ASUS TUF Gaming A15, F15, F16, A16, A17: cum le deosebești și pe care îl iei
A înseamnă AMD, F înseamnă Intel, cifra e diagonala. Ce aduc F16 și A16 din 2025, unde greșește seria (ecrane, RAM pe un canal, TUF 16 la 85 W) și ce TUF merită luat pe eMAG, pe bugete.
- Autor
- Adrian Mureșan
- Publicat
- Citire
- 8 min

ASUS TUF e seria de laptopuri de gaming pe care o văd cel mai des recomandată la buget mediu, și tot ea are numele cele mai încurcate. A15, F15, A16, F16, A17, F17, plus coduri ca FA608UM sau FX607VJB pe care eMAG le pune în titlu fără nicio explicație. Un prieten m-a sunat săptămâna trecută din fața ofertelor: „Care-i diferența dintre F16 și TUF 16?” Răspunsul scurt: unul ține placa video la 115 W, celălalt la 85 W, iar diferența de preț merge în sensul greșit.
Mai jos îți explic cum citești numele, ce generații există, ce s-a schimbat la F16 și A16 în 2025 și ce TUF merită luat acum, pe bugete, cu prețurile de pe eMAG de la începutul lui noiembrie 2026. Dacă vrei să compari TUF-ul și cu alte serii, toate alegerile mele sunt în topul laptopurilor de gaming.
Cum citești numele: A, F, 15, 16, 17 și codurile FA/FX
Regula de bază e simplă:
- A înseamnă procesor AMD Ryzen, F înseamnă procesor Intel. În codul de model, A devine FA (FA608), iar F devine FX (FX608).
- Cifra din nume e diagonala: 15 (15,6 inch, format 16:9), 16 (16 inch, format 16:10), 17 (17,3 inch). Mai nou există și A14 și A18.
- În cod, prima cifră după FA/FX e tot diagonala (5 = 15, 6 = 16, 7 = 17), iar ultimele două cifre arată generația carcasei: FA507 e mai nou decât FA506.
- Literele de după cifre descriu configurația. Din codurile din fișe reiese că prima arată platforma procesorului, iar a doua placa video. La modelele din 2025–2026, H, M și P corespund plăcilor RTX 5050, RTX 5060 și RTX 5070 (FX608JMR are RTX 5060, FA608UP are RTX 5070). La generațiile anterioare, J, U și V corespund plăcilor RTX 3050, RTX 4050 și RTX 4060.
- Literele de la final (R, I, B, Q) marchează subvariante și pot conta: A16 FA607NUQ are RTX 4050 la 90 W, nu la 140 W. Nu le folosi ca să deduci ce primești; citește fișa.
Excepția care strică regula e TUF Gaming 16 (cod FX610), apărut în 2026. Deși are prefixul FX, TUF 16 se vinde și cu procesoare Intel (FX610J), și cu procesoare AMD (FX610U). Pe eMAG, varianta FX610UP are un Ryzen. Deci la TUF 16 nu te mai baza pe literă.
Generațiile, pe scurt
| Linie | Coduri | Ce trebuie să știi |
|---|---|---|
| A15 / F15 | FA506, FX506 (2020–2021); FA507, FX507 (din 2022) | Carcasa din 2022 a adus MUX switch; A15 a primit procesoare Ryzen 8000 în 2024. În căutarea mea pe eMAG nu a apărut niciun A15 sau F15 nou. |
| A17 / F17 | FA706, FX706; FA707, FX707 | Versiunile de 17,3 inch ale lui A15/F15. Încă se vând, cu plăci RTX 4050 sau RTX 3050. |
| A16 | FA617 (2023), FA607 (2024), FA608 (2025–2026) | Prima generație a fost integral AMD, cu Radeon RX 7600S/7700S. De la FA607 are plăci NVIDIA. |
| F16 | FX607 (2024), FX608 (2025–2026) | Versiunea Intel a lui A16; carcasa de 16 inch, 16:10, a fost redesenată în 2024. |
| TUF Gaming 16 | FX610 (2026) | Linie separată: plăci video limitate la 85 W, baterie de 63 Wh, iar fișa nu menționează MUX. |
| A18 / A14 | FA808, FA401 | A18 e primul TUF de 18 inch (2025); A14 e varianta compactă. |
Ce variante găsești acum pe eMAG
Am parcurs rezultatele eMAG pentru „laptop gaming ASUS TUF” la începutul lui noiembrie 2026. Prețurile sunt rotunjite și se schimbă des; TGP-ul (puterea maximă a plăcii video) e cel din fișele ASUS ale seriei.
