Review MSI Katana 15 HX B14WFK
MSI Katana 15 HX B14WFK cu Core i7-14650HX, RTX 5060 și ecran QHD de 165 Hz, la circa 6.800 de lei: afișaj surprinzător de bun și performanță solidă cu DLSS, dar ventilatoare zgomotoase, procesor fierbinte și doar 512 GB de stocare.
- Autor
- Adrian Mureșan
- Publicat
- Actualizat
- Citire
- 11 min

MSI Katana 15 HX B14WFK (Core i7-14650HX, RTX 5060 8 GB, 15,6" QHD 165 Hz, 16 GB, 512 GB)
Pentru în jur de 6.800 de lei, Katana 15 HX B14WFK mi se pare una dintre cele mai raționale alegeri cu RTX 5060: ecranul QHD de 165 Hz e peste ce primești de obicei la prețul ăsta, iar cu DLSS jocurile merg fluent. Ține cont însă de zgomot, de procesorul fierbinte și de SSD-ul mic.
- Ecran QHD de 165 Hz cu acoperire DCI-P3 aproape completă și fără PWM (măsurători LaptopMedia)
- Performanță bună în QHD cu DLSS și generare de cadre
- Comutator MUX, HDMI 2.1, Wi-Fi 6E și Ethernet
- Acces ușor la RAM, SSD, placa Wi-Fi și ventilatoare (după LaptopMedia)
- Ventilatoare zgomotoase și procesor care trece de 90 °C în sarcină
- Doar 512 GB și un singur slot M.2
- Autonomie scurtă în jocuri: 70–90 de minute în majoritatea testelor
- Carcasă integral din plastic; vine fără sistem de operare
MSI Katana 15 HX B14WFK este varianta cu GeForce RTX 5060 a seriei Katana 15 HX B14W, laptopul de gaming „de buget” al MSI. Configurația vândută de eMAG combină un Core i7-14650HX, 16 GB DDR5, un SSD de 512 GB și un ecran QHD de 165 Hz, fără sistem de operare, și costă în jur de 6.800 de lei în noiembrie 2026. Recenzia de față este o analiză: am pus cap la cap măsurătorile publicate de PC Gamer, Frandroid, LaptopMedia, The Times of India și CGMagazine. Unele dintre aceste publicații au avut alte configurații (alt ecran, alt SSD sau RTX 5070 în loc de RTX 5060), așa că spun de fiecare dată ce se aplică modelului de pe eMAG și ce nu.
| Configurația de pe eMAG (D04RBJ3BM) | Detalii |
|---|---|
| Procesor | Intel Core i7-14650HX, 16 nuclee (8 de performanță + 8 de eficiență), 24 de fire, până la 5,2 GHz, 30 MB cache |
| Placă video | NVIDIA GeForce RTX 5060 Laptop, 8 GB GDDR7, până la 115 W cu Dynamic Boost, frecvență boost de până la 2.497 MHz |
| Memorie | 16 GB DDR5-5600, două sloturi SO-DIMM, ambele ocupate |
| Stocare | SSD M.2 NVMe de 512 GB, un singur slot M.2 |
| Ecran | 15,6 inch, 2.560 x 1.440 (QHD), IPS, 165 Hz, mat (anti-glare, după fișa eMAG) |
| Porturi | 1 x USB-C 3.2 Gen 2 (DisplayPort, Power Delivery), 3 x USB-A, HDMI 2.1, RJ-45 gigabit, jack audio combo |
| Wireless | Wi-Fi 6E (802.11ax 2x2), Bluetooth 5.3 |
| Cameră web | 720p (HD) |
| Baterie și alimentare | 75 Wh, 4 celule; alimentator de 240 W; încărcare USB-C PD de până la 100 W |
| Dimensiuni și greutate | 359 x 262 x 25,5 mm, 2,4 kg |
| Sistem de operare | Fără (No OS) |
Design
Katana 15 HX arată exact a ceea ce este: un laptop de gaming. Carcasa e integral din plastic negru mat, cu linii frânte și unghiuri neregulate, iar PC Gamer remarcă rama ecranului în formă hexagonală și tastele WASD semitransparente. Dacă vrei un laptop pe care să-l duci și la o ședință fără să atragă priviri, seria MSI Katana nu e alegerea potrivită.
