Lenovo LOQ 15ARP10E review: RTX 3050 sub 5.000 de lei, cu o singură capcană
Lenovo LOQ 15ARP10E cu Ryzen 5 150 și RTX 3050 de 65 W costă 4.700 de lei pe eMAG și are cel mai bun ecran din clasa lui de preț, dar memoria vine pe un singur modul, iar placa video duce jocurile noi doar pe Medium.
- Autor
- Adrian Mureșan
- Publicat
- Actualizat
- Citire
- 12 min

Lenovo LOQ 15ARP10E (Ryzen 5 150, RTX 3050 6 GB, 15,6" Full HD 144 Hz, 16 GB, 512 GB)
Dacă bugetul se oprește la 5.000 de lei și joci mai ales esports, ăsta e LOQ-ul pe care l-aș lua: ecran mat de 144 Hz cu 100% sRGB, 1,8 kg și RTX 3050 cu 6 GB. Cei 16 GB vin pe un singur modul: din prima zi, treci memoria pe două canale (două module de 8 GB, varianta din fișa Lenovo).
- Ecran IPS mat de 144 Hz, 100% sRGB în fișa Lenovo
- Doar 1,8 kg, mult sub LOQ-urile mari
- Două sloturi de memorie și două sloturi M.2
- USB-C cu încărcare de 65–100 W și cititor de carduri
- Trei ani de garanție, vândut de eMAG
- 16 GB pe un singur modul, memorie pe un singur canal
- RTX 3050 la 65 W, fără generare de cadre, 6 GB VRAM
- Sloturi M.2 doar pentru SSD-uri scurte, de 42 mm
- Porturi lente, toate de 5 Gbps; capac care se îndoaie
Lenovo LOQ 15ARP10E e cel mai ieftin LOQ cu o placă video care încă merită numele de placă de gaming. Configurația de pe eMAG (codul Lenovo 83S000HTRM) are un Ryzen 5 150, o GeForce RTX 3050 cu 6 GB, 16 GB DDR5, un SSD de 512 GB și un ecran Full HD de 144 Hz, la 4.699,99 lei pe 5 noiembrie 2026. Altex îl vinde sub numele complet, LOQ Essential 15ARP10E, iar numele spune totul: e LOQ-ul simplificat, cu carcasă mai mică, placă video limitată la 65 W și alimentator de 135 W.
Nu am avut laptopul în redacție și n-am găsit nicio recenzie completă a acestui model; Notebookcheck listează pentru el doar o prezentare scurtă a unui magazin din Vietnam. Așa că am pus cap la cap trei teste care acoperă, fiecare, o parte din el. LaptopMedia a testat LOQ Essential 15IAX9E, varianta Intel din 2024, care are în fișa Lenovo aceleași dimensiuni, aceeași baterie de 57,5 Wh și același alimentator, dar RTX 2050 în loc de RTX 3050. Notebookcheck a testat ASUS V16 cu exact aceeași placă, RTX 3050 de 6 GB la 65 W, tot cu memorie pe un singur canal. PCWorld a testat LOQ 15ARP9, generația precedentă cu procesor AMD, care are RTX 3050 la 95 W în fișa Lenovo. La fiecare cifră spun de unde vine. Dacă ai un buget mai mare, modelele pe care le recomand acum sunt în topul laptopurilor de gaming.
| Configurația de pe eMAG (83S000HTRM) | Detalii |
|---|---|
| Procesor | AMD Ryzen 5 150, 6 nuclee, 12 fire, 3,3–4,55 GHz, 16 MB cache L3; grafică integrată Radeon 660M |
| Placă video | NVIDIA GeForce RTX 3050 Laptop, 6 GB GDDR6, TGP 65 W, boost 1.492 MHz în fișa Lenovo |
| Memorie | 16 GB DDR5 pe un singur modul (1 x 16 GB), rulează la 4.800 MT/s; două sloturi SO-DIMM |
| Stocare | SSD 512 GB, M.2 2242 PCIe 4.0 NVMe; două sloturi M.2 2242 PCIe 4.0 x4 |
| Ecran | 15,6 inch, 1.920 x 1.080, IPS, 144 Hz, 300 de niți, mat, 100% sRGB, FreeSync |
| Porturi | 2 x USB-A 5 Gbps, 1 x USB-C 5 Gbps cu încărcare USB PD 65–100 W, HDMI 2.1, RJ-45, cititor de carduri, jack 3,5 mm |
| Wireless | Wi-Fi 6 (802.11ax 2x2), Bluetooth 5.2 |
| Cameră | 720p, cu obturator fizic |
| Baterie | 57,5 Wh, alimentator de 135 W |
| Dimensiuni | 359,2 x 236 x 19,9–22,95 mm |
| Greutate | de la 1,8 kg |
| Sistem de operare | fără |
| Preț | 4.699,99 lei pe eMAG, pe 5 noiembrie 2026, vândut de eMAG |
Design
LOQ Essential arată ca un laptop de birou mai gros. Gri închis (Luna Grey), fără iluminare RGB, cu sigla LOQ pe capac și atât. Capacul și baza sunt din plastic PC-ABS, după fișa Lenovo, cu un finisaj imprimat la turnare (IMR). LaptopMedia, care a ținut în mână carcasa identică a modelului 15IAX9E, spune că finisajul aproape nu prinde amprente nici după câteva săptămâni de folosire. Baza e rigidă și nu se îndoaie în zona tastaturii. Capacul e partea slabă: se îndoaie vizibil când apeși în centru, lângă siglă, iar LaptopMedia recomandă să nu pui nimic greu pe laptopul închis.
