TUF A16 vs TUF F16: de ce contează prima literă din nume
A16 și F16 din 2025 au aceeași carcasă și aceleași plăci RTX 50 la 115 W. Litera schimbă procesorul, autonomia (de două ori mai mare la A16 în teste), porturile și temperatura plăcii video.
- Autor
- Adrian Mureșan
- Publicat
- Actualizat
- Citire
- 7 min

Specificații față în față
| ASUS TUF A16 (2025–2026, FA608) | ASUS TUF F16 (2025–2026, FX608) | |
|---|---|---|
| Procesor și placă video | ||
| Procesoare (fișa ASUS) | Ryzen 7 260 (cel mai des), Ryzen AI 9 HX 370, Ryzen 9 8940HX | Core i5-14450HX (cel mai des), i7-14650HX, i9-14900HX, Core Ultra 9 275HX |
| Plăci video (fișa ASUS) | RTX 5050, 5060, 5070, până la 115 W | RTX 5050, 5060, 5070, până la 115 W |
| RTX 5060, o oră de joc (LaptopMedia) | 111 W, 84 °C | 110 W, 72 °C |
| 3DMark Time Spy, RTX 5060 (LaptopMedia) | 12.546 | 12.416 |
| Procesor, configurația de bază (LaptopMedia) | Ryzen 7 260: puțin mai rapid pe un nucleu (Geekbench 6: 2.660); 932 în Cinebench 2024 | i5-14450HX: puțin mai rapid pe toate nucleele în Geekbench (2.474 pe un nucleu); 932 în Cinebench 2024 |
| MUX + Advanced Optimus | da, la toate panourile | da, la toate panourile |
| Baterie și autonomie | ||
| Baterie (fișa ASUS) | 90 Wh; 70 Wh la variantele „I” | 90 Wh; 70 Wh la variantele „I” |
| Autonomie în teste | 12 h 58 min navigare pe Wi-Fi (Notebookcheck, FA608UP) | 6 h 59 min redare video (LaptopMedia) |
| Porturi și zgomot | ||
| Port de 40 Gbps | USB4 la FA608U și FA608W (Ryzen 260/270, Ryzen AI 9), nu și la FA608P (Ryzen 9 8940HX) sau la variantele „I”; lipsește pe exemplarul FA608UP testat de Notebookcheck | Thunderbolt 4 la toate configurațiile din fișa ASUS, mai puțin variantele „I” |
| Zgomot | 57,1 dB(A) Turbo, 46,7 dB(A) Performance (Notebookcheck) | ventilatoare audibile în repaus (LaptopMedia) |
| Greutate și dimensiuni | 2,2 kg; 35,4 x 26,9 cm | 2,2 kg; 35,4 x 26,9 cm |
| Preț | ||
| RTX 5060, noiembrie 2026 | 6.798,99 lei, FA608UMI (PC Garage, Black Friday) | 6.598,99 lei, FX608JMI (PC Garage, Black Friday); 6.999,90 lei, FX608JMR (Altex) |
Pe PC Garage, la începutul lui noiembrie 2026, două TUF-uri de 16 inch stăteau la 200 de lei distanță: A16 FA608UMI la 6.798,99 lei și F16 FX608JMI la 6.598,99 lei. Aceeași RTX 5060, același ecran de 144 Hz, aceeași baterie de 70 Wh, aceleași 2,2 kg. Pe raft arată identic. Singura diferență din nume e litera din față, și tocmai ea schimbă lucrurile pe care le simți după o lună: procesorul, cât stai departe de priză, ce porturi ai și cât de mult se încălzește placa video.
Aici rămân la generația 2025–2026 (FA608 și FX608), cea care se vinde acum. Harta completă a seriei e în ghidul modelelor TUF, iar măsurătorile pe un F16 anume, cu i5-14450HX și RTX 5060, le găsești în recenzia TUF F16 FX608JMR. Nu le repet.
