Ai un TUF de acum trei ani? Când merită schimbul cu unul nou
TUF F15 și A15 din 2022–2023 cu RTX 3050, 3060, 4050 sau 4060 față de un TUF cu RTX 5060: cât câștigi în jocuri, cât iei pe cel vechi pe OLX și ce upgrade-uri îl mai țin în viață.
- Autor
- Adrian Mureșan
- Publicat
- Citire
- 7 min

Un TUF F15 sau A15 cumpărat în 2022 sau 2023 e laptopul de gaming pe care îl văd cel mai des la prieteni și pe OLX. Ventilatoarele se aud mai tare, SSD-ul de 512 GB e plin, iar jocurile noi îl țin pe setări medii. Întrebarea vine de la sine: îl vinzi și iei un TUF cu RTX 5060 sau îl mai ții doi ani? Răspunsul depinde aproape în întregime de placa video din el. Hai să facem calculul cu cifre, nu cu nostalgie.
Ce TUF-uri se vând acum, cum citești codurile FA și FX și unde are seria puncte slabe am explicat în ghidul modelelor ASUS TUF Gaming. Aici mă uit doar la schimb.
Ce TUF ai, de fapt
TUF-urile din 2022 și 2023 au aceeași rețetă: 15,6 inch, MUX switch (comutatorul care trimite imaginea direct de la placa video la ecran), două sloturi de RAM, două sloturi M.2 și plăci video care primesc mulți wați. Ce se schimbă e placa video, iar ea face toată diferența la revânzare și în jocuri.
| Generație | Coduri | Plăci video | Putere maximă a plăcii | Memorie |
|---|---|---|---|---|
| 2022 | A15 FA507R (Ryzen 7 6800H), F15 FX507Z (Core i5-12500H, i7-12700H) | RTX 3050, 3050 Ti, 3060, 3070 | 95 W la RTX 3050; 140 W la RTX 3060 și 3070 | DDR5-4800 sau DDR4-3200 (F15 FX507ZC4), două sloturi |
| 2023 | A15 FA507N și FA507X (Ryzen 7035HS și 7040HS), F15 FX507V (Core i7-13620H și altele) | RTX 4050, 4060, 4070 | 140 W | DDR5-4800 la A15, DDR4-3200 la F15, două sloturi |
Două detalii pe care le verifici înainte de orice calcul. Primul: memoria video. RTX 3050 din TUF-urile din 2022 are 4 GB, RTX 3060 și RTX 4050 au 6 GB, RTX 4060 are 8 GB, cât au acum și RTX 5050, 5060 și 5070. Al doilea: tipul de RAM. Fișa ASUS a lui F15 din 2023 trece DDR4-3200, la fel fișa de model a lui F15 FX507ZC4 din 2022, în timp ce A15 din 2023 și F15 FX507ZM din 2022 au DDR5-4800. Contează când cumperi memorie (vezi mai jos).
Cât câștigi în jocuri
Iau datele din baza Notebookcheck: pentru fiecare placă, rezultatul mediu al laptopurilor testate cu ea, la 1080p și setări Ultra, fără generare de cadre. Mediile amestecă modele cu TGP (puterea maximă alocată plăcii video) mare și mic, deci TUF-ul tău, cu 140 W, poate ieși puțin peste ele. La RTX 3060, pentru Cyberpunk 2077 există un singur laptop testat în bază, așa că cifra e doar orientativă.
| Placă | Cyberpunk 2077, 1080p Ultra | Strange Brigade, 1080p Ultra | Câștig cu RTX 5060 |
|---|---|---|---|
| RTX 3050 (TUF 2022) | 25 FPS | 78 FPS | de circa 3 ori |
| RTX 3060 (TUF 2022) | 64 FPS (un singur test) | 138 FPS | 34% și 58% |
| RTX 4050 (TUF 2023) | 50 FPS | 133 FPS | 70% și 64% |
| RTX 4060 (TUF 2023) | 72 FPS | 182 FPS | 18% și 20% |
| RTX 5060 (TUF actual) | 85 FPS | 218 FPS | reper |
| RTX 5070 (TUF actual) | 99 FPS | 241 FPS | față de 4060: 38% și 32% |
Cu RTX 3050 și 4 GB de memorie video, un TUF din 2022 nu mai ține pasul cu jocurile grele, iar orice TUF nou e cu totul alt laptop. Cu RTX 4050 câștigul e mare, peste 60%, și treci de la 6 la 8 GB. Cu RTX 4060, saltul la RTX 5060 e de circa o cincime, adică diferența dintre 72 și 85 de cadre pe secundă.