| Model (cod) | Procesor | Placă video | Ecran | Preț pe eMAG, noiembrie 2026 |
|---|---|---|---|---|
| F16 FX607VU | Core 5 210H | RTX 4050 6 GB, 130 sau 140 W | 16″ 1200p, 144 Hz | în jur de 5.750 de lei (vândut de un partener eMAG) |
| A17 FA707NUG | Ryzen 7 7445HS | RTX 4050 6 GB, 140 W | 17,3″ 1080p, 144 Hz | în jur de 5.900–6.000 de lei |
| A16 FA607NUQ | Ryzen 7 170 | RTX 4050 6 GB, 90 W | 16″ 1200p, 144 Hz | în jur de 6.000 de lei |
| F16 FX607VJB | Core 5 210H | RTX 3050 6 GB, 65 W | 16″ 1200p, 144 Hz | în jur de 6.000 de lei |
| F16 FX608JHI | Core i5-14450HX | RTX 5050 8 GB, până la 115 W | 16″ 1200p, 144 Hz | în jur de 6.800 de lei |
| A16 FA608UM | Ryzen 7 260 | RTX 5060 8 GB, până la 115 W | 16″ 1200p, 165 Hz | în jur de 7.000 de lei |
| F16 FX608JMR | Core i5-14450HX | RTX 5060 8 GB, 115 W | 16″ 1200p, 144 Hz | în jur de 7.300 de lei |
| TUF 16 FX610JH | Core i5-14450HX | RTX 5050 8 GB, 85 W | 16″ 1200p, 144 Hz | în jur de 7.700 de lei |
| F16 FX608JPR | Core i5-14450HX | RTX 5070 8 GB, 115 W | 16″ 1200p, 165 Hz | în jur de 8.100 de lei |
| TUF 16 FX610UP | Ryzen 7 H 253 | RTX 5070 8 GB, 85 W | 16″ 1200p, 144 Hz | în jur de 11.000 de lei |
Am mai văzut un F17 FX707VJB cu RTX 3050 la circa 6.400 de lei și un A16 FA608UHI cu RTX 5050 la circa 9.000 de lei, mai scump decât varianta cu RTX 5060. Pe acestea le-aș ocoli.
Ce s-a schimbat la F16 și A16 în 2025
Carcasa nouă de 16 inch a venit în 2024, la FX607 și FA607. La generația din 2025 (FX608 și FA608), schimbările din fișe țin mai ales de componente:
- Plăci video RTX 50. RTX 5050, 5060 și 5070, toate cu 8 GB GDDR7, până la 115 W (100 W plus 15 W prin Dynamic Boost). Asta înseamnă că până și cea mai ieftină variantă are 8 GB de memorie video, nu 6 GB ca la RTX 4050. Diferențele dintre RTX 5060 și RTX 5070 le-am pus în ghidul RTX 5070 vs RTX 5060.
- Procesoare. F16 a primit Core i5/i7/i9 HX din generația a 14-a și Core Ultra 200HX. A16 a primit, printre altele, Ryzen 7 260, Ryzen 9 8940HX și Ryzen AI 9 HX 370. Ryzen 7 260 e un Zen 4 „Hawk Point”, iar Notebookcheck i-a criticat performanța pe un singur nucleu în testul FA608UP.
- Ecrane. În fișa F16 apar panouri FHD+ de 144 și 165 Hz, 2,5K de 165 Hz și un 2,5K de 300 Hz cu 100% DCI-P3; fișa A16 adaugă și un OLED 2,5K.
- MUX și Advanced Optimus apar la toate configurațiile din fișele 2025. La F16 din 2024, câteva panouri FHD+ nu aveau nici MUX, nici Advanced Optimus.
- Doar DDR5-5600. F16 din 2024 avea și variante cu DDR4.