A înseamnă AMD, F înseamnă Intel. Restul e comun
Carcasa e aceeași, după fișele ASUS: 35,4 x 26,9 cm, 2,2 kg, ecran de 16 inch în format 16:10, două sloturi de RAM DDR5-5600 (maximum 64 GB) și două sloturi M.2. Plăcile video sunt și ele aceleași: RTX 5050, 5060 și 5070, toate cu 8 GB GDDR7 și până la 115 W (100 W plus 15 W prin Dynamic Boost, care mută putere de la procesor la placa video). La ambele, fiecare panou din fișă are MUX switch (comutatorul care trimite imaginea de la placa video direct la ecran) și NVIDIA Advanced Optimus (comutare automată, fără repornire), deci litera nu-ți ia comutatorul.
Diferă procesorul. F16 vine cu Intel din seria HX: Core i5-14450HX în majoritatea ofertelor, plus i7-14650HX, i9-14900HX și Core Ultra 9 275HX. A16 vine cel mai des cu Ryzen 7 260, un procesor Zen 4 din generația „Hawk Point”, cu 8 nuclee, gândit pentru eficiență, dar fișa mai listează Ryzen AI 9 HX 370 și Ryzen 9 8940HX. Gama reînnoită în martie 2026 a păstrat codurile. La Altex am găsit deja A16 FA608PM, cu Ryzen 9 8940HX și RTX 5060, la 8.499,90 lei.
În jocuri: egalitate, cu o diferență de temperatură
LaptopMedia a pus cele două variante cu RTX 5060 în același grafic. În 3DMark Time Spy (scorul plăcii video), F16 a făcut 12.416 puncte și A16 12.546. Într-o oră de joc continuu, placa video a mers la 110 W în F16 și la 111 W în A16. Practic e egalitate, deci la aceeași placă nu plătești litera în cadre pe secundă.
Ce diferă e căldura. În același test de o oră, RTX 5060 a stat la 72 °C în F16 și la 84 °C în A16, iar memoria video la 60 °C, respectiv 78 °C. Nicio valoare nu e periculoasă, dar F16 răcește vizibil mai bine aceeași placă. Și asta deși procesorul Intel nu e deloc cumpătat: LaptopMedia a măsurat un i5-14450HX care ține 90 W și 4,2 GHz pe nucleele de performanță după 30 de minute de sarcină completă.
La procesor, diferența e mai mică decât sugerează eticheta HX. În același test LaptopMedia, i5-14450HX și Ryzen 7 260 au luat exact același scor în Cinebench 2024 (932 de puncte), Intel a fost puțin mai rapid în Geekbench pe toate nucleele, iar AMD puțin mai rapid pe un singur nucleu. Notebookcheck a testat A16 FA608UP (Ryzen 7 260, RTX 5070) și a scris că performanța pe un singur nucleu e „categoric un punct slab” față de concurență: 1.760 de puncte în Cinebench R23, față de o medie de 2.037 în clasa laptopurilor de gaming. Un F16 e clar mai rapid la procesor doar cu i7-14650HX, i9-14900HX sau Core Ultra 9 275HX.
Autonomia: aici litera chiar contează
Ăsta e cel mai puternic argument pentru A. Notebookcheck a obținut 12 ore și 58 de minute de navigare pe Wi-Fi cu A16 FA608UP și bateria de 90 Wh. LaptopMedia a măsurat pe F16 6 ore și 59 de minute de redare video, cu aceeași baterie, și a scris direct că varianta AMD ține de două ori mai mult. De acolo vine și titlul recenziei lor: F16 „ar putea fi alegerea greșită”.
Două precizări. Prima: cifrele de mai sus sunt obținute cu baterii de 90 Wh. Variantele cu „I” la final (FA608UMI, FA608UHI, FX608JMI, FX608JHI) au, după fișele ASUS, baterie de 70 Wh, deci scazi cam o cincime din autonomie la amândouă. A doua: A16 cu Ryzen 9 8940HX folosește un procesor HX, cu alt consum decât Ryzen 7 260. N-am găsit un test de baterie pe FA608P, așa că nu pariez că păstrează avantajul.