La 2,4 kg și 25,5 mm grosime, laptopul se mută ușor dintr-o cameră în alta, dar nu e unul pe care să-l cari zilnic. Despre rigiditate, sursele spun lucruri apropiate: LaptopMedia a găsit o carcasă solidă, cu flexiune minimă chiar și la apăsare intenționată, iar The Times of India notează că doar capacul cedează puțin când e apăsat tare, lucru obișnuit în clasa asta. Balamaua, construită separat de șasiu, permite deschiderea ecranului la 180 de grade, potrivit LaptopMedia. Sursele nu se pun de acord în privința amprentelor: LaptopMedia spune că finisajul le ascunde bine, în timp ce Frandroid a văzut urme după câteva ore de joc, iar The Times of India pe zona palmelor și pe capac, după o sesiune de joc.
Tastatura are iluminare RGB pe patru zone, o cursă de 1,7 mm și bloc numeric cu taste ceva mai mici. Frandroid și The Times of India o laudă, atât pentru jocuri, cât și pentru scris. Părerile despre touchpad sunt împărțite. LaptopMedia l-a măsurat la 120 x 75 mm și îl găsește confortabil, The Times of India apreciază suprafața de sticlă, în schimb Frandroid descrie un clic instabil și sec și recomandă un mouse chiar și pentru munca de birou. Potrivit LaptopMedia, lipsesc cititorul de amprente, camera IR și obturatorul camerei web.
Un punct bun pentru cine vrea să-l păstreze câțiva ani: accesul la interior. LaptopMedia a deschis capacul inferior (13 șuruburi și câteva cleme) și a găsit două sloturi SO-DIMM pentru DDR5, placa Wi-Fi pe slot M.2, deci înlocuibilă, bateria prinsă în șuruburi și ventilatoarele accesibile. La configurația de pe eMAG, ambele sloturi de memorie sunt ocupate, deci trecerea la 32 GB înseamnă schimbarea modulelor, nu adăugarea unuia.
Ecranul și sunetul
Aici contează foarte mult ce versiune iei. Seria are două variante de ecran: un Full HD de 144 Hz și un QHD de 165 Hz. Modelul de pe eMAG îl are pe cel QHD.
LaptopMedia a măsurat exact acest panou QHD (Innolux N156KME-GNA), pe un exemplar cu RTX 5070, și rezultatele sunt peste ce te aștepți la prețul ăsta: 100% din spațiul sRGB, 98% din DCI-P3, o abatere medie de culoare de 2,7 dE din fabrică, un timp de răspuns de 9,2 ms (fall + rise) și lipsa PWM. Punctul slab e luminozitatea: 305 niți în centru și 287 în medie, suficientă în interior, dar la limită lângă o fereastră. The Times of India descrie culori echilibrate și o luminozitate bună pentru interior. PC Gamer are o altă impresie: pus lângă două monitoare IPS, ecranul i s-a părut șters, cu un contrast slab. LaptopMedia își leagă rezultatele de panoul Innolux, iar eu nu am găsit nicio confirmare că toate exemplarele vândute la noi folosesc același panou.
Frandroid a testat versiunea Full HD de 144 Hz, iar cifrele lui arată de ce merită varianta QHD: în jur de 260 cd/m², doar 60% din sRGB, o abatere medie de 3,55 dE, un timp de răspuns mediu de 13,3 ms și nici VRR, nici HDR. Contrastul de 1.405:1 a fost singurul lucru care l-a convins. Aceste valori nu se aplică ecranului de pe eMAG, dar sunt un bun avertisment dacă vezi la alt magazin un Katana 15 HX mai ieftin, cu ecran Full HD.
Difuzoarele stereo (4 W în total, după fișa eMAG) sunt de nivel mediu. LaptopMedia le consideră relativ bune, PC Gamer descrie o redare clară, fără stridențe pe frecvențele înalte, dar cu bas slab, iar Frandroid se plânge de volum și de lipsa basului.