În martie 2026, ASUS a reînnoit gama: F16 cu Core Ultra 9 290HX Plus, A16 cu Ryzen 9 8940HX, ecrane OLED de 165 Hz și IPS de 300 Hz, plus A18 cu până la RTX 5070 Ti. Codurile rămân FX608 și FA608. În rezultatele eMAG pe care le-am văzut, variantele noi cu OLED nu apăreau.
Punctele tari și punctele slabe
Placa video primește wații. Asta e semnul distinctiv al seriei. LaptopMedia a măsurat pe F16 FX608JMR o medie de 110 W pentru RTX 5060 într-o oră de joc, aproape de plafonul de 115 W, iar în testul Tom's Hardware un F16 cu RTX 5050 la 115 W a ținut pasul cu laptopuri cu RTX 5060 limitate la 80–85 W. Detaliile sunt în recenzia TUF F16 FX608JMR.
MUX switch. Din 2022, majoritatea TUF-urilor au comutator MUX: placa NVIDIA poate trimite imaginea direct la ecran, fără să treacă prin grafica integrată. ASUS promite 5–10% în plus în jocuri. Cifra e a producătorului, dar ideea e corectă.
Autonomia lui A16. Notebookcheck a obținut aproape 13 ore de navigare pe Wi-Fi cu TUF A16 FA608UP, iar LaptopMedia scrie că A16 rezistă de două ori mai mult decât F16 cu aceeași baterie de 90 Wh.
Ecranele ieftine. Aici seria a avut cele mai multe probleme. Panoul Full HD de 144 Hz din A17 are 62,5% sRGB declarat, iar măsurătorile Notebookcheck arată în jur de 250 de niți și un timp de răspuns lent. Fișa F16 din 2024 listează și un panou „value” cu 45% NTSC. Dacă fișa unei oferte trece 250 de niți sau 45% NTSC, ai în față un ecran spălăcit.
Memoria pe un singur canal. F16 FX608JMR, F16 FX608JPR și A16 FA608UM de pe eMAG vin cu un singur modul de 16 GB, deci memoria lucrează pe un singur canal. Al doilea slot e liber, iar un modul identic rezolvă problema. Pune-l la buget din prima.
TUF Gaming 16 și cei 85 W. ASUS trece în fișă 85 W (70 W plus 15 W) pentru toate plăcile din FX610, inclusiv RTX 5070. În aceeași gamă de preț, F16 oferă 115 W. Pe hârtie, un TUF 16 cu RTX 5070 de 11.000 de lei are mai puțină putere grafică decât un F16 cu RTX 5070 de 8.100 de lei.
Zgomotul și SSD-ul. Notebookcheck a măsurat 57,1 dB(A) pe A16 în modul Turbo, iar LaptopMedia a auzit ventilatoarele lui F16 și în repaus. Majoritatea ofertelor vin cu SSD de 512 GB, care se umple repede cu jocuri; din fericire, F16 are al doilea slot M.2 liber.
Pe care TUF îl iei acum, pe bugete
- Sub 6.000 de lei. Ai de ales între variante cu RTX 4050 de 6 GB. TUF A17 FA707NUG are sens doar dacă vrei neapărat 17 inch: placa primește 140 W, dar ecranul e slab, iar bateria e de 56 Wh. Variantele cu RTX 3050 nu le-aș lua la niciun preț din listă.
- În jur de 6.800 de lei. F16 FX608JHI cu RTX 5050 la 115 W. E pragul de la care aș începe dacă joci titluri noi la 1200p.
- În jur de 7.000 de lei: alegerea mea. A16 FA608UM cu Ryzen 7 260 și RTX 5060. E mai ieftin decât F16 FX608JMR, are ecran de 165 Hz și o autonomie mult mai bună. Procesorul e mai vechi, dar în jocuri la 1200p placa video contează mai mult.
- În jur de 7.300 de lei. F16 FX608JMR, dacă vrei Thunderbolt 4 și procesor Intel HX. Cum se descurcă față de concurentul direct vezi în comparația TUF F16 vs MSI Katana 15 HX.
- În jur de 8.100 de lei. F16 FX608JPR cu RTX 5070 la 115 W și 165 Hz. Titlul de pe eMAG trece memorie DDR4, dar tabelul de specificații de pe aceeași pagină și fișa ASUS a lui F16 din 2025 indică DDR5-5600, deci mențiunea DDR4 pare o greșeală.