RTX 3060 e cazul de mijloc. Rezistă bine la 1080p, dar are 6 GB și nu are generarea de cadre din DLSS (tehnologia Nvidia care crește numărul de cadre), care merge doar pe RTX 40 și RTX 50. Multi Frame Generation, care inserează mai multe cadre generate pentru fiecare cadru randat, există doar pe RTX 50. Dacă joci titluri noi single-player (pentru un jucător), unde DLSS contează, plusul real e mai mare decât arată tabelul. În jocurile competitive, unde contează doar cadrele randate, rămâne cel din tabel.
Cât iei pe TUF-ul vechi și cât pui de la tine
M-am uitat pe OLX în primele zile din noiembrie 2026. Sunt prețuri cerute, nu prețuri de vânzare: multe sunt negociabile, iar unele anunțuri stau acolo de săptămâni. Când îți faci planul, socotește că vei vinde sub prețul din anunț.
- TUF F15 sau A15 cu RTX 3050 (2022): în general între 2.000 și 2.900 de lei, de exemplu F15 FX507ZC4 cu i5-12500H.
- TUF cu RTX 3060 (2022): am găsit un F15 FX507ZM cerut la 3.599 de lei, negociabil.
- TUF cu RTX 4050 (2023–2024): între 3.200 și 4.100 de lei pentru A15, A16 și A17.
- TUF cu RTX 4060 (2023): între 3.800 și 5.300 de lei, cele mai multe pe la 4.000–4.800.
Cu eMAG închis pentru pregătirile de Black Friday, iau prețul de referință pentru un TUF nou de la Cel.ro, la începutul lui noiembrie 2026: TUF A16 FA608UMI cu Ryzen 7 260 și RTX 5060 costă 7.660 de lei, fără sistem de operare. Placa primește până la 115 W. Calculul devine simplu:
- de la RTX 3050 pui între 4.800 și 5.700 de lei ca să ai de circa trei ori mai multe cadre;
- de la RTX 3060 pui în jur de 4.100 de lei pentru 34–58% în plus, 8 GB și generarea de cadre;
- de la RTX 4050 pui între 3.600 și 4.500 de lei pentru 64–70% în plus;
- de la RTX 4060 pui între 2.900 și 3.700 de lei pentru circa 20% în plus.
Pe Cel.ro mai apare un TUF Gaming 16 FX610JH cu RTX 5050 la 6.509 lei. Pare o scurtătură, dar fișa ASUS limitează plăcile din FX610 la 85 W, așa că nu-l număr ca upgrade. Cum se poartă un TUF actual cu RTX 5060 la 115 W, măsurat de alții, vezi în recenzia TUF F16 FX608JMR.
Upgrade-urile care îi mai dau un an sau doi
Placa video e lipită pe placa de bază, iar ASUS confirmă asta pentru TUF-urile actuale. Restul se poate îmbunătăți, în ordinea asta:
1. Curățare și pastă nouă. După trei ani de jocuri, radiatoarele au praf, iar pasta termică s-a uscat. Simptomele: ventilatoare care urlă din primul minut și frecvențe care scad după un sfert de oră. Uită-te în programul HWiNFO la consumul plăcii sub sarcină: dacă nu mai ajunge aproape de 140 W, răcirea e problema. Un tub de Arctic MX-4 de 4 g costă 32 de lei la Cel.ro. Dacă n-ai mai deschis un laptop, du-l la un service. Atenție și la încărcător: la 140 W pe placă, TUF-ul are nevoie de alimentatorul lui original, de 200 sau 240 W, după placa video.
2. Al doilea SSD. Cel mai ieftin plus de confort. Toate TUF-urile din tabel au două sloturi M.2, iar un SSD NVMe PCIe 4.0 de 1 TB, ca Kingston NV3 sau Crucial E100, costă 879 de lei la Cel.ro. Fișa ASUS a lui F15 din 2023 cere SSD-uri cu cipuri pe o singură față, deci verifică asta înainte să comanzi.