Partea bună a carcasei e greutatea. Lenovo trece 1,8 kg pentru 15ARP10E, iar LaptopMedia notează 1,77 kg pentru 15IAX9E. Pentru comparație, LOQ-urile mari, ca 15IRX10, pornesc de la 2,4 kg. Grosimea e de 19,9–22,95 mm. Balamalele sunt tari, deci deschizi ecranul cu două mâini, iar acesta se lasă pe spate doar până la circa 140 de grade, după LaptopMedia.
Tastatura are bloc numeric, tasta Copilot și o cursă de 1,3 mm, mai mică decât la LOQ-urile mari (1,5 mm). Pe 15IAX9E, LaptopMedia notează că tastele săgeată sus și jos au jumătate de înălțime, lucru pe care îl simți în jocurile în care te deplasezi cu săgețile. Iluminarea e opțională la acest model, și de aici vine primul sfat practic: configurația de pe eMAG, 83S000HTRM, are iluminare albă în fișa Lenovo, dar varianta 83S000BCRM vândută de Altex e trecută de Lenovo fără iluminare, deși pagina Altex spune într-un loc că tastatura e iluminată. Verifică codul înainte să plătești. Touchpad-ul măsoară 69 x 104 mm, mic pentru un laptop de 15,6 inch; LaptopMedia l-a găsit totuși precis. Camera e de 720p, cu obturator fizic, iar cititor de amprente nu există.
Ecranul și sunetul
Pe hârtie, ecranul e cel mai bun lucru din LOQ 15ARP10E: IPS Full HD de 15,6 inch, 144 Hz, mat, 300 de niți, contrast de 1.000:1 și 100% din spațiul sRGB, după fișa Lenovo. E și motivul pentru care l-am pus pe locul 2 în topul laptopurilor de gaming ieftine, cu eticheta de cel mai bun ecran: unele laptopuri de gaming din aceeași clasă de preț vin cu panouri pe care fișele le trec la 45% NTSC, cu culori spălate.
Măsurători pe acest model nu există. LaptopMedia a măsurat panoul AUO B156HAN15.K din 15IAX9E, care are aceeași fișă: 305 cd/m² în centru, o uniformitate foarte bună (abatere maximă de 4%), 95% din sRGB și o eroare de culoare Delta E de 3,8 din fabrică. Timpul de răspuns a fost de 17,1 ms, luminozitatea nu e reglată prin PWM (pâlpâirea rapidă a iluminării de fundal), iar reflexiile sunt mici (51,2 GU). Nu pot garanta că 15ARP10E primește același panou: producătorii montează în același model ecrane de la furnizori diferiți. Dar fișa e identică, iar 300 de niți ajung în casă, nu la soare.
Difuzoarele sunt două, de câte 2 W, cu software Nahimic. LaptopMedia le-a găsit foarte bune pe 15IAX9E, cu frecvențe joase, medii și înalte clare. PCWorld, pe LOQ 15ARP9 cu carcasa mare, a ajuns repede la căști. Eu aș folosi oricum căști: într-un shooter (joc de împușcături), în căști auzi pașii mai bine decât prin orice difuzor de laptop.
Conectivitate și mediu de stocare
Porturile sunt toate lente. Două USB-A și un USB-C, toate de 5 Gbps, plus HDMI 2.1, Ethernet gigabit, cititor de carduri și jack audio. Fișa Lenovo spune că poți conecta un singur monitor extern, prin HDMI; USB-C-ul nu transmite imagine. Are în schimb încărcare USB PD de 65–100 W, după fișa 15ARP10E, ceea ce lipsea la 15IAX9E testat de LaptopMedia (acolo portul era doar de date). Cu un încărcător USB-C bun, poți lăsa alimentatorul de 135 W acasă când doar lucrezi. Placa wireless, Wi-Fi 6 2x2 cu Bluetooth 5.2, stă pe un slot M.2 și se poate schimba.
