Review Lenovo Legion Pro 5 16ADR10
Legion Pro 5 16ADR10 cu Ryzen 7 8745HX și RTX 5060 are un ecran OLED excelent și, după LaptopMedia, cel mai rapid RTX 5060 pe care l-au testat, dar bateria ține sub trei ore atât în testele lor, cât și în cele ale PCMag.
- Autor
- Adrian Mureșan
- Publicat
- Actualizat
- Citire
- 11 min

Lenovo Legion Pro 5 16ADR10 (Ryzen 7 8745HX, RTX 5060 8 GB, OLED 16" WQXGA 165 Hz, 16 GB, 1 TB)
Pentru cei care joacă la birou, acesta e unul dintre cele mai bune laptopuri cu RTX 5060 pe care le poți cumpăra: ecranul OLED e spectaculos, iar LaptopMedia nu a găsit un laptop mai rapid cu această placă. Am două rezerve: bateria ține sub trei ore în testele LaptopMedia și PCMag, iar cei 16 GB de memorie merită dublați curând.
- Ecran OLED de 16 inch, 165 Hz, 100% DCI-P3
- RTX 5060 la 115 W, printre cele mai rapide din clasă
- Placa video rămâne rece în jocuri
- Două sloturi RAM și două sloturi M.2
- Garanție de 3 ani on-site
- Baterie sub trei ore în testele LaptopMedia și PCMag
- Procesor fierbinte, peste 90 °C sub sarcină
- Ecran lucios, cu reflexii puternice
- Doar 16 GB RAM, pe un modul, și Wi-Fi 6 în această configurație
Lenovo Legion Pro 5 16ADR10 este varianta cu procesoare AMD Ryzen seria 8000 din a zecea generație Legion Pro 5. Configurația de pe eMAG combină un Ryzen 7 8745HX cu o placă video GeForce RTX 5060 și un ecran OLED de 165 Hz; restul detaliilor sunt în tabel. Nu am avut acest laptop în redacție. Am adunat măsurătorile publicate de LaptopMedia, PCMag, Techaeris și NoobFeed pe aceeași combinație de procesor și placă video, le-am pus lângă fișa tehnică oficială Lenovo (PSREF) și le-am comparat. Unde singura măsurătoare disponibilă vine de la varianta cu Intel și RTX 5070, Legion Pro 5 16IAX10, testată de Notebookcheck, o spun de fiecare dată.
| Configurația de pe eMAG | Detalii |
|---|---|
| Procesor | AMD Ryzen 7 8745HX, 8 nuclee / 16 fire, 3,6–5,1 GHz, Zen 4 |
| Placă video | NVIDIA GeForce RTX 5060 Laptop, 8 GB GDDR7, TGP 115 W; integrată AMD Radeon 610M |
| Memorie | 16 GB DDR5-5200 pe un singur modul (după fișa eMAG), două sloturi SO-DIMM, maximum 32 GB după fișa Lenovo |
| Stocare | SSD 1 TB, M.2 PCIe 4.0 NVMe; două sloturi M.2 PCIe 4.0 x4 |
| Ecran | 16 inch, 2.560 x 1.600, OLED, 165 Hz, lucios, 100% DCI-P3 |
| Porturi | 2 x USB-C 10 Gbps cu DisplayPort 2.1 (unul cu încărcare USB PD 65–100 W), 1 x USB-A 10 Gbps, 2 x USB-A 5 Gbps, HDMI 2.1, RJ-45 gigabit, jack 3,5 mm |
| Wireless | Wi-Fi 6 (802.11ax 2x2), Bluetooth 5.2 |
| Baterie | 80 Wh, alimentator de 245 W |
| Dimensiuni | 364,38 x 268,06 x 21,69–25,95 mm |
| Greutate | circa 2,3 kg |
| Sistem de operare | fără |
| Garanție | 3 ani, on-site Premium Care |
| Preț | în jur de 9.000 de lei pe eMAG, în noiembrie 2026 |
Design
După Techaeris, Lenovo nu a schimbat mult față de generațiile trecute, iar recenzentul chiar îi reproșează asta. Capacul e din aluminiu anodizat și sablat, iar baza din plastic PC-ABS. Singura culoare este Eclipse Black. LaptopMedia consideră construcția stabilă, cu o ușoară flexare doar când apeși ferm pe mijlocul panourilor. La amprente, sursele nu sunt de acord: LaptopMedia spune că suprafața le respinge bine, Techaeris, că le adună „ca nebunul”, iar Notebookcheck le trece la minusuri pe varianta cu Intel. Eu aș ține o lavetă la îndemână.