Porturi, zgomot și literele de la coadă
Thunderbolt și USB4. După fișa ASUS, F16 are Thunderbolt 4 la 40 Gbps pe toate configurațiile, mai puțin variantele cu „I” la final. La A16, USB4 apare doar pe modelele cu Ryzen 7 260, Ryzen 9 270 sau Ryzen AI 9 HX 370 (FA608U și FA608W); cele cu Ryzen 9 8940HX (FA608P) au doar USB-C la 10 Gbps. Exemplarul FA608UP testat de Notebookcheck nu avea nici USB4, nici Wi-Fi 7, deși fișa ASUS a modelului trece USB4, așa că verifică portul în fișa exactă a ofertei și, după ce primești laptopul, în setările Windows sau cu un dispozitiv USB4; dacă lipsește și l-ai cumpărat online, ai 14 zile să-l returnezi. Variantele „I” n-au, la niciuna dintre litere, nici Thunderbolt, nici USB4, doar USB-C la 10 Gbps. Dacă folosești un dock (stație de andocare), un F16 fără „I” la coadă e alegerea sigură.
Zgomotul. LaptopMedia a auzit ventilatoarele lui F16 și în repaus, la 2.700–2.800 de rotații pe minut. Notebookcheck a măsurat pe A16 57,1 dB(A) în Turbo și 46,7 dB(A) în Performance. În modul Performance pierzi puțin și câștigi liniște; eu acolo îl țin.
Rezistența. Seria TUF poartă eticheta MIL-STD-810H, iar ce acoperă de fapt testul ăla explic în articolul despre „standardul militar” de pe TUF.
Prețuri și ce aș lua, în noiembrie 2026
| Model | Configurație | Preț | Magazin |
|---|---|---|---|
| A16 FA608UHI | Ryzen 7 260, RTX 5050, 144 Hz, 70 Wh | 6.198,99 lei | PC Garage |
| F16 FX608JMI | i5-14450HX, RTX 5060, 144 Hz, 70 Wh | 6.598,99 lei | PC Garage |
| A16 FA608UMI | Ryzen 7 260, RTX 5060, 144 Hz, 70 Wh | 6.798,99 lei | PC Garage |
| F16 FX608JMR-RV156 | i5-14450HX, RTX 5060, 512 GB | 6.999,90 lei | Altex |
| F16 FX608JMR | i5-14450HX, RTX 5060, 165 Hz, 1 TB | 7.498,99 lei | PC Garage |
| F16 FX608JPR | i5-14450HX, RTX 5070, 165 Hz, 1 TB | 7.498,99 lei | PC Garage |
| A16 FA608PM-RV054 | Ryzen 9 8940HX, RTX 5060, 1 TB | 8.499,90 lei | Altex |
Prețurile PC Garage sunt cele de pe pagina lor de Black Friday, la începutul lui noiembrie; se pot schimba de la o zi la alta. Site-ul eMAG nu s-a încărcat în zilele în care am verificat. Două lucruri sar în ochi. La PC Garage, F16 cu RTX 5070 costă cât F16 cu RTX 5060 și același ecran de 165 Hz, deci trecerea la placa video mai puternică e gratuită. Și A16 FA608UHI, la 6.198,99 lei la PC Garage, apare la Altex pe două pagini de produs, la 6.809,90 și 8.999,90 lei, pentru același cod; dacă îl vrei, compară toate trei înainte să cumperi.
A16, dacă iei laptopul des cu tine: la facultate, la birou, în tren. Câștigi ore întregi pe baterie și, la configurațiile de bază, nu pierzi aproape nimic la procesor. F16, dacă laptopul stă mereu în priză, dacă ai nevoie de Thunderbolt 4 sau dacă vrei placa video mai rece. Și dacă vrei să vezi de unde vine toată povestea cu literele, la generația de 15 inch am făcut același exercițiu în duelul TUF A15 și F15.