La stocare ai 512 GB și două sloturi M.2 PCIe 4.0 x4, unul liber. Atenție la lungime: ambele sloturi sunt pentru SSD-uri M.2 2242, de 42 mm, nu pentru cele obișnuite de 80 mm (2280). LaptopMedia atrage atenția exact asupra acestui detaliu la carcasa 15IAX9E. SSD-urile 2242 există, dar se găsesc mai puține modele și sunt ceva mai scumpe la aceeași capacitate. Lenovo listează pentru fiecare slot cel mult 1 TB, după testele făcute cu SSD-urile din oferta proprie. SSD-ul din 15IAX9E testat de LaptopMedia a fost un Samsung de buget, cu 4,7 GB/s la citire și doar 2,4 GB/s la scriere; nu știu ce SSD primește 15ARP10E, dar ar fi o surpriză să fie din altă clasă.
Demontarea e simplă: pe 15IAX9E, LaptopMedia a scos nouă șuruburi Torx T5 și câteva cleme, iar bateria e prinsă cu două șuruburi, nu lipită.
Performanță
Ryzen 5 150 e un nume nou dat unui procesor vechi. În tabelul de procesoare din fișa Lenovo are exact aceleași cifre ca Ryzen 5 7535HS: 6 nuclee, 12 fire, 3,3–4,55 GHz, 16 MB cache L3 și grafică Radeon 660M. Notebookcheck descrie 7535HS ca pe o reîmprospătare a lui Ryzen 5 6600HS, adică arhitectura Zen 3+ din 2022. Nu e o problemă pentru jocurile pe care le poate duce RTX 3050: placa video atinge prima limita. E o problemă dacă vrei să faci și randare sau montaj video serios, la care procesoarele Zen 4 și Zen 5 din laptopurile de 6.000–7.000 de lei sunt într-o altă ligă.
Față de generația precedentă, avansul e real. PCWorld a testat LOQ 15ARP9 cu Ryzen 5 7235HS, un procesor cu doar 4 nuclee, și l-a găsit lent la orice sarcină pe mai multe nuclee: 2.763 de puncte în Cinebench R20 și peste 32 de minute pentru o codare video în Handbrake. Ryzen 5 150 are două nuclee în plus și grafică integrată, pe care 7235HS nu o are. Pentru utilizarea de zi cu zi — browser, Office, Discord deschis lângă joc — ajunge fără discuție.
Ce frânează mai mult decât procesorul e memoria, iar despre asta e capitolul de mai jos.
Capcana: 16 GB pe un singur modul
Fișa Lenovo a configurației 83S000HTRM spune „1x 16GB SODIMM DDR5-4800”. Deci cei 16 GB stau pe un singur modul, iar al doilea slot e gol. Procesorul lucrează cu memoria pe un singur canal, adică cu jumătate din lățimea de bandă pe care ar avea-o cu două module. În fișa magazinului vezi doar „16 GB DDR5” și nimic despre canale. Asta e capcana din titlu.
Cât pierzi în jocuri depinde de joc, dar pierderea există. LaptopMedia a măsurat în 2022, pe un laptop cu RTX 3050 de 90 W și Core i5-11300H, 58 FPS în Far Cry 5 la 1080p pe Normal, cu un singur modul de 8 GB, față de 77 FPS cu două module de 8 GB, la aceeași setare. Cu alte tipuri de module, diferența din același test a fost mai mică, 73 față de 79 FPS. Și în ASUS V16, testat de Notebookcheck cu aceeași placă RTX 3050, memoria rula tot pe un singur canal, deci cifrele din capitolul despre jocuri sunt deja „cu frâna trasă”.
Soluția e memoria pe două canale, cu două module, care costă mult mai puțin decât diferența până la un laptop cu RTX 4050. Un lucru de știut: Lenovo trece în fișă maximum 16 GB, „Up to 16GB”, cu mențiunea că limita vine din testele făcute cu memoriile din oferta proprie, iar Altex indică tot 16 GB ca plafon. Cele două sloturi sunt declarate „dual-channel capable” (pot lucra pe două canale). AMD dă pentru Ryzen 5 150 până la 64 GB pe două canale, iar Evetech, un magazin din Africa de Sud, vinde LOQ 15ARP10E configurat cu 2 x 16 GB, dar Lenovo nu confirmă 32 GB și n-am găsit niciun test publicat cu atâta memorie. Varianta acoperită de fișă e să înlocuiești modulul de 16 GB cu două module de 8 GB; un al doilea modul de 16 GB, pentru 32 GB, iese din ce garantează Lenovo. Fișa mai notează că modulele montate sunt DDR5-5600, dar rulează la 4.800 MT/s din cauza procesorului.