Carcasa are 364 x 268 mm și o grosime între 21,7 și 26 mm. Varianta OLED cântărește circa 2,3 kg, cu aproximativ 100 de grame mai puțin decât cea cu ecran IPS, iar PCMag consideră greutatea rezonabilă pentru această clasă. LaptopMedia notează că balamaua permite deschiderea capacului cu o singură mână și că ecranul se lasă pe spate aproape 180 de grade. Partea din spate e ocupată în întregime de grilele de evacuare, fără porturi.
Tastatura are bloc numeric și o cursă de 1,6 mm, iar LaptopMedia remarcă tastele săgeți de dimensiune normală. PCMag laudă feedbackul tastelor și se plânge doar că tasta Backspace e prea mică. Touchpadul de 75 x 120 mm nu are butoane fizice, iar Techaeris nu suportă că e centrat pe bara de spațiu, nu pe carcasă. Pentru iluminare, Lenovo are două variante: albă sau RGB pe 24 de zone. Fișa eMAG trece „tastatură iluminată alb” la caracteristici, dar textul de prezentare vorbește de RGB, deci merită întrebat vânzătorul înainte de comandă. Cititor de amprente nu există.
Camera e, în funcție de configurație, de 5 MP sau de 720p, ambele cu obturator electronic acționat dintr-un comutator lateral. PCMag a avut varianta de 720p și a găsit-o slabă, iar Techaeris a avut-o pe cea de 5 MP și a considerat-o acceptabilă. Fișa eMAG scrie „Full HD”, ceea ce nu corespunde exact niciuneia. Partea bună e accesul la componente: LaptopMedia a scos capacul de jos desfăcând zece șuruburi și câteva cleme și a găsit două sloturi de memorie, două sloturi M.2, placa Wi-Fi montată pe slot și bateria prinsă cu șuruburi, nu lipită.
Ecranul și sunetul
Ecranul este principalul argument al acestui laptop. Panoul Samsung OLED are 2.560 x 1.600 de pixeli, 165 Hz și certificare DisplayHDR True Black 1000, iar Lenovo îl calibrează din fabrică. LaptopMedia a măsurat pe un exemplar AMD 482 cd/m² în centrul ecranului, în SDR, cu o deviație de luminozitate de cel mult 2% pe suprafață, și o acoperire de 100% DCI-P3. În HDR, panoul a ajuns la 1.060 cd/m² pe o zonă albă de 8% și la 631 cd/m² pe tot ecranul alb.
Notebookcheck a testat varianta cu Intel, care folosește un panou Samsung din aceeași familie, cu alt cod de revizie. A măsurat maximum 524 cd/m², 99,3% din spațiul Display P3 și un timp de răspuns alb-negru de 1,4 ms. Panoul acelei variante folosește PWM la 1.300 Hz, o frecvență pe care Notebookcheck o consideră suficient de mare ca majoritatea celor sensibili să nu observe pâlpâirea. LaptopMedia a ajuns la o concluzie asemănătoare pe exemplarul AMD: pulsațiile au amplitudine mică pe toată plaja de luminozitate.
Minusul e suprafața lucioasă. LaptopMedia a măsurat o reflectanță de 151 GU, pe care o consideră foarte mare, iar Techaeris spune că lângă o fereastră ecranul devine greu de folosit. PCMag observă că luminozitatea mare compensează parțial reflexiile. Există și o variantă IPS de 240 Hz, mată, dar nu e cea din configurația de pe eMAG. O limită practică: PCMag atrage atenția că RTX 5060 nu poate ține simultan rezoluția nativă și 165 de cadre pe secundă în jocurile AAA la detalii mari.
Difuzoarele sunt două, de câte 2 W, reglate de Harman și controlate din aplicația Nahimic. PCMag le-a găsit echilibrate, dar prea retrase: pașii adversarilor se aud greu. Techaeris le consideră lipsite de profunzime, iar Notebookcheck, pe varianta cu Intel, a notat că sunt relativ încete și fără bas. Pentru jocuri competitive, căștile rămân obligatorii.
