TUF A15 vs TUF F15: AMD sau Intel la același preț, care merită
Aceeași carcasă, același ecran, aceeași RTX la 140 W: A15 din 2024 și F15 din 2023 diferă prin procesor și porturi. F15 nu se mai găsește nou, iar A15 FA506NCG de 5.000 de lei e o capcană.
- Autor
- Adrian Mureșan
- Publicat
- Actualizat
- Citire
- 7 min

Specificații față în față
| ASUS TUF A15 (2024, FA507U) | ASUS TUF F15 (2023, FX507V) | |
|---|---|---|
| Procesor și placă video | ||
| Procesoare (fișa ASUS) | Ryzen 7 8845HS, Ryzen 7 8845H, Ryzen 9 8945H | Core i7-13620H, i7-13700H, i9-13900H (i7-12700H la FX507Z) |
| Plăci video (fișa ASUS) | RTX 4050, 4060, 4070, până la 140 W | RTX 4050, 4060, 4070, până la 140 W |
| Puterea plăcii video în jocuri, măsurată | nemăsurată separat; 146,8 W pentru tot sistemul în Cyberpunk 2077 (Notebookcheck, RTX 4060) | 90 W (LaptopMedia, RTX 4050) |
| Procesorul sub sarcină lungă | 70 W susținuți în modul Performance (Notebookcheck) | 35 W după 10 minute, hyperthreading oprit (LaptopMedia) |
| MUX switch | da, cu Advanced Optimus | da, cu Advanced Optimus |
| Ecran | ||
| Panou testat | AUO B156HAN15.H, 15,6", 1080p, 144 Hz | AUO B156HAN15.H, 15,6", 1080p, 144 Hz |
| Luminozitate și sRGB | 317 niți, 98,5% sRGB (Notebookcheck) | 295 niți, 92% sRGB (LaptopMedia) |
| Timp de răspuns negru-alb | 22,9 ms (Notebookcheck) | 26 ms (LaptopMedia) |
| Baterie, greutate, porturi | ||
| Baterie / greutate (fișa ASUS) | 90 Wh / 2,2 kg | 90 Wh / 2,2 kg |
| Autonomie la navigare | 11 h 42 min (Notebookcheck); 14 h 10 min (un A15 mai vechi, LaptopMedia) | 13 h 03 min (LaptopMedia) |
| Port de 40 Gbps | USB4 | Thunderbolt 4 |
| Cititor de carduri | nu | nu |
| Preț | ||
| Noiembrie 2026 | FA507UV: 6.599,90 lei, stoc epuizat (Altex); FA506NCG, carcasa din 2021: 4.999,90 lei, produs expus (Altex) | nu l-am găsit nou la Altex, PC Garage, evoMAG, Cel.ro |
„A sau F?” e prima întrebare pe care mi-o pune oricine vede un TUF în ofertă. La A15 și F15 răspunsul era simplu: aceeași carcasă de 15,6 inch, aceleași plăci video, procesor AMD sau Intel. Doar că în noiembrie 2026 întrebarea e alta. Am căutat un TUF F15 nou la Altex, PC Garage, evoMAG și Cel.ro și n-am găsit niciunul. A15 mai apare, dar într-o versiune de care aș fugi. eMAG n-a vrut să mă lase înăuntru: în zilele în care am verificat, afișa doar pagina de așteptare pentru Black Friday.
Mai jos pun față în față cele mai noi generații, A15 din 2024 (FA507U) și F15 din 2023 (FX507V), pe baza fișelor ASUS și a testelor Notebookcheck și LaptopMedia. Apoi îți spun ce mai merită cumpărat, nou sau la mâna a doua. Dacă vrei întâi harta întregii serii, cu toate literele și codurile, o găsești în ghidul modelelor ASUS TUF.
