Lenovo LOQ: toate modelele, diferențele și care merită
Cum citești codurile LOQ (15IRX10, 15ARP9, 15AHP11), ce s-a schimbat între generațiile 9, 10 și 11, unde se ascund TGP-ul mic și memoria pe un canal și ce LOQ merită pentru fiecare buget.
- Autor
- Adrian Mureșan
- Publicat
- Citire
- 8 min

Caută „Lenovo LOQ” pe eMAG și primești o mulțime de oferte care arată aproape la fel: carcasă gri, tastatură cu bloc numeric, „RTX” în titlu. Între cea mai ieftină și cea mai scumpă sunt 5.000 de lei, iar diferența reală nu stă în numele seriei, ci în trei litere și o cifră din codul modelului. Îți arăt cum citești codul, unde te poate păcăli o configurație și ce LOQ aș lua azi pentru fiecare buget.
Dacă vrei să compari LOQ cu alte serii, toate modelele de gaming pe care le recomand acum sunt în topul laptopurilor de gaming. Aici rămânem doar la LOQ.
Cum citești codul unui LOQ
Lenovo nu publică o cheie oficială pentru aceste coduri. Ce urmează am dedus eu din fișele PSREF ale modelelor; nu e o regulă anunțată de Lenovo. Ia ca exemplu LOQ 15IRX10:
- 15 e diagonala ecranului, în inch. Există și 17 (17IRX10, cu ecran de 17,3 inch). Atenție: la 15AHP11, 15IPH11 și 15IRH11E, „15” înseamnă un ecran de 15,3 inch, nu 15,6.
- I sau A arată producătorul procesorului: Intel sau AMD.
- RX, AX, RP, HP, PH, RH par să indice familia procesorului. În fișe, un X la final (IRX, IAX) apare doar la modelele cu procesor Intel HX, cel mai puternic din clasa lui. Celelalte combinații (ARP, AHP, IPH, IRH) au procesoare H sau HS ori Core Ultra, mai economice.
- 9, 10, 11 indică generația: 9 a ieșit în 2024, 10 în 2025, 11 în 2026.
- Un E la final (15IAX9E, 15ARP10E, 15IRH11E) apare, în fișele de până acum, la variante cu dotări mai modeste: toate trei au plăci video limitate la 65–75 W și un alimentator de 135 W, iar 15IAX9E are un singur slot de memorie.
Mai există și LOQ Essential (15IRX11 și 15ARP11), o linie separată, cu ecran de 15,6 inch și RTX 5050 sau RTX 5060 limitate la 65 W în fișa PSREF. E cea mai mare capcană din serie.
Toate modelele LOQ, pe generații
Tabelul de mai jos adună modelele de 15 și 17 inch din generațiile 9–11 și puterea maximă (TGP) pe care Lenovo o trece în fișa PSREF pentru fiecare placă video. De ce contează wații mai mult decât numele plăcii am explicat în ghidul RTX 5070 sau RTX 5060 la laptop.