Conectivitate și mediu de stocare
Toate porturile sunt pe laterale. În stânga sunt mufa de alimentare, HDMI 2.1, două porturi USB-C de 10 Gbps cu DisplayPort 2.1 și un USB-A de 10 Gbps care alimentează perifericele și cu laptopul oprit. În dreapta sunt jackul audio, comutatorul camerei, două porturi USB-A de doar 5 Gbps și portul Ethernet gigabit. Unul dintre porturile USB-C acceptă încărcare USB Power Delivery de 65–100 W, utilă când nu vrei să cari alimentatorul de 245 W. Lenovo spune că laptopul suportă până la trei monitoare externe, iar prin HDMI ajunge la 8K și 60 Hz.
Fișa Lenovo nu menționează Thunderbolt, USB4 sau cititor de carduri SD. Pentru un laptop de gaming e o lipsă mică, pentru cine montează și video e o neplăcere. Configurația de pe eMAG are Wi-Fi 6 și Bluetooth 5.2, nu Wi-Fi 7, cum aveau exemplarele testate de PCMag și NoobFeed. Placa wireless e însă montată pe slot M.2, deci poate fi schimbată.
LaptopMedia a primit un SSD Samsung PM9C1b de 1 TB pe PCIe 4.0 și a măsurat 7,3 GB/s la citire și 5,9 GB/s la scriere secvențială. Al doilea slot M.2 rămâne liber. Lenovo trece oficial unități M.2 2242 de cel mult 1 TB, dar LaptopMedia confirmă că sloturile acceptă și module 2280, de capacitate mai mare. Memoria folosește două sloturi SO-DIMM, cu suport oficial până la 32 GB DDR5-5200. Fișa eMAG arată un singur slot ocupat, deci cei 16 GB sunt pe un modul și memoria lucrează în single-channel. Un al doilea modul identic trece memoria în dual-channel și e primul upgrade pe care l-aș face. Toate recenziile citate au testat exemplare cu 32 GB.
Performanță
Ryzen 7 8745HX e partea cea mai discutabilă a configurației. Notebookcheck îl descrie ca pe un Ryzen 7 7745HX redenumit: opt nuclee Zen 4 din familia Dragon Range, 16 fire, frecvențe între 3,6 și 5,1 GHz, fără NPU. AMD l-a anunțat în aprilie 2025, dar Notebookcheck testa Ryzen 7 7745HX încă din mai 2023, tot într-un Legion Pro 5. Fișa Lenovo arată că același șasiu se vinde și cu Ryzen 9 8940HX și 8945HX, cu 16 nuclee.
În practică, procesorul nu e lent. NoobFeed a obținut 2.754 de puncte în Geekbench 6 pe un singur nucleu și 13.836 pe toate nucleele și a concluzionat că procesorul e bun pe un fir, dar pe mai multe fire e mai slab decât cipurile mai noi. PCMag a ajuns la aceeași concluzie: Ryzen 7 8745HX a fost primul din grup doar în testul Photoshop și a rămas în urma unor Ryzen AI 9, Core Ultra 7 și Core i7 în celelalte teste de procesor.
Lenovo îl lasă să consume mult. LaptopMedia a înregistrat 89 W în medie în primele zece secunde de sarcină, la 4.579 MHz, și 85 W după 30 de minute, la 4.572 MHz, deci aproape fără scădere de frecvență. Prețul e temperatura: 98 °C în medie la început, cu vârfuri de 101 °C, și 92 °C în sarcină prelungită. NoobFeed spune că din Legion Space se poate seta un profil care ține procesorul la 85 W, cu vârfuri de 130 W, dar că, și limitat la circa 65 W, procesorul rămâne rapid și e mai rece.
Pentru jocuri, procesorul ajunge. Pentru randare 3D sau compilări lungi, aș căuta varianta cu 16 nuclee.
Performanță în jocuri
Aici Legion Pro 5 își merită numele. RTX 5060 are 8 GB GDDR7 și primește TGP-ul maxim de 115 W. LaptopMedia îl consideră cel mai rapid laptop cu RTX 5060 testat de ei: în 3DMark Time Spy (scorul grafic) a fost cu 3% peste ASUS TUF Gaming A16 și cu 33% peste ASUS V16, care are aceeași placă. La rezoluția nativă de 1.600p, LaptopMedia a obținut 144 fps în Counter-Strike 2 pe Very High, 123 fps în Shadow of the Tomb Raider pe Medium și 114 fps pe High, plus 168 fps pe Low și 77 fps pe High în Black Myth: Wukong. În Metro Exodus Enhanced Edition, pe High la 1.200p, a obținut 96 fps.
