Review ASUS TUF Gaming A17 FA707NUG
ASUS TUF Gaming A17 FA707NUG cu Ryzen 7 7445HS și RTX 4050 la 140 W, în jur de 6.000 de lei pe eMAG (noiembrie 2026): ecran de 17,3 inch, SSD de 1 TB și răcire bună, dar panoul are culori palide, bateria e de doar 56 Wh, iar procesorul are numai 6 nuclee.
- Autor
- Adrian Mureșan
- Publicat
- Citire
- 11 min

ASUS TUF Gaming A17 FA707NUG (Ryzen 7 7445HS, RTX 4050 6 GB, 17,3" Full HD 144 Hz, 16 GB, 1 TB)
TUF A17 FA707NUG e varianta ieftină pentru cine vrea un ecran de 17,3 inch și joacă la 1080p: RTX 4050 primește toți cei 140 W, răcirea ține carcasa rece, iar SSD-ul are 1 TB. Ecranul are însă culori palide, bateria e de doar 56 Wh, iar Ryzen 7 7445HS are numai 6 nuclee.
- RTX 4050 la 140 W (115 W + 25 W Dynamic Boost)
- SSD de 1 TB, memorie în dual-channel, al doilea slot M.2 liber
- USB4, HDMI 2.1 și Ethernet gigabit
- Zgomot redus în jocuri pe varianta cu RTX 4050 (Cowcotland, Computerbild)
- Ecran pal: 59–66% sRGB și 200–274 de niți pe panourile măsurate
- Baterie de 56 Wh, față de 90 Wh la exemplarele testate
- Ryzen 7 7445HS are doar 6 nuclee
- Fără cititor de carduri; ambele sloturi de RAM ocupate
ASUS TUF Gaming A17 FA707NUG este o configurație a laptopului TUF A17 (FA707) lansat în 2023: aceeași carcasă de 17,3 inch, cu procesorul AMD Ryzen 7 7445HS și placa video GeForce RTX 4050. Configurația vândută de eMAG are 16 GB de memorie, un SSD de 1 TB și, după tabelul de specificații, vine fără sistem de operare. Costă în jur de 6.000 de lei pe eMAG, în noiembrie 2026. Nu l-am avut în redacție, iar în sursele pe care le-am găsit nu există nicio recenzie a acestei combinații exacte. Recenzia de față adună măsurătorile publicate de Cowcotland (TUF A17 cu Ryzen 7 7735HS și aceeași RTX 4050), Computerbild (cu Ryzen 5 7535HS și RTX 4050), Notebookcheck și LaptopMedia (ambele cu Ryzen 9 7940HS și RTX 4070), plus fișele tehnice de la ASUS, AMD și eMAG. La fiecare cifră spun pe ce configurație a fost obținută și ce se schimbă la modelul de pe eMAG.
