Sari la conținut

Cum alegi un laptop de gaming în 2026: 9 greșeli care te costă bani

TGP ascuns, memorie pe un singur canal, ecran lent, lipsa MUX-ului, alimentator mic, reduceri de la prețuri umflate: nouă greșeli frecvente la cumpărarea unui laptop pentru jocuri și ce verifici în fișa produsului ca să le eviți.

Autor
Daniel Costache
Publicat
Actualizat
Citire
9 min
Laptopul de gaming Lenovo LOQ Essential 15ARP11, gri, deschis, văzut din trei sferturi, cu sigla LOQ pe ecran

Opt ani am stat la raionul de laptopuri al unui mare magazin, iar cea mai des auzită frază de la cei care veneau după un laptop de gaming era „vreau unul cu RTX, cât mai bun, să nu-l schimb peste doi ani”. Aproape nimeni nu întreba câți wați primește placa video, câte module de memorie are laptopul sau cât de repede schimbă ecranul culorile. Exact acolo se pierd banii: în detalii care nu apar în titlul anunțului și pe care nu ți le spune nimeni de la casă. Am adunat mai jos cele nouă greșeli pe care le-am văzut cel mai des și, pentru fiecare, ce verifici concret în fișa produsului.

Dacă vrei să sari direct la modele verificate, pe bugete, ai lista în topul laptopurilor de gaming. Dacă abia începi și nu știi încă dacă îți trebuie un laptop de gaming, citește întâi ghidul general de cumpărare a unui laptop.

Greșelile de la placa video

Greșeala 1: cumperi numele plăcii, nu wații ei

Același RTX 5060 poate primi 65 W într-un laptop și 100 W în altul, plus ce adaugă producătorul prin Dynamic Boost. Exemplul cel mai clar îl dă chiar Lenovo: în fișele PSREF, LOQ Essential 15ARP11 are RTX 5050 și RTX 5060 limitate la 65 W, în timp ce LOQ 15IRX10 dă plăcii 100 W. Pe eMAG, în noiembrie 2026, amândouă apar ca „Lenovo LOQ cu RTX”, cu carcase gri asemănătoare, iar titlul nu-ți spune nimic despre putere. Tom's Hardware a arătat cât contează: un ASUS TUF F16 cu RTX 5050 la 115 W a ținut pasul cu laptopuri care aveau RTX 5060 limitată la 80–85 W.

Ce verifici: „Max TGP”, „Max Graphics Power” sau „TGP” în fișa producătorului (la Lenovo în PSREF, la ASUS și MSI pe pagina modelului). Pentru RTX 5060 și RTX 5070, ținta e 100 W sau peste. De ce contează atât am explicat în ghidul despre plăcile video de laptop, de la RTX 5050 la RTX 5090.

Greșeala 2: iei 6 GB de memorie video în 2026

RTX 4050 se vinde încă din plin, de la 4.899,99 lei pe eMAG (Acer Nitro V 15 ANV15-52), și pare o afacere față de laptopurile cu RTX 5050 de la circa 5.900 de lei. Doar că RTX 4050 are 6 GB de memorie video, iar RTX 5050 are 8 GB, după fișele NVIDIA. În mediile Notebookcheck pentru Cyberpunk 2077 la 1080p Ultra, RTX 4050 scoate 50 FPS, iar RTX 5050, 68 FPS. Diferența de circa 1.000 de lei o recuperezi în fiecare joc nou care cere mai multă memorie video.

Ce verifici: rândul „memorie video” sau „VRAM” din fișă. Sub 8 GB, pentru un laptop cumpărat azi, nu aș merge.

Greșeala 3: plătești procesorul, nu placa video

Asta e capcana mea preferată, pentru că am văzut-o de sute de ori: „i7” sună mai bine decât „i5”, așa că omul ia varianta cu i7 și nu se mai uită la placă. Exemplul vine tot de la Lenovo: LOQ Essential 15IRX11 se vinde și cu Core i7-13650HX, dar placa video, RTX 5050 sau RTX 5060, rămâne limitată la 65 W, după fișa PSREF. LOQ 15IRX10 are un procesor din aceeași clasă, Core i7-13645HX, și dă plăcii 100 W; pe eMAG, varianta lui cu RTX 5060 costa 6.999,99 lei pe 5 noiembrie 2026. „i7” din titlu e același, puterea plăcii video nu. În jocurile grele, la 1080p, placa video limitează de obicei performanța înaintea procesorului.

Ce verifici: compară întâi placa video și TGP-ul ei, abia apoi procesorul. Când contează cu adevărat dacă alegi Intel sau AMD discut în Intel sau AMD la un laptop de gaming.