Conectivitate și mediu de stocare
Porturile sunt bine alese pentru un laptop de gaming. Pe partea stângă se află mufa de alimentare și două porturi USB-A; pe partea dreaptă, al treilea USB-A, un USB-C cu DisplayPort și Power Delivery 3.0, HDMI 2.1, Ethernet gigabit și jackul audio. LaptopMedia, CGMagazine, Frandroid și The Times of India trec toate porturile USB-A ca USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps), deși în fișa eMAG apar ca Gen 1. Portul HDMI 2.1 acceptă monitoare externe de până la 8K la 60 Hz sau 4K la 120 Hz. Frandroid ar fi vrut un al doilea USB-C, iar cititorul de carduri lipsește.
Portul USB-C acceptă încărcare de până la 100 W, inclusiv cu laptopul pornit. MSI precizează însă că performanța poate scădea pentru a se adapta curentului de încărcare, iar The Times of India recomandă alimentatorul original de 240 W pentru jocuri.
Partea wireless e acoperită de un modul Intel Wi-Fi 6E AX211 (identificat de LaptopMedia) și de Bluetooth 5.3.
Stocarea e punctul cel mai slab al configurației. Cei 512 GB se umplu repede cu câteva jocuri moderne, iar laptopul are un singur slot M.2, deci la upgrade înlocuiești SSD-ul, nu adaugi unul. Modelul de SSD diferă de la un lot la altul. Frandroid a primit un SSD de 512 GB care a atins în jur de 4,3 GB/s la citire, LaptopMedia un Micron 2500 de 1 TB cu 7,0 GB/s la citire și 5,6 GB/s la scriere, iar PC Gamer un Samsung PM9C1b de 1 TB, tot PCIe 4.0.
Performanță
Core i7-14650HX este un procesor Intel Core din familia Raptor Lake Refresh: 8 nuclee de performanță, 8 de eficiență, 24 de fire și până la 5,2 GHz. Nu e o generație nouă, iar PC Gamer îl consideră chiar punctul slab al laptopului. Frandroid indică un consum de bază de 55 W și vârfuri PL2 de 157 W pe durate scurte.
În Cinebench 2024, Frandroid a obținut 1.118 puncte pe toate nucleele și 113 pe un singur nucleu. PC Gamer a avut același procesor în același șasiu și a obținut doar 832 de puncte multi-core (112 single-core), sub Core i7-13650HX din Lenovo Legion 5 (956 de puncte). Scorul pe un singur nucleu e practic identic, așa că diferența vine cel mai probabil din cât de mult îl lasă laptopul să consume pe toate nucleele, adică din profilul de performanță ales în MSI Center și din răcire.
LaptopMedia a rulat, pe exemplarul lor cu același procesor și RTX 5070, un test de 30 de minute în profilul Extreme Performance: procesorul a rămas în medie la 3.680 MHz, cu 99 W, dar cu o temperatură medie de 90 °C. Concluzia lor e că sistemul de răcire lucrează la limită când procesorul e încărcat mult timp. LaptopMedia mai notează că varianta cu Core i9-14900HX este cu circa 20% mai rapidă, dar pentru jocuri pe un RTX 5060 diferența contează puțin.
Un detaliu util: Katana 15 HX are comutator MUX. The Times of India a obținut în jocuri un câștig de 10–15% la FPS trecând laptopul pe modul cu placă video dedicată, fără Optimus.
Performanță în jocuri
RTX 5060 Laptop este placa video NVIDIA GeForce de mijloc din seria Katana 15 HX, între RTX 5050 și RTX 5070, cu 8 GB GDDR7 și până la 115 W. PC Gamer are cel mai complet set de teste pe exact această combinație (i7-14650HX + RTX 5060 + ecran QHD), cu un SSD de 1 TB în loc de 512 GB, lucru fără efect asupra FPS-ului. Rezultatele în 1080p: 32 FPS în Cyberpunk 2077 cu ray tracing Ultra, 50 FPS în Baldur's Gate 3 pe Ultra, 46 FPS în benchmarkul Black Myth: Wukong pe High, 60 FPS în F1 24 pe Ultra High și 65 FPS în Metro Exodus Enhanced Edition pe Ultra.