| Configurația de pe eMAG (DTB3FT2BM) | Detalii |
|---|---|
| Procesor | AMD Ryzen 7 7445HS, 6 nuclee (2 Zen 4 + 4 Zen 4c), 12 fire, până la 4,7 GHz, 16 MB cache L3, TDP 35 W (configurabil 20–40 W) |
| Placă video | NVIDIA GeForce RTX 4050 Laptop, 6 GB GDDR6, până la 140 W (115 W + 25 W Dynamic Boost) |
| Memorie | 16 GB DDR5 (2 x 8 GB, ambele sloturi ocupate); maximum 64 GB după tabelul eMAG, 32 GB după descrierea de pe aceeași pagină |
| Stocare | SSD 1 TB PCIe NVMe M.2; al doilea slot M.2 liber |
| Ecran | 17,3 inch, 1.920 x 1.080 pixeli, IPS, 144 Hz, mat, G-Sync; 250 de niți și 62,5% sRGB (date declarate) |
| Porturi | USB4 Type-C (40 Gbps, DisplayPort), USB-C 3.2 Gen 2 (DisplayPort, încărcare), 2 x USB-A 3.2 Gen 1, HDMI 2.1, RJ-45 gigabit, jack audio 3,5 mm |
| Wireless | Wi-Fi 6 2x2; Bluetooth 5.3 după eMAG (ASUS trece 5.2) |
| Baterie | 56 Wh după tabelul eMAG și fișa ASUS pentru FA707NUG (descrierea eMAG spune 90 Wh); alimentator de 240 W |
| Dimensiuni | 395 x 264 x 22,9–25,4 mm |
| Greutate | 2,6 kg |
| Sistem de operare | fără, după tabelul eMAG (descrierea pomenește Windows 11) |
| Preț | în jur de 6.000 de lei pe eMAG, în noiembrie 2026 |
Design
Carcasa e cea a TUF A17 din 2023, iar LaptopMedia notează că nici atunci nu se schimbase mult față de generația precedentă. Corpul e din plastic, iar capacul e din metal pe exemplarele LaptopMedia (aluminiu) și Notebookcheck; Unitatea testată de Cowcotland avea capacul din plastic gri. ASUS nu precizează materialul, deci nu știu ce capac are exemplarul vândut de eMAG. LaptopMedia a găsit carcasa rezistentă la îndoire, iar capacul se deschide cu o singură mână. ASUS declară 2,6 kg și o grosime de 22,9–25,4 mm, puțin pentru un laptop de gaming de 17,3 inch. Computerbild a cântărit 2,52 kg plus 740 de grame pentru alimentator, deci peste 3 kg în rucsac. E un laptop de birou, nu unul de cărat zilnic.
Tastatura are bloc numeric și iluminare RGB pe o singură zonă, iar Notebookcheck a măsurat o cursă de 1,7 mm. Toate sursele remarcă un minus: tastele-săgeți mici (Cowcotland le descrie ca fiind de jumătate de mărime); Notebookcheck găsește înghesuit și blocul numeric. La touchpad, părerile diferă: LaptopMedia îl consideră foarte bun, Computerbild laudă gesturile, dar notează un clic moale, care nu funcționează pe marginea de sus, iar Cowcotland se plânge de clicuri capricioase. Camera are doar 720p și nu există cititor de amprentă.
Accesul la componente e simplu. LaptopMedia și Notebookcheck au numărat 12 șuruburi Phillips pe capacul de jos; potrivit LaptopMedia, unul e captiv și ridică un colț al capacului. Înăuntru sunt două sloturi SO-DIMM, două sloturi M.2 și bateria, prinsă cu patru șuruburi.
Ecranul și sunetul
Ecranul e punctul slab al laptopului, iar fișele tehnice nu ascund asta: eMAG trece 250 de niți, iar ASUS declară pentru panoul Full HD de 144 Hz doar 62,5% din spațiul sRGB. Trei publicații au măsurat panouri Full HD de 144 Hz în TUF A17, iar rezultatele seamănă. Cifrele sunt obținute cu aparate și metode de măsurare diferite, deci comparația dintre ele e doar orientativă. Notebookcheck a avut un panou AU Optronics B173HAN04.9: 260 de niți maximum (247,7 în medie), contrast de 1.219:1, 59,1% sRGB și o eroare de culoare medie de 4,51 dE înainte de calibrare. Computerbild a obținut 274 cd/m², contrast de 841:1 și 64% sRGB, și numește culorile „palide”. Cowcotland a măsurat cea mai mică luminozitate, 200 de niți, un contrast de 960:1 și 66% sRGB, dar o eroare de culoare medie de numai 1,14 dE. Nu știu ce furnizor de panou au exemplarele vândute în România, dar toate cele trei variante măsurate se situează în aceeași zonă.