| Model | Generație | Procesor | Plăci video (TGP în fișă) | Ecran |
|---|---|---|---|---|
| 15IAX9 | 9 (2024) | Core i5-12450HX / i5-12600HX | RTX 2050 65 W, RTX 3050 95 W, RTX 4050 și 4060 105 W | 15,6", FHD, 144 Hz |
| 15IAX9E | 9 | Core i5-12450HX / i7-12650HX | RTX 2050, 3050, 4050, toate la 65 W | 15,6", FHD, 144 Hz |
| 15IRX9 | 9 | Core i5-13450HX până la i7-14700HX | RTX 3050 95 W, RTX 4050 105 W, RTX 4060 până la 115 W | 15,6", FHD 144 Hz sau WQHD 165 Hz |
| 15ARP9 | 9 | Ryzen 5 7235HS / Ryzen 7 7435HS | RTX 3050 95 W, RTX 4050 105 W, RTX 4060 105–115 W, RTX 4070 115 W | 15,6", FHD, 144 Hz |
| 15IRX10 | 10 (2025) | Core i5-13450HX până la i7-14700HX | RTX 5050 și 5060 100 W, RTX 5070 (8 sau 12 GB) 115 W | 15,6", FHD 144 Hz sau WQHD 165 Hz |
| 15AHP10 | 10 | Ryzen 5 220 / Ryzen 7 250 | RTX 5050 și 5060 100 W | 15,6", FHD 144 Hz sau WQHD 165 Hz |
| 17IRX10 | 10 | Core i5-13450HX până la i7-14700HX | RTX 5050, 5060, 5070, toate la 115 W | 17,3", FHD, 165 Hz |
| 15ARP10E | 10 | Ryzen 5 150 / Ryzen 7 170 | RTX 3050 și 4050 la 65 W | 15,6", FHD, 144 Hz |
| 15AHP11 | 11 (2026) | Ryzen 5 216 până la Ryzen 7 253 | RTX 5050, 5060, 5070 8 GB, toate la 115 W | 15,3", 1.920 x 1.200 165 Hz sau 2.560 x 1.600 180 Hz |
| 15IPH11 | 11 | Core Ultra 7 355 / 356H | RTX 5050 și 5060 la 115 W | 15,3", 1.920 x 1.200 165 Hz sau 2.560 x 1.600 180 Hz |
| 15IRH11E | 11 | Core 5 205H / Core 7 230H | RTX 3050 (4 sau 6 GB) la 75 W | 15,3", 1.920 x 1.200, 165 Hz |
| Essential 15IRX11 / 15ARP11 | 11 | Core i5-13450HX până la i7-13850HX / Ryzen 5 150, Ryzen 7 170 | RTX 5050 și 5060 la 65 W | 15,6", FHD, 144 Hz |
Ce s-a schimbat de la o generație la alta
De la 9 la 10, carcasa a rămas practic aceeași, iar Notebookcheck o descrie drept aproape identică cu a predecesorului. S-au schimbat plăcile video: RTX 4050 și 4060 au lăsat locul lui RTX 5050, 5060 și 5070, toate cu memorie GDDR7, iar unele modele au primit o baterie de 80 Wh în loc de 60 Wh. În recenzia Notebookcheck pe LOQ 15AHP10, RTX 5060 a fost în medie cu circa 23% peste RTX 4060 din vechiul LOQ 15 în testele sintetice, dar în jocurile la 1080p avantajul a coborât la aproximativ 10%. Notebookcheck pune diferența, cel puțin în parte, pe seama procesorului și a memoriei din configurația testată.
Generația 11 (15AHP11, 15IPH11, 15IRH11E) e prima schimbare reală de carcasă. Ecranul trece la 15,3 inch în format 16:10, cu 165 Hz din configurația de bază și o variantă de 2.560 x 1.600 la 180 Hz și 400 de niți. Greutatea scade de la circa 2,4 kg la 2,1 kg, iar la 15AHP11 și 15IPH11 TGP-ul din fișă urcă la 115 W pentru toate plăcile RTX 50. Ambele vin cu un alimentator de 245 W, iar varianta Intel, 15IPH11, are în plus un port Thunderbolt 4, pe care LaptopMedia îl numește cel mai capabil port al laptopului; la 15AHP11, portul USB-C e USB4 de 40 Gb/s. În testul LaptopMedia, RTX 5050 din 15IPH11 a mers o oră la o medie de 103 W și 73 °C.
Punctele slabe pe care le găsești în aproape orice LOQ
Memoria pe un singur canal. Aproape toate modelele LOQ au două sloturi SO-DIMM și suportă dual-channel, dar unele configurații vin cu un singur modul de 16 GB. Notebookcheck a primit LOQ 15AHP10 exact așa, cu al doilea slot gol, și a trecut memoria single-channel la minusuri. La fel arăta și exemplarul de 15IPH11 testat de LaptopMedia. Exemplarul de 15ARP9 testat de Tom's Hardware avea, în schimb, două module de 8 GB. Excepția e 15IAX9E, care are un singur slot, deci acolo nu ai ce adăuga. Pe celelalte, un al doilea modul identic e primul upgrade pe care ți-l recomand.
