG în zona TUF/LOQ/Katana.

Care e diferența dintre ASUS TUF A17 și F17?

Procesorul: A17 are AMD Ryzen, F17 are Intel. Pe eMAG, A17 vine cu RTX 4050 la 140 W, iar F17 cu RTX 3050 la 65 W, deci pentru jocuri A17 e alegerea mai bună.

Lenovo LOQ 17IRX10 e mai puternic decât LOQ 15?

Puțin, la aceeași placă video. Fișele PSREF dau RTX 5050 și RTX 5060 la 115 W în LOQ 17IRX10, față de 100 W în LOQ 15IRX10. Diferența se simte mai ales la ecran, care la LOQ 17 are 300 de niți și 100% sRGB.

Pe scurt: un laptop de gaming de 17 inch are sens ca înlocuitor de desktop, nu ca laptop de cărat, iar alegerea se face tot după placa video și wați, apoi după ecran. Dacă nu ții neapărat la diagonală, compară-l cu modelele de 15–16 inch din topul laptopurilor de gaming sau cu lista completă de laptopuri de gaming.

Surse: Lenovo PSREF (LOQ 17IRX10), Lenovo PSREF (LOQ 15IRX10), ASUS (TUF A17 2023), ASUS (TUF F17 2023), ASUS (TUF F16 2025), Notebookcheck (Katana 17 HX), Notebookcheck (TUF A17), Tom's Hardware (Katana 17 HX), Computerbild (TUF A17), eMAG.

Unde găsești laptopurile

Mai departe

Recenzie

Review Lenovo LOQ 15IRX10

Lenovo LOQ 15IRX10 cu Core i7-13645HX și RTX 5060 rulează fluent jocurile la 1080p și are o carcasă solidă, ușor de deschis pentru upgrade, dar vine cu memoria pe un singur modul, SSD de 512 GB și o b...