Timpul de răspuns contează la un ecran de 144 Hz. Notebookcheck a măsurat 26,9 ms de la negru la alb și 39 ms între nuanțe de gri, valori lente, iar Computerbild a obținut 15,9 ms în medie. Vestea bună: Notebookcheck nu a detectat PWM, deci lumina de fundal nu pâlpâie. Pentru jocuri și filme în casă, ecranul e acceptabil. Nu e potrivit pentru editare foto și nici pentru folosit afară, unde Notebookcheck îl găsește prea întunecat. Dacă lucrezi cu culori, un monitor extern conectat prin HDMI 2.1 sau USB4 rezolvă problema.
Notebookcheck a măsurat la difuzoare 80,7 dB, cu medii și înalte echilibrate, dar bas slab, și observă că, față de zgomotul ventilatoarelor, ar fi trebuit să fie mai puternice. Pentru LaptopMedia, sunetul are o calitate decentă.
Conectivitate și mediu de stocare
Pe stânga, LaptopMedia a găsit mufa de alimentare, portul Ethernet, HDMI 2.1, un port USB4 (40 Gbps, cu DisplayPort), un USB-C 3.2 Gen 2 cu DisplayPort, încărcare și G-Sync, un USB-A și jackul audio. Pe dreapta sunt fanta Kensington și al doilea USB-A. Ambele porturi USB-A merg doar la 5 Gbps. Pentru LaptopMedia, USB4 compensează lipsa unui port Thunderbolt, dar nu există cititor de carduri. Wireless-ul e Wi-Fi 6 2x2, nu 6E. La Bluetooth, eMAG trece versiunea 5.3, iar fișa ASUS a seriei, 5.2.
SSD-ul de 1 TB e un avantaj al configurației de pe eMAG. Nu știu ce model montează ASUS în exemplarele vândute în România. Notebookcheck a avut un WD PC SN560 de 1 TB, care a atins în jur de 5.000 MB/s la citire, iar Cowcotland, pe un SSD de 512 GB, a măsurat 4.302 MB/s la citire și 1.823 MB/s la scriere. Al doilea slot M.2 e liber, cu o precizare importantă: ASUS notează în fișa tehnică că, la versiunile cu Ryzen 7 7445HS, al doilea slot are lățime de bandă redusă. AMD listează pentru acest procesor 14 linii PCIe 4.0. Pentru o bibliotecă de jocuri, al doilea SSD rămâne o soluție bună; viteza maximă o vei avea însă doar pe primul. ASUS acceptă în sloturi numai SSD-uri cu componente pe o singură față.
Memoria e configurată corect: 2 x 8 GB, deci lucrează în dual-channel. Dezavantajul e că ambele sloturi sunt ocupate, iar Cowcotland subliniază că, pentru mai multă memorie, trebuie înlocuite amândouă modulele. Pagina eMAG se contrazice și aici: tabelul trece maximum 64 GB și DDR5-5600, iar descrierea spune 32 GB și DDR5-4800. ASUS scrie că memoria maximă variază de la o configurație la alta. Procesorul suportă oficial până la DDR5-5600.
Performanță
Ryzen 7 7445HS e un procesor AMD Ryzen neobișnuit. Deși poartă numele de Ryzen 7, are doar 6 nuclee și 12 fire: două nuclee Zen 4 complete și patru Zen 4c, variantele compacte ale aceleiași arhitecturi. Fișa AMD trece o frecvență de până la 4,7 GHz, 16 MB de cache L3, un TDP de 35 W (configurabil între 20 și 40 W), procesul de fabricație TSMC de 4 nm și grafica integrată Radeon 740M.
Nicio sursă consultată nu a testat 7445HS în TUF A17, dar LaptopMedia l-a testat în Acer Nitro V 15 AI: 576 de puncte în Cinebench 2024 multi-core și 2.385 / 8.192 de puncte în Geekbench 6 (single / multi-core). În baza de date a aceleiași publicații, Ryzen 7 7735HS are în medie 743 de puncte în Cinebench 2024 și 2.110 / 9.999 în Geekbench 6. După calculul meu pe baza acestor cifre, 7445HS ar fi cu circa 22% mai lent la randare, dar cu circa 13% mai rapid pe un singur nucleu, unde arhitectura Zen 4 face diferența. Cifrele provin de la laptopuri diferite, deci comparația e doar orientativă. La lucrul pe mai multe nuclee, 7445HS se apropie mai mult de Ryzen 5 7535HS (554 de puncte în Cinebench 2024 la LaptopMedia) decât de un Ryzen 7 clasic.