Ce comparăm: A15 din 2024 și F15 din 2023
A înseamnă AMD, F înseamnă Intel. Restul e aproape identic, după fișele ASUS: carcasă de 15,6 inch și 2,2 kg, baterie de 90 Wh, MUX switch (comutatorul care trimite imaginea de la placa video direct la ecran) cu NVIDIA Advanced Optimus (comutare automată, fără repornire), două sloturi SO-DIMM și două sloturi M.2. A15 din 2024 vine cu Ryzen 7 8845HS, Ryzen 7 8845H sau Ryzen 9 8945H, toate cu 8 nuclee și 16 fire de execuție. F15 din 2023 vine, după fișa ASUS, cu Core i7-13620H, i7-13700H sau i9-13900H, iar varianta FX507Z cu i7-12700H, din generația anterioară. Plăcile video sunt aceleași la amândouă: RTX 4050, 4060 sau 4070, toate trecute la 140 W (115 W plus 25 W prin Dynamic Boost, care mută putere de la procesor la placa video).
F15 nu are o generație mai nouă. Pe site-ul ASUS, ultima pagină de F15 e cea din 2023, iar locul lui l-a luat F16, cu ecran de 16 inch în format 16:10. A15 a mai primit procesoare Ryzen 8000 în 2024 și apoi s-a oprit și el, cel puțin în versiunea serioasă. Ce se vinde azi sub numele A15 e altă mâncare de pește; ajung imediat acolo.
Procesorul și placa video: 140 W pe hârtie, alt număr în teste
Pe hârtie, la aceeași placă video, cele două sunt gemeni. În teste n-au ieșit chiar așa. Notebookcheck a testat A15 FA507UV, cu Ryzen 9 8945H și RTX 4060, și a măsurat 76,2 cadre pe secundă în Cyberpunk 2077, la 1080p, cu setările grafice Ultra, în modul Performance. Procesorul a stat la 70 W susținuți, iar tot laptopul a tras în medie 146,8 W din priză în același joc. Modul Turbo a adus mai ales zgomot: 56 dB(A) față de 45 dB(A), pentru 70 de cadre în loc de 64 în testul lor din Phantom Liberty, iar în testul integrat al jocului, la Ultra, a ieșit chiar puțin sub Performance (74,7 față de 76,2).
LaptopMedia a avut un F15 din 2023 cu RTX 4050 și a dat peste două surprize. Placa video a mers în jocuri la 2.595 MHz, dar la 90 W, nu la cei 140 W din fișă. Procesorul a pornit la 70 W, apoi a coborât la 35 W după zece minute de sarcină completă și și-a oprit hyperthreading-ul (al doilea fir de execuție pe fiecare nucleu), deși era selectat profilul Turbo. Redacția a numit comportamentul „ciudat” și n-a exclus un exemplar defect. Nu trag concluzii despre toată seria dintr-un singur exemplar, dar la un F15 la mâna a doua aș rula un test de stres înainte să dau banii.
În jocuri, la 1080p, placa video e aproape mereu limita, deci un Intel și un AMD cu aceeași RTX 4060 merg la fel. Diferența apare la sarcini lungi pe procesor: randări, compilări, exporturi video. Acolo, exemplarul F15 testat de LaptopMedia a rămas mult sub un MSI Pulse 15 cu același i7-13700H, care a ținut 87 W după un sfert de oră.
Ecranul, bateria și porturile
Ecranul e literalmente același. Notebookcheck a găsit în A15 panoul AUO B156HAN15.H, iar LaptopMedia a găsit tot B156HAN15.H în F15: Full HD, 144 Hz, IPS, mat. Măsurătorile diferă puțin între exemplare: 317 niți și 98,5% sRGB la Notebookcheck, 295 de niți și 92% sRGB la LaptopMedia. Partea slabă e comună: timpul de răspuns, 22,9 ms negru-alb la Notebookcheck și 26 ms la LaptopMedia. În shooterele rapide (jocuri de împușcat) vezi o urmă fină în spatele obiectelor care se mișcă. Niciunul dintre teste n-a găsit PWM (pâlpâirea rapidă a iluminării de fundal).