TGP-ul ascuns. Același „RTX 5060” poate primi 115 W într-un LOQ 15IPH11 și 65 W într-un LOQ Essential. Diferența se vede direct în jocuri. În tabelul LaptopMedia de la testul de o oră, RTX 5050 din LOQ Essential 15IRX11 a mers în medie la 60 W și 2.371 MHz, față de 103 W și 2.931 MHz în LOQ 15IPH11. Magazinele afișează rar wații, așa că verifică fișa PSREF a codului exact.
Ecranul. Panourile de bază ale generațiilor 9 și 10 sunt IPS Full HD de 144 Hz, cu 300 de niți în fișă. Tom's Hardware a măsurat pe LOQ 15ARP9 310 niți și 110% din sRGB, un rezultat bun pentru clasa lui. Pe 15AHP10, Notebookcheck a măsurat un timp de răspuns de 21,2 ms alb-negru, pe care îl consideră bun, dar probabil prea lent pentru jocurile competitive. Generația 11 urcă la 165 Hz de bază, iar dacă găsești varianta de 180 Hz, cu 400 de niți, pe hârtie e cel mai bun ecran din toată seria.
Zgomotul și bateria. Pe 15AHP10, în modul Performance, Notebookcheck a măsurat 43–48 dB(A) la ventilatoare chiar când laptopul nu face nimic. Bateria de 60 Wh ține puțin: 3 ore și 24 de minute în testul Tom's Hardware pe 15ARP9, 4,5 ore pe Wi-Fi în testul Notebookcheck pe 15AHP10. E un laptop de stat la priză.
LOQ 15ARP9, 15IRX9 și 15IAX9: mai merită?
Sunt cele mai căutate coduri, dar generația 9 dispare din magazine. 15ARP9 nu mai apare pe eMAG la începutul lui noiembrie 2026. Dacă îl găsești la mâna a doua, varianta bună e cea cu RTX 4060. Tom's Hardware a testat-o cu Ryzen 7 7435HS și RTX 4060 de 115 W și a lăudat performanța în jocuri raportată la preț, dar a criticat bateria scurtă și SSD-ul lent.
15IRX9 mai e de găsit nou, în jur de 5.300 de lei pe eMAG, la începutul lui noiembrie 2026, cu Core i5-13450HX și RTX 3050. RTX 3050 cu 6 GB e însă prea slabă pentru jocurile noi. Varianta cu RTX 4050 costă în jur de 6.400 de lei, cât un 15IRX10 cu RTX 5050, care are 8 GB de memorie video în loc de 6. Între cele două, aleg RTX 5050.
15IAX9, cu procesoare Intel din generația a 12-a, e cel mai vechi din grup. Nu-l confunda cu 15IAX9E, care are un singur slot de memorie și plăci limitate la 65 W.
Ce LOQ merită pe eMAG, pe bugete
Prețuri de pe eMAG, la începutul lui noiembrie 2026:
- Sub 5.000 de lei: LOQ 15ARP10E cu Ryzen 5 150 și RTX 3050, în jur de 4.700 de lei. Merge pentru jocuri competitive și titluri mai vechi, cu placa limitată la 65 W. Aș sări peste 15IRH11E cu RTX 3050 de 4 GB (în jur de 4.900 de lei): 4 GB de memorie video sunt prea puțini în 2026.
- În jur de 6.500 de lei: LOQ 15IRX10 cu Core i7-13645HX, RTX 5050 de 8 GB și SSD de 1 TB. La verificare mai erau doar ultimele bucăți.
- În jur de 7.000 de lei: LOQ 15IRX10 cu Core i7-13645HX, 16 GB, SSD de 512 GB și RTX 5060. Pentru mine, ăsta e LOQ-ul de luat. Variantele cu 1 TB sau 24 GB de RAM costă între 7.400 și 8.800 de lei, iar diferența nu se justifică: un SSD mai mare sau un modul de RAM le pui singur mai ieftin.
- 8.500–8.600 de lei: generația 11 cu RTX 5060, fie 15AHP11 cu Ryzen 7 250 (în jur de 8.500 de lei, vândut de un partener eMAG), fie 15IPH11 cu Core Ultra 7 356H (în jur de 8.600 de lei, vândut de eMAG). Plătești ecranul 16:10 de 165 Hz, carcasa mai ușoară și TGP-ul de 115 W din fișă.