Carcasa nu pare să fie o problemă pentru procesor. Pe varianta cu Ryzen 9 7940HS, LaptopMedia a înregistrat 4,73 GHz pe toate nucleele, la 86 °C și 80 W, după 10–15 minute de sarcină maximă, iar Notebookcheck a observat în Prime95 o stabilizare la 4,5 GHz, 80 W și 82 °C. AMD trece pentru 7445HS un TDP configurabil de cel mult 40 W, așa că, după estimarea mea, răcirea ar trebui să aibă o marjă confortabilă; nu am găsit însă măsurători care să confirme ce limită de putere îi setează ASUS în acest model.
Pentru birou și jocuri, 7445HS ajunge. Pentru randare video sau compilare, variantele cu 7735HS sunt mai potrivite.
Performanță în jocuri
RTX 4050 Laptop e cel mai mic cip din seria NVIDIA GeForce RTX 40: arhitectura Ada Lovelace, 2.560 de nuclee CUDA și 6 GB GDDR6 pe o magistrală de 96 de biți. Notebookcheck subliniază că performanța depinde mult de puterea pe care i-o dă producătorul, între 35 și 115 W, plus până la 25 W prin Dynamic Boost. În configurația de pe eMAG, ASUS îi dă plafonul maxim, 115 W + 25 W, adică 140 W, cu o frecvență de 2.420 MHz (fișa ASUS a seriei listează și o variantă de RTX 4050 la 90 W). Notebookcheck plasează RTX 4050 Laptop ușor sub vechea RTX 3060 Laptop și o recomandă pentru jocuri la 1080p, cu setări între High și Ultra, în funcție de joc.
Cowcotland a testat TUF A17 cu Ryzen 7 7735HS și aceeași RTX 4050, la 1080p cu setări Ultra. Publicația nu precizează puterea plăcii video, iar câteva pagini ale testului conțin erori de redactare (de exemplu, pomenesc o placă AMD):
- Shadow of the Tomb Raider: 106 FPS
- Hitman 3: 127 FPS; cu ray tracing și DLSS: 61 FPS
- Grid 2019: 75 FPS
- Watch Dogs Legion: 51 FPS; cu ray tracing și DLSS: 26 FPS
- Cyberpunk 2077: 59 FPS; cu ray tracing și DLSS 2: 21 FPS; cu DLSS 3: 101 FPS fără ray tracing și 37 FPS cu ray tracing
Computerbild, cu Ryzen 5 7535HS și RTX 4050, a obținut o medie de 99 de cadre pe secundă la 1080p în jocurile din testul său, dar doar 21 de cadre la 4K, pe un monitor extern. Cele două teste au fost făcute cu procesoare, jocuri și metode diferite, deci cifrele lor se compară doar orientativ. Ambele arată că, la rezoluția nativă a ecranului, majoritatea jocurilor merg fluent, iar Cowcotland mai arată că ray tracing-ul e prea greu pentru acest cip fără DLSS 3. Ca reper, Notebookcheck estimează că varianta cu RTX 4050 a laptopului TUF A17 e cu aproximativ 35% mai lentă decât cea cu RTX 4070.
Ce se schimbă cu Ryzen 7 7445HS? Nimeni nu a măsurat combinația asta în A17, așa că pot doar să deduc. În jocurile limitate de placa video, la 1080p și setări Ultra, cum sunt majoritatea celor de mai sus, diferența ar trebui să fie mică, iar viteza mai mare pe un singur nucleu poate chiar ajuta. În jocurile de strategie, în simulatoare sau în shooterele competitive jucate la peste 144 de cadre, cele 6 nuclee, dintre care 4 compacte, pot pierde câteva cadre față de un procesor cu 8 nuclee. Părerea mea e că, în unele jocuri noi, cei 6 GB de memorie video te vor limita înaintea procesorului și te vor obliga să cobori calitatea texturilor.