Memoria și alimentarea

Greșeala 4: memoria pe un singur canal

Multe laptopuri de gaming vin cu un singur modul de memorie și cu al doilea slot gol. Notebookcheck a trecut, de exemplu, memoria single-channel (16 GB pe un singur modul) la minusurile lui Lenovo LOQ 15AHP10 cu RTX 5060. Un singur modul înseamnă memorie pe un singur canal, iar asta poate costa cadre. LaptopMedia a măsurat, într-un test din 2022 pe un laptop cu Core i5-11300H și RTX 3050 la 90 W, 58 FPS cu un modul de 8 GB și 77 FPS cu două în Far Cry 5, la 1080p și setări Normal. Cu module de alt tip (1Rx8 în loc de 1Rx16), diferența a fost mult mai mică: 73 față de 79 FPS. Hardware-ul e mai vechi, iar diferența depinde de joc și de module, dar principiul rămâne valabil.

Ce verifici: la memorie, dacă scrie „1 x 16 GB” sau „2 x 8 GB” și câte sloturi are laptopul. Dacă e un singur modul și un slot liber, al doilea modul identic e cel mai ieftin upgrade pe care îl poți face. Cât RAM îți trebuie, de fapt, am explicat în ghidul despre 16 sau 32 GB de RAM pentru jocuri.

Greșeala 5: alimentatorul mic

Alimentatorul îți spune, fără marketing, câtă putere poate consuma laptopul. LOQ Essential 15ARP11 vine, după PSREF, cu un alimentator de 135 W. LOQ 15IRX10 are 170 W sau 245 W, în funcție de țară, iar ASUS TUF F16 FX608JMR are 280 W. Cu 135 W, placa video și procesorul nu au de unde să primească amândouă putere maximă în același timp. Iar încărcarea prin USB-C, pe care o au multe laptopuri de gaming, e gândită pentru birou, nu pentru jocuri.

Ce verifici: rândul „alimentator” sau „power adapter”. Pentru un laptop cu RTX 5060 sau mai sus, eu aș vrea cel puțin 200 W în cutie.

Ecranul și drumul imaginii

Greșeala 6: ecranul de 165 Hz care nu ține pasul

„165 Hz” în titlu nu garantează o imagine clară în mișcare. Notebookcheck a măsurat pe Acer Nitro V 17 AI, un laptop cu RTX 5070, timpi de răspuns între 30 și 42 de milisecunde și a observat urme vizibile în spatele obiectelor în mișcare. Lenovo LOQ 17, cu aceeași placă, a avut 10–16 ms. La 165 Hz, un cadru nou vine cam la fiecare 6 ms, deci un panou de 30–40 ms pur și simplu nu apucă să schimbe culorile. Pe lângă viteză, uită-te și la culori: LaptopMedia a măsurat pe varianta de 165 Hz a lui Acer Nitro V 15 ANV15-52 o acoperire de doar 54% din spațiul sRGB, în timp ce Lenovo trece în PSREF 100% sRGB pentru ecranul de 144 Hz de pe LOQ Essential 15ARP11 (cifra din fișă, nu o măsurătoare).

Ce verifici: acoperirea sRGB (ideal aproape de 100%), luminozitatea (cel puțin 300 de niți) și, pentru că fișele rareori dau timpul de răspuns real, capitolul despre ecran din testele Notebookcheck sau LaptopMedia. Ce rată de refresh îți trebuie, de fapt, găsești în 144, 165 sau 240 Hz, iar dacă te tentează un panou OLED, citește OLED sau IPS la gaming.

Greșeala 7: laptopul fără MUX switch

Fără MUX switch sau Advanced Optimus, imaginea făcută de placa video trece prin grafica integrată a procesorului înainte să ajungă pe ecran. Pierzi câteva cadre și adaugi puțină latență. Cât anume depinde de laptop și de joc. Laptop Mag a măsurat pe un ASUS TUF Gaming F15 cu RTX 3060 de 140 W, în DiRT 5 la 1080p, 88,6 FPS în modul Turbo și 100,6 FPS cu MUX activ, dar în Forza Horizon 5 doar 81 față de 83 FPS. Pe ASUS ROG Flow Z13, cu un RTX 3050 Ti de 40 W, diferența a fost practic zero. Sunt laptopuri din 2022, dar concluzia rămâne valabilă: MUX-ul contează mai ales la plăcile puternice, cu TGP mare, și la frecvențele mari de cadre din jocurile competitive, pentru care ASUS recomandă modul cu placa dedicată legată direct la ecran. În PSREF, LOQ 15IRX10 are Advanced Optimus și G-SYNC trecute la ecran, iar fișa lui LOQ Essential 15ARP11 nu le menționează.

Ce verifici: „MUX switch”, „Advanced Optimus” sau „dGPU mode” în fișă ori în descrierea producătorului.