Întrebări frecvente
Ce înseamnă A și F la ASUS TUF A16 și F16?
A înseamnă procesor AMD Ryzen, F înseamnă procesor Intel. Carcasa, ecranele, plăcile video RTX 50 la 115 W și MUX switch-ul sunt comune la generația 2025–2026 (FA608 și FX608).
Care e mai bun pentru jocuri, TUF A16 sau F16?
La aceeași placă video, sunt la egalitate: LaptopMedia a măsurat 12.546 de puncte în Time Spy pe A16 și 12.416 pe F16, ambele cu RTX 5060 la 110–111 W. F16 a ținut placa mai rece, la 72 °C față de 84 °C.
Care ține mai mult pe baterie?
A16 cu Ryzen 7 260. Notebookcheck a obținut aproape 13 ore de navigare pe Wi-Fi cu A16, iar LaptopMedia a măsurat 7 ore de redare video pe F16 și scrie că A16 ține de două ori mai mult. Variantele cu „I” la final au baterie de 70 Wh, nu de 90 Wh.
Au TUF A16 și F16 Thunderbolt?
După fișa ASUS, F16 are Thunderbolt 4 pe toate configurațiile, mai puțin cele cu „I” la final. A16 are USB4 doar pe modelele cu Ryzen 7 260, Ryzen 9 270 sau Ryzen AI 9 (FA608U, FA608W), nu și pe cele cu Ryzen 9 8940HX. Variantele cu „I” la final n-au nici Thunderbolt, nici USB4.
Ce înseamnă „I” la final, ca la FA608UMI sau FX608JMI?
După fișele ASUS ale variantelor FA608UMI, FA608UHI, FX608JMI și FX608JHI, „I” înseamnă baterie de 70 Wh în loc de 90 Wh și doar USB-C la 10 Gbps, fără Thunderbolt 4 sau USB4. Sunt mai ieftine, dar pierzi autonomie și portul de 40 Gbps.
Surse: ASUS (TUF A16 2025), ASUS (TUF F16 2025), LaptopMedia (TUF F16 FX608), Notebookcheck (TUF A16 FA608UP), PC Garage, Altex (A16), Altex (F16).
Unde găsești laptopurile
Mai multe pe eMAG: Laptopuri gaming Toate laptopurile Asus
Mai departe
MSI Katana vs ASUS TUF vs Lenovo LOQ: care e cel mai bun laptop de gaming la 7.000 de lei
Trei laptopuri cu RTX 5060 între 6.800 și 7.000 de lei pe eMAG (noiembrie 2026). TUF A16 scoate cel mai mult din placa video și ține 14 ore la redarea de filme, Katana are ecran QHD și i7, LOQ vine cu...
Review Lenovo LOQ 15IRX10
Lenovo LOQ 15IRX10 cu Core i7-13645HX și RTX 5060 rulează fluent jocurile la 1080p și are o carcasă solidă, ușor de deschis pentru upgrade, dar vine cu memoria pe un singur modul, SSD de 512 GB și o b...
Cooler laptop gaming: chiar ajută un suport de răcire? Ce arată testele
Un cooler bun poate scădea temperatura procesorului cu până la 20 °C în testele publicate, dar FPS-ul crește rar și puțin. Când ajută, când e doar zgomot, ce faci înainte și cât costă pe eMAG.
Laptop de gaming de 17 inch: pentru cine are sens în 2026 și ce alegi
Un 17 inch e mai greu cu 400–700 de grame, mai lat cu 4 cm și are ecran Full HD mai puțin clar. Cui îi folosește totuși, ce TUF, LOQ și Katana de 17 inch sunt pe eMAG și ce iei pentru fiecare buget.