3. Memoria, doar dacă ai 8 GB sau un singur modul. Aici e surpriza din 2026: memoria nu mai e un upgrade ieftin. La Cel.ro, un modul DDR5 SO-DIMM de 16 GB costă între 1.315 și 1.650 de lei la Lexar și Crucial (Kingston și G.Skill cer mai mult), iar unul DDR4-3200 de 16 GB, între 605 și 890 de lei. Un modul DDR5 de 16 GB costă aproape cât o cincime din prețul TUF-ului nou. Merită doar dacă ai 8 GB sau dacă memoria lucrează pe un singur canal, caz în care al doilea modul se simte în jocuri. Dacă ai deja 2 x 8 GB, lasă memoria în pace.
Curățarea și un SSD costă sub 1.000 de lei. Placa video o rezolvă doar un laptop nou. Dacă eziți între procesor AMD și Intel la viitorul TUF, următorul articol din serie pune față în față TUF A15 și TUF F15.
Întrebări frecvente
Merită să schimb un TUF cu RTX 4060 pe unul cu RTX 5060?
De regulă, nu. În mediile Notebookcheck, RTX 5060 e cu 18–20% mai rapidă la 1080p, iar diferența de bani, după ce vinzi TUF-ul vechi pe OLX, e de circa 3.000–3.700 de lei. Câștigul principal e Multi Frame Generation, disponibil doar pe RTX 50.
Cât valorează un ASUS TUF F15 din 2022 la mâna a doua?
În anunțurile OLX din noiembrie 2026, un F15 cu RTX 3050 e cerut în general la 2.000–2.900 de lei, iar unul cu RTX 3060 în jur de 3.600 de lei, negociabil. Prețurile reale de vânzare ies de obicei mai jos.
Ce SSD pot pune într-un ASUS TUF F15?
Un SSD M.2 NVMe în al doilea slot. F15 și A15 din 2022 și 2023 au două sloturi M.2, iar fișa ASUS a lui F15 din 2023 cere SSD-uri cu cipuri pe o singură față.
Pot schimba placa video la un TUF?
Nu. Placa video e lipită pe placa de bază, lucru pe care ASUS îl confirmă pentru TUF-urile actuale. Poți schimba memoria RAM și SSD-ul, iar curățarea răcirii îi readuce performanța inițială.
Merită un upgrade de RAM la un TUF vechi în 2026?
Doar dacă ai 8 GB sau un singur modul. La Cel.ro, în noiembrie 2026, un modul DDR5 de 16 GB costă 1.315–1.650 de lei la Lexar și Crucial, iar unul DDR4-3200 de 16 GB, 605–890 de lei. Verifică întâi ce tip de memorie are laptopul tău.
Surse: UltrabookReview (TUF A15 și F15 2022), Notebookcheck (TUF F15 FX507ZM), ASUS (TUF A15 2023), ASUS (TUF F15 2023), ASUS (TUF A16 2025), ASUS (TUF Gaming 16 2026), Notebookcheck (RTX 3050 Laptop), Notebookcheck (RTX 3060 Laptop), Notebookcheck (RTX 4050 Laptop), Notebookcheck (RTX 4060 Laptop), Notebookcheck (RTX 5060 Laptop), Notebookcheck (RTX 5070 Laptop), NVIDIA (DLSS), Cel.ro, OLX.
Unde găsești laptopurile
Mai multe pe eMAG: Laptopuri gaming Toate laptopurile Asus
Mai departe
Cum citești codul unui Legion: 16IRX9, 15AHP11, 16ADR10, pe înțelesul tuturor
Diagonala, Intel sau AMD, familia procesorului, generația și sufixul H: cum citești 16IRX9, 15AHP11 sau 16IAX10H din fișele PSREF, cu un tabel de coduri reale din 2021 până în 2026.
MSI Katana vs ASUS TUF vs Lenovo LOQ: care e cel mai bun laptop de gaming la 7.000 de lei
Trei laptopuri cu RTX 5060 între 6.800 și 7.000 de lei pe eMAG (noiembrie 2026). TUF A16 scoate cel mai mult din placa video și ține 14 ore la redarea de filme, Katana are ecran QHD și i7, LOQ vine cu...
Review Lenovo LOQ 15IRX10
Lenovo LOQ 15IRX10 cu Core i7-13645HX și RTX 5060 rulează fluent jocurile la 1080p și are o carcasă solidă, ușor de deschis pentru upgrade, dar vine cu memoria pe un singur modul, SSD de 512 GB și o b...
Cooler laptop gaming: chiar ajută un suport de răcire? Ce arată testele
Un cooler bun poate scădea temperatura procesorului cu până la 20 °C în testele publicate, dar FPS-ul crește rar și puțin. Când ajută, când e doar zgomot, ce faci înainte și cât costă pe eMAG.