Ca reper de preț, TUF Gaming F16 FX608JMR are o placă RTX 5060 cu 8 GB de memorie video și costa în jur de 7.300 de lei pe eMAG la începutul lui noiembrie 2026. Cu circa 1.300 de lei în plus primești o placă video mai nouă și mai rapidă, dar un ecran de 16 inch. Alte variante găsești în topul laptopurilor de gaming.
Temperatura și zgomotul
Răcirea e generoasă pentru clasa de preț. LaptopMedia descrie două ventilatoare, patru radiatoare și cinci heatpipe-uri: două comune pentru procesor și placa video, câte unul dedicat fiecăruia și unul pentru memoria video și circuitele de alimentare. Aerul cald iese prin două grile în spate și câte una pe fiecare lateral.
Pentru varianta cu RTX 4050, Cowcotland a înregistrat în jocuri 79 °C pe placa video și 93 °C pe Ryzen 7 7735HS, o valoare ridicată pentru procesor. Carcasa rămâne în schimb rece: Computerbild, pe varianta cu RTX 4050, a măsurat 27 °C după 30 de minute de sarcină maximă. Pe varianta cu RTX 4070, Notebookcheck a măsurat maximum 40,8 °C deasupra și 35,6 °C dedesubt în The Witcher 3, iar LaptopMedia a găsit cel mai cald punct (46–47 °C) deasupra tastaturii, departe de degete.
La zgomot, sursele care au testat varianta cu RTX 4050 sunt mulțumite. Cowcotland a măsurat 47 dB(A) în jocuri și numește laptopul „discret”, iar Computerbild l-a găsit inaudibil la birou (0,2 sone) și suportabil la sarcină maximă (3,3 sone). Varianta cu RTX 4070 pare mai zgomotoasă, deși cifrele vin de la publicații cu metode diferite și se compară doar orientativ: Notebookcheck a măsurat 28,5–29,8 dB(A) în repaus și 57 dB(A) în The Witcher 3 pe profilul Turbo, dar doar circa 41 dB(A) pe profilul Performance. Recomandarea mea: în jocuri, încearcă întâi profilul Performance și treci pe Turbo doar dacă ai nevoie de cadrele în plus.
Bateria
Aici configurația de pe eMAG are o diferență importantă față de toate exemplarele testate. Tabelul eMAG trece o baterie de 56 Wh, iar descrierea de pe aceeași pagină spune 90 Wh. Fișa tehnică ASUS a seriei TUF A17 (2023) trece bateria de 56 Wh tocmai la FA707NUG, iar celelalte variante (FA707NU, FA707NV, FA707XU) au 90 Wh. Înainte să comanzi, verifică pe pagina produsului capacitatea trecută în tabel. LaptopMedia, Notebookcheck și Cowcotland au avut toate varianta de 90 Wh.
Cu 90 Wh, rezultatele au fost bune. LaptopMedia, pe varianta cu Ryzen 9 7940HS, a obținut 11 ore și 23 de minute de navigare și 10 ore și 14 minute de redare video (publicația spune că testează la 120 de niți, deși graficul pentru video indică 180). Notebookcheck a măsurat 9 ore și 8 minute de navigare pe Wi-Fi. Cowcotland, cu Ryzen 7 7735HS și RTX 4050, a raportat circa 7 ore de lucru de birou, 5 ore de streaming și 2 ore și 15 minute de joc. Computerbild a obținut 4 ore și 40 de minute pe varianta cu Ryzen 5, fără să precizeze capacitatea bateriei. Fiecare publicație are alt test de autonomie, deci cifrele se compară doar orientativ.