NoobFeed confirmă imaginea. Forza Horizon 5 a rulat cu circa 138 fps la 1.440p pe Ultra, fără DLSS. Red Dead Redemption 2 a ajuns la circa 71 fps la 1.440p, pe un amestec de setări ultra și înalte, cu DLSS pe Quality, iar Spider-Man 2 a trecut de 70 fps pe High la 1.600p. Scorul în 3DMark Time Spy a fost 12.699, peste cât se aștepta NoobFeed de la un RTX 5060 de laptop. PCMag l-a comparat cu modele cu RTX 5050, RTX 5060 și RTX 5070, iar Legion a câștigat unele teste și a pierdut altele. Uneori a ținut pasul chiar cu RTX 5070-ul limitat din Razer Blade 14.
Limita este memoria video. NoobFeed a constatat că Borderlands 4 se chinuie să țină 60 fps la 1.440p pe Medium, cu DLSS pe Balanced. Notebookcheck, pe varianta cu Intel și RTX 5070, care are tot 8 GB, a observat că Indiana Jones and the Great Circle semnala depășirea memoriei video încă din Full HD pe Low, iar pe High și Ultra jocul s-a închis la pornire. Cei 8 GB sunt problema întregii clase RTX 5060, nu a acestui Legion, dar e bine de știut. DLSS 4, cu generare de cadre multiple, ajută mult în jocurile care îl suportă.
Pentru titluri competitive și jocuri AAA din ultimii ani, combinația mi se pare suficientă și la rezoluție nativă; pentru cele mai noi jocuri pe Ultra, fără DLSS, aș alege o placă mai mare.
Temperatura și zgomotul
LaptopMedia, care a desfăcut laptopul, descrie o răcire cu două ventilatoare, mai multe heatpipe-uri și un radiator lat în spate, cu guri de evacuare suplimentare pe laterale, și îl consideră unul dintre punctele forte ale modelului. Placa video stă rece. În testul de jocuri al LaptopMedia, RTX 5060 a mers în medie la 2.821 MHz și 113 W, cu nucleul la 75 °C și memoria la 61 °C. Lenovo LOQ și ASUS TUF au ajuns, la puteri apropiate, la 84–85 °C. NoobFeed a măsurat la 1.440p o medie de 64 °C pe placa video și un maximum de 69 °C.
Procesorul e altă poveste: NoobFeed a măsurat în jocuri o medie de 80 °C și vârfuri de 94 °C. LaptopMedia notează că în repaus procesorul stă la circa 46 °C, iar ventilatoarele alternează între oprit și abia audibil.
Niciuna dintre sursele care au testat versiunea AMD nu a publicat măsurători de zgomot în decibeli. Cel mai apropiat reper e Notebookcheck, pe varianta cu Intel și RTX 5070: 23 dB(A) în repaus, cu ventilatoarele oprite, 43,85 dB(A) în sarcină medie și 52,9 dB(A) la maximum. Pe aceeași variantă, carcasa a ajuns la 44 °C dedesubt, la 37 °C pe tastele WASD și la cel mult 31 °C în zona palmelor. Șasiul e același, dar procesorul și placa video diferă, așa că cifrele sunt doar orientative. Cu un procesor AMD lăsat la 85 W, nu m-aș aștepta ca varianta de pe eMAG să fie mai silențioasă. NoobFeed arată că modurile de lucru (Quiet, Balanced, Performance și Custom) se schimbă din Legion Space, iar LED-ul din jurul butonului de pornire arată modul activ.
Bateria
Bateria are 80 Wh, iar demontarea făcută de LaptopMedia arată că e prinsă cu șuruburi, deci se poate înlocui. Lenovo promite 5,4 ore în MobileMark 30 și 6,3 ore la redare video. Testele independente pe varianta AMD arată mult mai puțin. LaptopMedia a obținut 2 ore și 40 de minute în testul lor de redare video la 180 de niți, cu modul Quiet, profilul Windows de eficiență maximă și placa video în modul hibrid — cel mai slab rezultat din comparația lor. PCMag a obținut 2 ore și 48 de minute la redarea unui clip video la 50% luminozitate, cu ore în urma concurenței. Techaeris raportează puțin peste 5 ore în sarcini obișnuite, pe modul Balanced, dar fără un test standardizat.