La rezoluția nativă QHD, fără upscaling, cifrele scad: Cyberpunk 2077 cu RT Ultra a ajuns la 20 FPS. Cu DLSS Quality și generarea de cadre 2x a urcat la 64 FPS, iar F1 24 a sărit de la 37 la 84 FPS. Concluzia e simplă: pe acest ecran, DLSS nu e opțional în jocurile grele. Măsurătorile celorlalte publicații confirmă: The Times of India a avut 55–65 FPS în Cyberpunk 2077 în QHD, cu ray tracing Medium și DLSS Quality, și peste 60 FPS în Indiana Jones and the Great Circle cu ray tracing. CGMagazine a ajuns la o medie de 167 FPS în Cyberpunk 2077 cu generare de cadre 4x și DLSS Performance. Frandroid a testat pe ecranul Full HD și a obținut aproape 90 FPS în Battlefield 6 pe Ultra (peste 100 cu DLSS) și 50–80 FPS în Ratchet & Clank, după cum era activat sau nu ray tracingul.
Partea mai puțin plăcută vine tot de la PC Gamer: în teste, placa video a mers în medie la doar 2.305 MHz și 68 W, departe de limita de 115 W. Un Asus TUF Gaming A16 cu RTX 5050 a fost aproape de el sau peste el în toate testele din 1080p, cu diferența cea mai mare în Baldur's Gate 3: 63 față de 50 FPS. PC Gamer suspectează o limitare din partea procesorului. Pe de altă parte, LaptopMedia a avut în același șasiu un RTX 5070 care a consumat în medie 112 W într-un test de o oră, iar exemplarul a devenit cel mai rapid laptop cu RTX 5070 testat de ei. Asta sugerează că șasiul poate alimenta placa video aproape de limită; scăderea vine cel mai probabil din jocurile care solicită mult procesorul, în 1080p. În QHD și cu DLSS activat, unde placa video e cea care limitează, Katana se poartă cum trebuie.
Pe scurt: în QHD, cu DLSS activat, majoritatea jocurilor testate de surse trec de 60 FPS, dar nu toate. Black Myth: Wukong a rămas la 50 FPS pe High cu DLSS Quality în testele PC Gamer, iar ray tracingul maxim la rezoluție nativă e prea greu pentru RTX 5060.
Temperatura și zgomotul
Răcirea Cooler Boost 5 folosește două ventilatoare și cinci heat pipe-uri, printre care unul comun pentru procesor și placa video, cu aer tras pe dedesubt și evacuat prin spate. În jocuri, PC Gamer a înregistrat procesorul la 77 °C în medie și 95 °C maximum, iar placa video la 77 °C în medie și 82 °C maximum. The Times of India a raportat 85–95 °C la procesor și 75–85 °C la placa video. Procesorul e partea fierbinte: dintre cele trei laptopuri de buget comparate de PC Gamer, Katana a avut procesorul cel mai încins.
La suprafață, Frandroid a măsurat până la 44 °C în centrul tastaturii după sesiuni lungi, în timp ce CGMagazine spune că zona palmelor nu s-a încălzit niciodată. Ventilatoarele sunt problema. Frandroid a măsurat peste 47 dB la sarcină maximă și recomandă căști. CGMagazine le găsește mai zgomotoase decât la alte sisteme testate, cu turație permanentă în profilul Extreme Performance, iar The Times of India le descrie ca insistente când e nevoie de ele. Doar PC Gamer le consideră mai puțin zgomotoase decât la Lenovo Legion 5. În repaus, laptopul e complet silențios, potrivit LaptopMedia.
