144, 165 sau 240 Hz: cât de mult contează, de fapt, rata de refresh
144, 165 sau 240 Hz pe un laptop de gaming: legătura cu FPS-ul, timpii de răspuns măsurați de Notebookcheck și LaptopMedia, G-Sync și rata potrivită pentru fiecare placă și tip de joc.
- Autor
- Daniel Costache
- Publicat
- Actualizat
- Citire
- 6 min

Pe vremea când lucram la raionul de laptopuri, rata de refresh (de reîmprospătare) era cifra cu care se vindea cel mai ușor un laptop de gaming. Clientul vedea „165 Hz” pe eticheta unuia și „144 Hz” pe a celuilalt, iar decizia era luată: 165 e mai mult, deci e mai bun. Nimeni nu întreba dacă placa video scoate măcar 100 de cadre sau dacă panoul apucă să schimbe culorile la viteza aceea. Exact de acolo vin dezamăgirile.
Pe scurt: la 1080p, 144 și 165 Hz sunt practic același lucru, iar 240 Hz contează doar dacă joci competitiv și placa ta chiar scoate peste 165 de cadre. Mai important decât numărul de Hz e cât de repede răspunde panoul. Celelalte greșeli care costă bani la un laptop de gaming le găsești în ghidul despre cum alegi un laptop de gaming.
Hz și FPS: două cifre care se confundă des
Rata de refresh, în Hz, îți spune de câte ori pe secundă își redesenează ecranul imaginea. FPS-ul spune câte cadre noi produce placa video în aceeași secundă. NVIDIA rezumă diferența într-o formulă pe care aș fi vrut s-o am la îndemână la raion: placa face FPS, ecranul face Hz. Pentru o redare fluidă îți trebuie amândouă: un ecran de 240 Hz alimentat cu 70 de cadre pe secundă afișează tot 70 de imagini diferite, doar că unele le repetă.
| Rata de refresh | Cât stă un cadru pe ecran |
|---|---|
| 60 Hz | 16,7 ms |
| 144 Hz | 6,9 ms |
| 165 Hz | 6,1 ms |
| 240 Hz | 4,2 ms |
Calculul e simplu: 1.000 de milisecunde împărțite la numărul de Hz. De la 60 la 144 Hz câștigi aproape 10 ms pe cadru, iar diferența se vede imediat, chiar și la mutatul ferestrelor în Windows. De la 144 la 165 Hz câștigi 0,9 ms, ceva ce aproape nimeni nu poate distinge cu ochiul. De la 165 la 240 Hz mai câștigi 1,9 ms: contează pentru un jucător de CS2 cu reflexe antrenate și mult mai puțin pentru cineva care explorează liniștit Night City.
Într-un material despre jocurile competitive, NVIDIA arată că la 240 Hz animația are patru pași acolo unde la 60 Hz are unul. Concluzia rămâne aceeași: un ecran rapid ajută doar dacă îl alimentezi cu cadre.
Câte cadre scoate, de fapt, placa ta
Aici se văd banii aruncați. Am luat mediile din baza de date Notebookcheck pentru fiecare placă, la începutul lui noiembrie 2026, într-un joc greu și în două jocuri rapide. Toate sunt la 1080p, fără generare de cadre.
| Placă | Cyberpunk 2077, Ultra | F1 25, High | Counter-Strike 2, High |
|---|---|---|---|
| RTX 4050 | 50 FPS | 100 FPS (un laptop) | 128 FPS |
| RTX 5050 | 68 FPS | 112 FPS | fără date |
| RTX 5060 | 85 FPS | 157 FPS | fără date |
| RTX 5070 | 99 FPS | 175 FPS | 170 FPS (un laptop) |
| RTX 5070 Ti | 119 FPS | 179 FPS | 265 FPS (un laptop) |
| RTX 5080 | 136 FPS | 191 FPS | 290 FPS (un laptop) |
Ce înseamnă asta pe ecran. Cu RTX 5050 sau RTX 5060, jocurile grele stau sub 100 de cadre, deci un ecran de 144 Hz e deja mai rapid decât placa. Un panou de 165 Hz nu-ți aduce nimic în plus în Cyberpunk, dar pe multe laptopuri ieftine vine standard. În jocurile grele nici RTX 5080 nu trece de 165 de cadre; peste prag ajungi doar în jocurile rapide, cam de la RTX 5070 în sus. Unde Notebookcheck are un singur laptop testat, cifra e orientativă, nu o medie. Pentru CS2 pe plăcile noi de buget n-am găsit încă teste publicate. Ca reper, RTX 4050 face în medie 128 de cadre pe High, iar RTX 4060, 160, după Notebookcheck.