La baterie m-aș fi așteptat ca AMD să câștige la scor. Testele nu o arată limpede. LaptopMedia a obținut pe F15 13 ore și 3 minute de navigare web, iar în același grafic un A15 dintr-o generație anterioară, cu aceeași baterie de 90 Wh, a făcut 14 ore și 10 minute. Notebookcheck a măsurat pe A15 din 2024 11 ore și 42 de minute în testul său de navigare pe Wi-Fi. Pentru un laptop de gaming sunt cifre excelente, la ambele. LaptopMedia precizează că rezultatul lui F15 depinde de faptul că ecranul coboară singur la 60 Hz pe baterie, deci lasă setarea activă.
Porturile se echilibrează: F15 are Thunderbolt 4, A15 din 2024 are USB4, amândouă la 40 Gbps, cu DisplayPort. Pentru un dock (stație de andocare) sau un SSD extern rapid, e același lucru. Al doilea USB-C (10 Gbps, cu încărcare) e comun, la fel ca HDMI 2.1 și portul de rețea. Cititor de carduri n-are niciunul. Notebookcheck a mai notat la A15 un modul Wi-Fi Realtek mai lent decât modulele Intel din laptopurile concurente.
Ce găsești în magazine în noiembrie 2026
| Model | Configurație | Preț, la începutul lui noiembrie 2026 | Magazin |
|---|---|---|---|
| A15 FA506NCG-HN185 | Ryzen 7 7445HS, RTX 3050 4 GB | 4.999,90 lei, produs expus | Altex |
| A15 FA506NCG-HN271 | Ryzen 7 7445HS, RTX 3050 4 GB | 5.029,90 lei, produs expus | Altex |
| A15 FA507UV-LP170 | Ryzen 9 8945H, RTX 4060 8 GB | 6.599,90 lei, stoc epuizat | Altex |
| F15 (orice cod) | — | nu l-am găsit nou | Altex, PC Garage, evoMAG, Cel.ro |
| Reper: F16 FX607VU | Core 5 210H, RTX 4050 6 GB, DDR4 | 4.498,99 lei (preț de Black Friday) | PC Garage |
| Reper: F16 FX607VJB | Core 5 210H, RTX 3050 6 GB | 4.198,99 lei (preț de Black Friday) | PC Garage |
Atenție la FA506NCG. E carcasa veche FA506, din 2021, cu Ryzen 7 7445HS și o RTX 3050 de 4 GB limitată la 75 W (60 W plus 15 W Dynamic Boost, după fișa ASUS). Tabelul de specificații de pe Altex trece o baterie cu 3 celule, de 48 Wh, și 2,3 kg, deși textul de prezentare de pe aceeași pagină vorbește despre 90 Wh și ecran de până la 240 Hz. Ai încredere în tabel, nu în reclamă: fișa ASUS a modelului dă tot 48 Wh, 3 celule și 2,3 kg, cu ecran de 144 Hz și 62,5% sRGB. La 5.000 de lei, pentru 4 GB de memorie video în 2026, e o glumă proastă: cu 500 de lei mai puțin, PC Garage îți dă, la prețul de Black Friday, un F16 cu RTX 4050 de 6 GB.
Așa că duelul real A15 contra F15 s-a mutat pe piața la mâna a doua și în stocurile rămase, unde prețul diferă de la un exemplar la altul.
Pe care îl iei
A15 FA507U, dacă îl găsești la același preț cu un F15 FX507V. Primești aceeași placă video la 140 W, același ecran, aceeași baterie, iar testele publicate n-au găsit la el comportamentul ciudat al procesorului. E și cu un an mai nou.
F15 FX507V, dacă ai nevoie de Thunderbolt 4 pentru un dock anume sau dacă e vizibil mai ieftin. Verifică întâi cum ține procesorul sub sarcină lungă.