Bateria
Bateria de 75 Wh e mai mare decât cea de 53,5 Wh a generației anterioare, după cum notează Frandroid, dar nu face din Katana un laptop de drum. În testul de gaming PCMark 10 (luminozitate 50%, Wi-Fi oprit), PC Gamer a obținut 71 de minute. The Times of India a avut 70–90 de minute în jocuri și 3,5–4 ore în lucru ușor, Frandroid circa o oră și jumătate în jocuri și 5–6 ore la birou, iar CGMagazine 2–4 ore în jocuri și 5–7 ore cu setări de economie. Cel mai bun rezultat vine de la LaptopMedia: 6 ore și 50 de minute în profilul ECO-Silent, cu grafica hibridă activă, dar pe varianta cu RTX 5070.
Diferențele mari între surse vin din profilurile folosite. The Times of India a prelungit vizibil autonomia trecând prin MUX pe grafica integrată, reducând luminozitatea și activând profilul de economie. Chiar și așa, o zi întreagă de lucru fără priză e greu de atins, dar câteva ore sunt realiste. Alimentatorul de 240 W e voluminos, notează The Times of India, iar încărcarea prin USB-C ajută în deplasările scurte.
Concluzii
MSI Katana 15 HX B14WFK nu excelează la nimic, dar are puține lipsuri la prețul ăsta. Pentru în jur de 6.800 de lei primești un procesor HX puternic, un RTX 5060 de 115 W, comutator MUX și, mai ales, un ecran QHD de 165 Hz pe care LaptopMedia l-a măsurat cu acoperire DCI-P3 aproape completă și fără PWM. Compromisurile sunt cele obișnuite pentru laptopurile de gaming ieftine: plastic peste tot, ventilatoare zgomotoase, un procesor care se încinge, o baterie bună doar pentru lucru ușor și, specific acestei configurații, un SSD de 512 GB fără al doilea slot M.2.
Recenziile publicate îl plasează în aceeași zonă: PC Gamer i-a dat 69 din 100 și l-a descris ca un laptop corect, fără nimic care să-l scoată în evidență într-un segment cu concurență puternică; The Times of India i-a dat 3,5 din 5, iar Frandroid (pe versiunea Full HD) îl recomandă pentru raportul performanță-preț, cu rezerve legate de ecran și de zgomot. Eu aș adăuga două lucruri. Primul: ia-l doar cu ecranul QHD, ca pe eMAG. Al doilea: include de la început în buget un SSD mai mare și licența de Windows, pentru că modelul vine fără sistem de operare.
Dacă diferența de preț față de varianta cu RTX 5070 e mică, merită să te uiți și la ea: pe aceasta a numit-o LaptopMedia surpriza anului. Pentru alternative din aceeași clasă de preț, vezi clasamentul celor mai bune laptopuri de gaming, iar dacă ești la primul laptop, ghidul nostru despre cum alegi un laptop explică ce contează la procesor, placă video și ecran.
Surse: PC Gamer, Frandroid, LaptopMedia, The Times of India, CGMagazine, Notebookcheck (fișa modelului), eMAG (fișa produsului).
Mai departe
Asus ExpertBook A7 primește o variantă de 899,99 de dolari
Asus a adăugat în magazinul său din SUA o configurație a laptopului ExpertBook A7 cu Core 5 320, 12 GB de RAM și SSD de 256 GB, cu 400 de dolari mai ieftină decât fosta configurație de bază.
Review ASUS TUF Gaming F16 FX608JMR
ASUS TUF Gaming F16 FX608JMR cu Core i5-14450HX și RTX 5060 la 115 W, în jur de 7.300 de lei pe eMAG (noiembrie 2026): placa video primește aproape tot TGP-ul și rămâne rece, porturile sunt complete,...
Review Lenovo Legion Pro 5 16ADR10
Legion Pro 5 16ADR10 cu Ryzen 7 8745HX și RTX 5060 are un ecran OLED excelent și, după LaptopMedia, cel mai rapid RTX 5060 pe care l-au testat, dar bateria ține sub trei ore atât în testele lor, cât ș...
Cel mai bun laptop de gaming în 2026: 5 alegeri și ghid în funcție de buget
Cinci laptopuri de gaming alese în noiembrie 2026, de la unul de buget cu RTX 4050 la unul premium cu RTX 5080, plus un ghid în funcție de buget: TGP, răcire, ecran și upgrade-uri.