Capcana: ecranul rapid cu pixeli lenți
Asta e partea pe care n-o găsești pe etichetă. Ca să afișeze un cadru nou, fiecare pixel trebuie să-și schimbe culoarea, iar timpul în care face asta se numește timp de răspuns. Dacă la 165 Hz un cadru stă pe ecran 6,1 ms, dar pixelul are nevoie de 30 ms ca să ajungă la culoarea nouă, vezi o dâră în spatele obiectelor în mișcare. Ai plătit 165 Hz și ai primit o imagine mai neclară decât pe un ecran bun de 144 Hz.
| Laptop și panou | Timp de răspuns măsurat | Sursa |
|---|---|---|
| HP OMEN MAX 16, OLED 240 Hz | 0,47 ms negru-alb | Notebookcheck |
| ASUS TUF F16, IPS 165 Hz | 8,2 ms | LaptopMedia |
| MSI Katana 15 HX, IPS QHD 165 Hz | 9,2 ms | LaptopMedia |
| Lenovo LOQ 17 (RTX 5070) | 10–16 ms | Notebookcheck |
| HP OMEN 16 (2025), IPS 144 Hz | 19,4 ms negru-alb | Notebookcheck |
| Acer Nitro V 15 ANV15-52 (RTX 5050), IPS 165 Hz | 20,8 ms negru-alb, 39 ms gri-gri | Notebookcheck |
| Acer Nitro V 17 AI (RTX 5070), IPS 144 Hz | 30–42 ms | Notebookcheck |
Diferența e uriașă. Notebookcheck consideră timpul gri-gri de 39 ms al lui Nitro V 15 lent și nesatisfăcător pentru jucători, iar pe Nitro V 17 AI a văzut urme clare în spatele obiectelor în mișcare. Nitro V 15 are 165 Hz în fișă, iar Nitro V 17 AI, 144 Hz. La polul opus, panoul OLED de pe OMEN MAX 16 schimbă culoarea în mai puțin de o milisecundă.
Regula mea: timpul de răspuns măsurat trebuie să fie cam cât durata unui cadru sau sub ea. Pentru 144–165 Hz, sub 10 ms e foarte bine, până pe la 15 ms se poate trăi, iar peste 20 ms ai plătit Hz pe care nu-i vezi. Fișele nu dau aproape niciodată cifra reală, așa că o cauți în testele Notebookcheck sau LaptopMedia. Dacă te gândești la OLED, compar cele două tehnologii în articolul OLED sau IPS pentru gaming.
G-Sync, Adaptive Sync și firul dintre placă și ecran
Când FPS-ul nu se potrivește cu Hz-ul, ecranul poate afișa în același timp bucăți din două cadre diferite. Asta e ruptura de imagine, „tearing”. V-Sync (sincronizarea verticală) o rezolvă, dar adaugă întârziere la comenzi. G-Sync și Adaptive Sync (varianta standard, VESA) fac invers: ecranul își potrivește singur ritmul după placa video. Pe un laptop care scoate 70–100 de cadre, cum sunt cele cu RTX 5050 și RTX 5060, asta contează mai mult decât diferența dintre 144 și 165 Hz.
Detaliul care scapă: la laptop, G-Sync merge doar când placa video dedicată e legată direct la ecran. Cu Optimus clasic, imaginea trece prin grafica integrată a procesorului și G-Sync nu funcționează. Ai nevoie de un MUX switch (comutator care leagă placa dedicată direct la ecran) sau de Advanced Optimus, varianta NVIDIA care comută singură. De exemplu, Lenovo trece în PSREF G-SYNC și Advanced Optimus la ecranul lui LOQ 15IRX10, în timp ce fișa lui LOQ Essential 15ARP11 nu le menționează.
Ce verifici: „G-SYNC”, „Adaptive Sync”, „MUX switch” sau „Advanced Optimus” în fișa producătorului. Dacă lipsesc toate, un ecran de 165 Hz își pierde o bună parte din rost în jocurile grele.
Ce rată de refresh alegi
- Joci single-player (Cyberpunk, Baldur's Gate 3, GTA) cu RTX 5050 sau RTX 5060: 144 sau 165 Hz, cu G-Sync și timp de răspuns sub 15 ms. Nu plăti în plus pentru 240 Hz.