Diferența față de varianta cu Intel e mare: Notebookcheck a măsurat pe 16IAX10 cu RTX 5070 o autonomie de 6 ore și 12 minute la navigare pe Wi-Fi, cu aceeași baterie de 80 Wh. Testele diferă de la o publicație la alta și nicio sursă nu a comparat direct cele două platforme. Părerea mea este că cea mai mare parte a diferenței vine din procesorul AMD și din placa video, nu din baterie. Încărcarea rapidă compensează parțial: după fișa Lenovo, bateria ajunge la 30% în 10 minute, la 70% în 30 de minute și la 100% în 80 de minute. Totuși, PCMag avertizează că laptopul s-ar putea să nu reziste unui curs de trei ore.
Concluzii
Lenovo Legion Pro 5 16ADR10 cu RTX 5060 face foarte bine două lucruri: are unul dintre cele mai bune ecrane din clasa lui și scoate din RTX 5060 tot ce se poate scoate. LaptopMedia nu a găsit un laptop mai rapid cu această placă, iar Notebookcheck scrie despre panoul OLED al variantei cu Intel că puține laptopuri de gaming din această zonă de preț oferă așa ceva. Adaug tastatura bună, posibilitatea de a schimba memoria, SSD-ul, placa Wi-Fi și bateria, și garanția de trei ani on-site.
Minusurile sunt la fel de clare. Bateria ține sub trei ore în testele LaptopMedia și PCMag. Procesorul e, după Notebookcheck, un Ryzen 7 7745HX din 2023 redenumit și se încălzește mult sub sarcină. Ecranul lucios reflectă puternic. Configurația de pe eMAG are doar 16 GB de memorie, pe un singur modul, și Wi-Fi 6. PCMag recomandă, pentru mai puține compromisuri, Legion 5i Gen 10 din aceeași familie.
La circa 9.000 de lei pe eMAG, în noiembrie 2026, îl recomand celor care joacă la birou, conectați la priză, și vor un ecran OLED fără prețul unui RTX 5070. Cine are nevoie de autonomie sau lucrează mult pe toate nucleele ar trebui să caute altceva. Alte modele din serie sunt în pagina Lenovo Legion, restul gamei în laptopuri Lenovo. Pentru comparații, vezi clasamentul laptopurilor de gaming, secțiunea gaming și ghidul cum alegi un laptop. Despre componente: NVIDIA GeForce și AMD Ryzen.
Surse: LaptopMedia, Lenovo Legion Pro 5 (16″, Gen 10) review; PCMag, Lenovo Legion Pro 5 Gen 10 Review; Techaeris, Lenovo Legion Pro 5 Gen 10 review; NoobFeed, Lenovo Legion Pro 5 Gen 10 Review; Notebookcheck, Legion Pro 5 16IAX10 cu RTX 5070; Notebookcheck, AMD Ryzen 7 8745HX; Notebookcheck, Legion Pro 5 Gen 8 cu Ryzen 7 7745HX; Lenovo PSREF, Legion Pro 5 16ADR10; fișa produsului pe eMAG.
Mai departe
Lenovo IdeaPad Vibe 15 cu Snapdragon: 30 de ore de redare video în fișa oficială
Fișa PSREF a laptopului Lenovo IdeaPad Vibe 15Q8X12, cu Snapdragon X, indică 30 de ore de redare video cu un acumulator de 50 Wh, față de 16,8 ore la varianta cu Ryzen AI 5 330.
Acer Swift Air 14 primește procesoare AMD Ryzen AI în Japonia
Acer Japonia a lansat patru modele Swift Air 14 cu Ryzen AI 5 330 sau Ryzen AI 7 345, ecran OLED și o greutate de circa 960 de grame. Două se vând deja, celelalte două ajung în magazine pe 27 noiembri...
Review ASUS TUF Gaming F16 FX608JMR
ASUS TUF Gaming F16 FX608JMR cu Core i5-14450HX și RTX 5060 la 115 W, în jur de 7.300 de lei pe eMAG (noiembrie 2026): placa video primește aproape tot TGP-ul și rămâne rece, porturile sunt complete,...
Review MSI Katana 15 HX B14WFK
MSI Katana 15 HX B14WFK cu Core i7-14650HX, RTX 5060 și ecran QHD de 165 Hz, la circa 6.800 de lei: afișaj surprinzător de bun și performanță solidă cu DLSS, dar ventilatoare zgomotoase, procesor fier...