Niciunul, dacă vrei un laptop nou cu garanție de magazin. La 4.500 de lei, prețul de Black Friday de la PC Garage, F16 FX607VU îți dă RTX 4050 cu 6 GB și ecran de 16 inch, iar la generația 2025 lupta dintre litere continuă pe alte cifre, în comparația TUF A16 vs TUF F16.
Întrebări frecvente
Care e diferența dintre ASUS TUF A15 și TUF F15?
Procesorul: A15 are AMD Ryzen, F15 are Intel Core. La generațiile FA507 și FX507, carcasa, ecranul de 144 Hz, bateria de 90 Wh și plăcile video RTX 40 la 140 W sunt aceleași. F15 are Thunderbolt 4, A15 din 2024 are USB4.
Mai găsesc ASUS TUF F15 nou în România?
La începutul lui noiembrie 2026 nu l-am găsit la Altex, PC Garage, evoMAG sau Cel.ro. Ultima generație de F15 e cea din 2023 (FX507V), iar urmașul lui e TUF F16.
Merită ASUS TUF A15 FA506NCG?
Nu la 5.000 de lei. E carcasa din 2021, cu RTX 3050 de 4 GB la 75 W și, după fișa ASUS, baterie de 48 Wh. Un F16 cu RTX 4050 de 6 GB costă mai puțin la PC Garage.
Care ține mai mult pe baterie, A15 sau F15?
Aproape la egalitate. LaptopMedia a măsurat 13 ore și 3 minute de navigare pe F15 din 2023 și 14 ore și 10 minute pe un A15 mai vechi, cu aceeași baterie de 90 Wh. Notebookcheck a obținut 11 ore și 42 de minute pe A15 din 2024.
Are TUF A15 Thunderbolt?
Nu, dar A15 din 2024 are USB4 la 40 Gbps, cu DisplayPort, echivalent pentru docuri și SSD-uri externe. F15 din 2023 are Thunderbolt 4. A15 FA506NCG are doar USB-C 3.2 Gen 2.
Surse: ASUS (TUF A15 2024), ASUS (TUF F15 2023), Notebookcheck (TUF A15 FA507UV), LaptopMedia (TUF F15 2023), ASUS (TUF A15 FA506NCG), Altex (A15 FA506NCG), PC Garage.
Unde găsești laptopurile
Mai multe pe eMAG: Laptopuri gaming Toate laptopurile Asus
Mai departe
MSI Katana vs ASUS TUF vs Lenovo LOQ: care e cel mai bun laptop de gaming la 7.000 de lei
Trei laptopuri cu RTX 5060 între 6.800 și 7.000 de lei pe eMAG (noiembrie 2026). TUF A16 scoate cel mai mult din placa video și ține 14 ore la redarea de filme, Katana are ecran QHD și i7, LOQ vine cu...
Review Lenovo LOQ 15IRX10
Lenovo LOQ 15IRX10 cu Core i7-13645HX și RTX 5060 rulează fluent jocurile la 1080p și are o carcasă solidă, ușor de deschis pentru upgrade, dar vine cu memoria pe un singur modul, SSD de 512 GB și o b...
Cooler laptop gaming: chiar ajută un suport de răcire? Ce arată testele
Un cooler bun poate scădea temperatura procesorului cu până la 20 °C în testele publicate, dar FPS-ul crește rar și puțin. Când ajută, când e doar zgomot, ce faci înainte și cât costă pe eMAG.
Laptop de gaming de 17 inch: pentru cine are sens în 2026 și ce alegi
Un 17 inch e mai greu cu 400–700 de grame, mai lat cu 4 cm și are ecran Full HD mai puțin clar. Cui îi folosește totuși, ce TUF, LOQ și Katana de 17 inch sunt pe eMAG și ce iei pentru fiecare buget.