- Joci CS2, Valorant, LoL sau Fortnite la 1080p: 165 Hz e alegerea sigură. 240 Hz are sens dacă joci serios competitiv și ai o placă care trece clar de 165 de cadre în jocul tău.
- Ai RTX 5070 Ti sau RTX 5080: 240 Hz, ideal un OLED sau un IPS rapid, la 2,5K. Placa are cu ce să-l hrănească.
Și o comparație de preț, ca să vezi cât costă un ecran de 240 Hz când vine la pachet. La Altex, pe 6 noiembrie 2026, ASUS TUF 16 FX610JH-TU124, cu RTX 5050 și ecran FHD+ de 144 Hz, costa 5.599,90 lei, iar ASUS ROG Strix G16 G615LH-S5044, tot cu RTX 5050, dar cu ecran 2,5K de 240 Hz, costa 9.399,90 lei. Strix-ul are și alt procesor și altă carcasă, deci nu plătești doar pentru Hz. Dar cu RTX 5050, care scoate în medie 43 FPS în Cyberpunk 2077 la 1440p, după Notebookcheck, cei 240 Hz rămân în mare parte nefolosiți în jocurile grele. Eu aș pune banii ăștia pe o placă mai puternică, nu pe un ecran cu care RTX 5050 nu poate ține pasul.
Întrebări frecvente
Se vede diferența dintre 144 și 165 Hz?
Foarte greu. Un cadru stă pe ecran 6,9 ms la 144 Hz și 6,1 ms la 165 Hz, o diferență de mai puțin de o milisecundă. Contează mult mai mult timpul de răspuns al panoului și capacitatea plăcii video de a scoate peste 144 de cadre.
Merită 240 Hz pe un laptop de gaming?
Doar pentru jocuri competitive și cu o placă video care scoate constant peste 165 de cadre în acele jocuri. În mediile Notebookcheck, chiar și RTX 5080 rămâne la 136 FPS în Cyberpunk 2077 la 1080p Ultra, deci în jocurile grele 240 Hz nu se folosește complet.
Ce timp de răspuns trebuie să aibă un ecran de 165 Hz?
Ideal sub 10 ms, cel mult în jur de 15 ms. Notebookcheck a măsurat 39 ms gri-gri pe un Acer Nitro V 15 cu 165 Hz și a considerat valoarea nesatisfăcătoare pentru jucători.
Am nevoie de G-Sync pe laptop?
E foarte util pe laptopurile cu RTX 5050 și RTX 5060, care scot sub 100 de cadre în jocurile grele, pentru că elimină ruptura de imagine fără întârzierea lui V-Sync. Funcționează doar dacă laptopul are MUX switch sau Advanced Optimus.
144 Hz e suficient pentru CS2 și Valorant?
Pentru majoritatea jucătorilor, da. Pe multe laptopuri, 165 Hz nu costă în plus, iar 240 Hz are sens doar dacă joci competitiv și placa ta trece clar de 165 de cadre în jocul respectiv.
Unde găsești laptopurile
Mai multe pe eMAG: Laptopuri gaming
Mai departe
MSI Katana vs ASUS TUF vs Lenovo LOQ: care e cel mai bun laptop de gaming la 7.000 de lei
Trei laptopuri cu RTX 5060 între 6.800 și 7.000 de lei pe eMAG (noiembrie 2026). TUF A16 scoate cel mai mult din placa video și ține 14 ore la redarea de filme, Katana are ecran QHD și i7, LOQ vine cu...
Review Lenovo LOQ 15IRX10
Lenovo LOQ 15IRX10 cu Core i7-13645HX și RTX 5060 rulează fluent jocurile la 1080p și are o carcasă solidă, ușor de deschis pentru upgrade, dar vine cu memoria pe un singur modul, SSD de 512 GB și o b...
Cooler laptop gaming: chiar ajută un suport de răcire? Ce arată testele
Un cooler bun poate scădea temperatura procesorului cu până la 20 °C în testele publicate, dar FPS-ul crește rar și puțin. Când ajută, când e doar zgomot, ce faci înainte și cât costă pe eMAG.
Laptop de gaming de 17 inch: pentru cine are sens în 2026 și ce alegi
Un 17 inch e mai greu cu 400–700 de grame, mai lat cu 4 cm și are ecran Full HD mai puțin clar. Cui îi folosește totuși, ce TUF, LOQ și Katana de 17 inch sunt pe eMAG și ce iei pentru fiecare buget.