- De ocolit: TUF Gaming 16 (FX610) la prețurile actuale și A16 FA608UHI cu RTX 5050 la circa 9.000 de lei.
Dacă te uiți și la Lenovo, în ghidul Lenovo LOQ am făcut același exercițiu pentru seria rivală.
Întrebări frecvente
Care e diferența dintre ASUS TUF A15 și F15?
Procesorul. A15 are procesor AMD Ryzen, F15 are procesor Intel. Carcasa de 15,6 inch și plăcile video NVIDIA sunt comune; pentru restul (porturi, baterie de 56 sau 90 Wh) citește fișa variantei exacte.
ASUS TUF A16 sau F16?
Pentru jocuri, la aceeași placă video, diferența e mică, pentru că ambele dau până la 115 W plăcii. A16 câștigă la autonomie și, acum, la preț. F16 are Thunderbolt 4 și poate fi luat cu procesoare Intel HX mai puternice, i7 sau i9.
Are ASUS TUF MUX switch?
Da, din generația 2022. În fișele F16 și A16 din 2025, toate configurațiile au MUX și NVIDIA Advanced Optimus. La F16 din 2024, câteva panouri FHD+ nu aveau, iar fișa TUF Gaming 16 (FX610) nu menționează MUX, deci verifică fișa variantei exacte.
Merită să adaug al doilea modul de RAM?
Da, dacă laptopul vine cu un singur modul, cum sunt F16 FX608JMR și A16 FA608UM de pe eMAG. Un modul identic de 16 GB trece memoria pe două canale și dublează capacitatea.
Ce e ASUS TUF Gaming 16 și cu ce diferă de F16?
E o linie separată, cu codul FX610, lansată în 2026. Are procesoare Intel sau AMD, plăci video limitate la 85 W și baterie de 63 Wh. F16 dă până la 115 W plăcii și are baterie de până la 90 Wh.
Pe scurt: la TUF citește întâi placa video și wații, apoi ecranul, abia apoi litera din nume. Celelalte modele din serie sunt pe pagina ASUS TUF și în lista laptopurilor ASUS, iar comparația cu Lenovo, MSI sau HP o găsești în topul laptopurilor de gaming.
Surse: ASUS (TUF F16 2025), ASUS (TUF A16 2025), ASUS (TUF F16 2024), ASUS (TUF Gaming 16 2026), ASUS (TUF A17 2023), ASUS (comunicat CES 2024), ASUS (comunicat TUF A18), ASUS (TUF A15 2022), Notebookcheck (TUF A16 FA608UP), Notebookcheck (gama TUF 2026), Notebookcheck (TUF A16 FA617), Notebookcheck (TUF A17), LaptopMedia (TUF F16), Tom's Hardware (TUF F16), UltrabookReview (TUF 2022), Notebookcheck (TUF F15 FX506HM), Notebookcheck (TUF A15 FA506IV), eMAG.
Unde găsești laptopurile
Mai multe pe eMAG: Laptopuri gaming Toate laptopurile Asus
Mai departe
Cooler laptop gaming: chiar ajută un suport de răcire? Ce arată testele
Un cooler bun poate scădea temperatura procesorului cu până la 20 °C în testele publicate, dar FPS-ul crește rar și puțin. Când ajută, când e doar zgomot, ce faci înainte și cât costă pe eMAG.
Laptop de gaming de 17 inch: pentru cine are sens în 2026 și ce alegi
Un 17 inch e mai greu cu 400–700 de grame, mai lat cu 4 cm și are ecran Full HD mai puțin clar. Cui îi folosește totuși, ce TUF, LOQ și Katana de 17 inch sunt pe eMAG și ce iei pentru fiecare buget.
RTX 4060 sau RTX 5060 la laptop: merită să plătești diferența?
RTX 4060 și RTX 5060 de laptop, față în față: specificații, rezultate din jocuri publicate de Notebookcheck, ce aduce DLSS 4, de ce contează puterea plăcii și ce costă acum pe eMAG.
Laptop de gaming second hand: ce verifici înainte să-l cumperi
Testul de 20 de minute sub sarcină, TGP-ul și încărcătorul, capcana RTX 20 și RTX 30, cât să dai față de un LOQ sau un TUF nou și cum cumperi sigur de pe OLX sau de la amanet.