Greșelile de la casă

Greșeala 8: reducerea de la un preț umflat

La raion vedeam în fiecare noiembrie același film: prețul „vechi” tăiat urca discret cu câteva săptămâni înainte de campanie, iar „reducerea” ajungea la prețul de dinainte. Regula e clară: după HG 947/2000 (articolul 4¹, introdus în 2022 odată cu transpunerea Directivei UE 2019/2161), orice anunț de reducere trebuie să arate prețul anterior, adică cel mai mic preț practicat de vânzător în ultimele 30 de zile înainte de reducere. Iar Curtea de Justiție a UE a decis, în septembrie 2024 (cauza C-330/23, Aldi Süd), că procentul reducerii se calculează de la acest preț, nu de la cel din ziua de dinainte. Un procent mare, roșu, lângă un preț barat nu înseamnă deci nimic până nu știi ce preț a avut laptopul luna trecută.

Ce verifici: istoricul prețului într-un comparator de prețuri și, în același magazin, configurații identice ale aceluiași model. Dacă reducerea e calculată de la alt preț decât cel mai mic din ultimele 30 de zile, o poți reclama la ANPC, care verifică respectarea acestor reguli.

Greșeala 9: nu verifici varianta exactă și cine o vinde

Un model de laptop are adesea zeci de configurații cu același nume. Pe eMAG, ASUS TUF F16 cu RTX 4050 apare, de exemplu, și într-o variantă cu mențiunea „tastatura internațională” în titlu, care merită o întrebare înainte de comandă: ce aranjament de taste primești, de fapt. RTX 5070 există cu 8 GB și cu 12 GB, sub același nume. Iar garanția, retururile și service-ul depind de cine vinde, nu doar de marcă.

Ce verifici: codul complet al modelului (de exemplu FX608JMR-RV155 sau 83JE01KHRM), pe care îl cauți apoi la producător; vânzătorul și termenul de garanție; aranjamentul tastaturii, dacă scrii mult în română.

Lista scurtă, înainte să plătești

  • TGP-ul plăcii video: 100 W sau peste, pentru RTX 5060 și RTX 5070.
  • Memorie video: cel puțin 8 GB.
  • RAM: 16 GB pe două module sau un slot liber pentru al doilea.
  • Alimentator: cel puțin 200 W, de la RTX 5060 în sus.
  • Ecran: aproape 100% sRGB, cel puțin 300 de niți, timpi de răspuns buni în teste.
  • MUX switch sau Advanced Optimus.
  • Prețul: comparat cu cel mai mic din ultimele 30 de zile.
  • Codul exact al modelului, vânzătorul și garanția.

Mai sunt două decizii pe care lista nu le acoperă: mărimea și răcirea. Dacă eziți între un laptop mare și unul ușor de cărat, ghidul despre laptopurile de gaming de 17 inch te ajută să vezi ce câștigi și ce cari în rucsac. Iar înainte să dai bani pe un suport cu ventilatoare, vezi ce arată testele în cooler pentru laptop de gaming: ajută sau nu. Dacă te-ai oprit deja la un Lenovo, următorul pas e ghidul modelelor Lenovo LOQ, unde exact capcanele de mai sus despart variantele bune de cele slabe. Iar pentru o listă scurtă de modele care trec de toate cele nouă puncte, ai laptopurile de gaming recomandate pe bugete.

Întrebări frecvente

Ce contează cel mai mult la un laptop pentru jocuri?

Placa video și puterea (TGP) pe care o primește. Abia după aceea vin memoria pe două canale, ecranul și procesorul. Un RTX 5060 la 100 W bate de regulă în jocuri un RTX 5060 la 65 W, chiar dacă laptopul cu placa de 65 W are un procesor mai scump.

Cum aflu TGP-ul unui laptop de gaming?

Din fișa producătorului: la Lenovo în PSREF, la ASUS și MSI pe pagina modelului, la rândul „Max TGP” sau „Max Graphics Power”. Magazinele îl afișează rar, așa că cauți codul exact al modelului la producător.

Merită un laptop de gaming cu 8 GB de RAM?

Doar dacă are un slot liber și pui imediat al doilea modul de 8 GB. Cu un singur modul, memoria merge pe un singur canal, iar într-un test LaptopMedia din 2022, pe un laptop cu RTX 3050, Far Cry 5 a scos cu circa o treime mai multe cadre cu două module decât cu unul.

Ce înseamnă MUX switch la un laptop de gaming?

Un comutator care trimite imaginea plăcii video direct la ecran, fără ca imaginea să mai treacă prin grafica integrată. Câștigul variază de la aproape zero la peste 10% în unele jocuri, după testele Laptop Mag.

Cum îmi dau seama dacă o reducere la laptop e reală?

Compari prețul redus cu cel mai mic preț din ultimele 30 de zile: după HG 947/2000, acesta e prețul anterior pe care trebuie să-l afișeze orice anunț de reducere. Istoricul îl vezi într-un comparator de prețuri.

Unde găsești laptopurile

Mai departe

Recenzie

Review Lenovo LOQ 15IRX10

Lenovo LOQ 15IRX10 cu Core i7-13645HX și RTX 5060 rulează fluent jocurile la 1080p și are o carcasă solidă, ușor de deschis pentru upgrade, dar vine cu memoria pe un singur modul, SSD de 512 GB și o b...