- Sub 10.000 de lei: 15AHP11 cu RTX 5070 de 8 GB, în jur de 9.700 de lei. Nu l-aș lua. Are aceeași memorie video ca RTX 5060, iar la prețul ăsta intri deja în zona Legion.
LOQ sau Legion?
LOQ e seria de buget a lui Lenovo pentru gaming, iar Legion e treapta de sus, cu carcase și ecrane mai bune. Lenovo Legion Pro 5 16ADR10 are tot un RTX 5060, dar și un ecran OLED de 16 inch și 165 Hz, capac din aluminiu și o baterie de 80 Wh, în jur de 9.000 de lei pe eMAG. Dacă te uiți la un LOQ de peste 9.000 de lei, compară-l întâi cu seria Legion. Sub 8.000 de lei, LOQ rămâne alegerea logică.
Pentru alternative din alte serii, pe aceleași bugete, vezi cele mai bune laptopuri de gaming. Toate modelele Lenovo sunt adunate pe pagina laptopuri Lenovo, iar recenziile și comparațiile de gaming pe pagina laptopuri de gaming.
Întrebări frecvente
Ce înseamnă codul 15IRX10 la Lenovo LOQ?
Lenovo nu publică o cheie oficială, dar după fișele PSREF: 15 e diagonala ecranului, I înseamnă procesor Intel, RX apare la modelele cu procesor Intel HX, iar 10 e generația, cea din 2025.
Mai merită Lenovo LOQ 15ARP9 în 2026?
Doar la un preț bun, la mâna a doua, și doar cu RTX 4060. Nu mai apare nou pe eMAG, iar un 15IRX10 cu RTX 5060, nou, costă în jur de 7.000 de lei.
Care e diferența dintre LOQ și LOQ Essential?
LOQ Essential (15IRX11, 15ARP11) are tot RTX 5050 și RTX 5060, dar limitate la 65 W în fișa Lenovo, față de 100–115 W la LOQ obișnuit.
Merită să adaug al doilea modul de RAM la LOQ?
Da, dacă laptopul a venit cu un singur modul: cu două module identice, memoria lucrează în dual-channel. Excepția e 15IAX9E, care are un singur slot.
Ce TGP are RTX 5060 în Lenovo LOQ?
În fișele PSREF, 100 W la 15IRX10 și 15AHP10, 115 W la 17IRX10 și la generația 11 (15AHP11, 15IPH11) și 65 W la LOQ Essential. Notebookcheck trece în fișa testului său 115 W pentru RTX 5060 din 15AHP10 și precizează că valoarea include Dynamic Boost.
Unde găsești laptopurile
Mai multe pe eMAG: Laptopuri gaming Toate laptopurile Lenovo
Mai departe
Cooler laptop gaming: chiar ajută un suport de răcire? Ce arată testele
Un cooler bun poate scădea temperatura procesorului cu până la 20 °C în testele publicate, dar FPS-ul crește rar și puțin. Când ajută, când e doar zgomot, ce faci înainte și cât costă pe eMAG.
Laptop de gaming de 17 inch: pentru cine are sens în 2026 și ce alegi
Un 17 inch e mai greu cu 400–700 de grame, mai lat cu 4 cm și are ecran Full HD mai puțin clar. Cui îi folosește totuși, ce TUF, LOQ și Katana de 17 inch sunt pe eMAG și ce iei pentru fiecare buget.
RTX 4060 sau RTX 5060 la laptop: merită să plătești diferența?
RTX 4060 și RTX 5060 de laptop, față în față: specificații, rezultate din jocuri publicate de Notebookcheck, ce aduce DLSS 4, de ce contează puterea plăcii și ce costă acum pe eMAG.
Laptop de gaming second hand: ce verifici înainte să-l cumperi
Testul de 20 de minute sub sarcină, TGP-ul și încărcătorul, capcana RTX 20 și RTX 30, cât să dai față de un LOQ sau un TUF nou și cum cumperi sigur de pe OLX sau de la amanet.