Bateria de 56 Wh are aproximativ 62% din capacitatea celei de 90 Wh. Dacă procesorul 7445HS consumă cam la fel de puțin ca procesoarele testate, estimarea mea, calculată proporțional din rezultatele de mai sus, e de 5–7 ore de navigare și sub o oră și jumătate de joc pe baterie. Nu am găsit însă nicio măsurătoare pe această variantă. Alimentatorul inclus are 240 W, iar ASUS listează și încărcarea prin portul USB-C 3.2 Gen 2, cu Power Delivery.
Concluzii
ASUS TUF Gaming A17 FA707NUG e un mod accesibil de a avea un ecran de 17,3 inch și o placă RTX 4050 care primește toată puterea, 140 W, într-o carcasă bine răcită, relativ silențioasă și ușor de deschis. Are SSD de 1 TB, memorie în dual-channel, USB4 și HDMI 2.1, iar la 1080p, după cifrele Cowcotland, rulează majoritatea jocurilor fluent.
Compromisurile sunt însă clare. Ecranul are culori palide și luminozitate mică (59–66% sRGB și 200–274 de niți în măsurătorile pe panouri similare), bateria e de 56 Wh în loc de 90 Wh, iar Ryzen 7 7445HS e, la lucrul pe mai multe nuclee, mai aproape de un Ryzen 5 decât de un Ryzen 7 clasic. În plus, nicio sursă nu a publicat o recenzie a acestei configurații exacte.
Pentru cine vrea un ecran mare la birou și joacă la 1080p cu un buget de 6.000 de lei, A17 rămâne o alegere rezonabilă din categoria gaming. Pentru un buget mai mare, vezi recenziile MSI Katana 15 HX și Lenovo Legion Pro 5. Alte modele din serie găsești pe pagina ASUS TUF și în lista laptopurilor ASUS, iar ghidul cum alegi un laptop explică de ce contează TGP-ul, memoria video și ecranul.
Surse: Cowcotland, Computerbild, Notebookcheck (TUF A17 FA707XI), Notebookcheck (RTX 4050 Laptop), LaptopMedia, LaptopMedia (Ryzen 7 7445HS), AMD (Ryzen 7 7445HS), specificațiile Asus, eMAG.
Unde îl găsești
ASUS TUF Gaming A17 FA707NUG (Ryzen 7 7445HS, RTX 4050 6 GB, 17,3" Full HD 144 Hz, 16 GB, 1 TB)
Vezi oferta la eMAG →Mai multe pe eMAG: Laptopuri gaming Laptopuri desktop replacement 17 inch Toate laptopurile Asus
Mai departe
ASUS TUF Gaming F16 FX608JMR vs MSI Katana 15 HX B14WFK
Același RTX 5060, o diferență de 500 de lei pe eMAG (noiembrie 2026): MSI Katana 15 HX aduce i7 și ecran QHD de 165 Hz, iar ASUS TUF F16 și-a ținut placa video la 110 W în medie în testul de joc al La...
Lenovo Legion Pro 5 16ADR10 vs MSI Katana 15 HX B14WFK
Ambele au RTX 5060, dar Legion Pro 5 16ADR10 aduce un ecran OLED și, în testele publicate, o placă video care primește mai multă putere, iar Katana 15 HX B14WFK costă cu circa 2.240 de lei mai puțin ș...
Review HP OMEN MAX 16 ah0007nn
OMEN MAX 16 ah0007nn cu Core Ultra 7 255HX și RTX 5080 de 16 GB are un ecran OLED de 240 Hz și performanță de top în jocuri, dar în testele Notebookcheck, pe un exemplar cu Core Ultra 9 275HX, proceso...
Review ASUS TUF Gaming F16 FX608JMR
ASUS TUF Gaming F16 FX608JMR cu Core i5-14450HX și RTX 5060 la 115 W, în jur de 7.300 de lei pe eMAG (noiembrie 2026): placa video primește aproape tot TGP-ul și rămâne rece, porturile sunt complete,...