Performanță în jocuri
RTX 3050 de laptop e o placă din generația Ampere, lansată în 2021; varianta de 6 GB a apărut în ianuarie 2023, ca reîmprospătare. Cea din LOQ 15ARP10E are 6 GB GDDR6 pe o magistrală de 96 de biți și primește 65 W, după fișa Lenovo. Nu are generare de cadre: Lenovo trece la ea doar DLSS 2, adică scalarea imaginii, nu și cadrele generate de DLSS 3 și 4 pe care le au plăcile RTX 40 și RTX 50.
Cel mai apropiat test e cel al lui Notebookcheck pe ASUS V16, cu aceeași placă la 65 W. La 1080p, Cyberpunk 2077 a mers cu 66,7 FPS pe Low, 51,4 FPS pe Medium, 42,7 FPS pe High și 36,1 FPS pe Ultra. Baldur's Gate 3 a mers între 59,7 FPS pe Low și 44,3 FPS pe Ultra, iar Far Cry 5 a mers cu 74 FPS chiar și pe Ultra. Scorul 3DMark Time Spy a fost de 5.033. Concluzia mea: jocurile mari din ultimii ani merg la 1080p pe Medium, cu DLSS pe Quality acolo unde există, iar 144 Hz îi folosești în esports (jocurile competitive).
LaptopMedia a testat aceeași carcasă cu RTX 2050 de 65 W și a obținut 85 FPS în Counter-Strike 2, la 1080p pe Very High, plus 69 FPS în Shadow of the Tomb Raider pe Medium. RTX 3050 din 15ARP10E e o placă mai puternică decât RTX 2050, deci acestea sunt cifre minime pentru ce poate face laptopul. PCWorld, pe LOQ 15ARP9 cu RTX 3050 la 95 W, a obținut 76 FPS în Shadow of the Tomb Raider pe setarea maximă și 23 FPS în Metro Exodus pe Extreme; cu 30 W mai puțin, 15ARP10E n-are cum să-l depășească.
Limita reală e memoria video de 6 GB. Jocurile noi cer tot mai des 8 GB pentru texturi de calitate, iar aici le vei pune pe Medium sau Low. Notebookcheck mai notează, în recenzia ASUS V16, că varianta cu RTX 4050 e cu peste 50% mai rapidă în grafică. Din topul laptopurilor ieftine, ASUS TUF A17 cu RTX 4050 la 140 W costa pe eMAG, la începutul lui noiembrie 2026, în jur de 6.000 de lei, deci cu circa 1.300 de lei peste LOQ.
Temperatura și zgomotul
Pentru răcire am doar testul LaptopMedia pe carcasa 15IAX9E, cu RTX 2050. Într-o oră de joc, placa video a mers în medie la 50 W și 66 °C, iar memoria video la 73 °C, valori foarte bune. Procesorul Core i5-12450HX a stat în medie la 74 °C și 55 W după 30 de minute de sarcină maximă. În repaus, laptopul a fost complet silențios. LaptopMedia a numărat un singur ventilator și două heatpipe-uri (tuburi termice) aplatizate care trec peste procesor și placa video; nu știu dacă 15ARP10E are aceeași configurație de răcire.
RTX 3050 din 15ARP10E are același plafon de 65 W ca RTX 2050 din modelul testat, iar Ryzen 5 150, care are specificațiile lui Ryzen 5 7535HS, face parte din clasa HS, gândită pentru un consum mai mic decât al procesoarelor HX, ca i5-12450HX din 15IAX9E. Pe hârtie, căldura de evacuat nu e mai mare. LaptopMedia nu a publicat niveluri de zgomot în decibeli, deci aici am doar „silențios în repaus” și temperaturile bune din jocuri. Nota pentru acest capitol e prudentă.
Bateria
Bateria are 57,5 Wh. Lenovo promite 3,5 ore în MobileMark 30 și 10,5 ore la redare video locală, la 150 de niți. LaptopMedia a obținut 4 ore pe 15IAX9E și a trecut autonomia la minusuri: e un laptop care stă la priză. PCWorld a obținut pe LOQ 15ARP9 doar 196 de minute la redare video, dar acolo procesorul n-avea grafică integrată, deci placa NVIDIA lucra tot timpul. Ryzen 5 150 are Radeon 660M, deci 15ARP10E poate opri placa dedicată când doar navighezi; nu am găsit însă un test care să spună cât câștigi.
Încărcarea rapidă duce bateria la 50% în 30 de minute, după fișa Lenovo, iar USB-C-ul acceptă încărcătoare de 65–100 W. Pentru cursuri sau birou, un încărcător USB-C mic în rucsac rezolvă mai mult decât orice setare de economisire.
Concluzii
Lenovo LOQ 15ARP10E face ce promite un laptop de gaming de 4.700 de lei și nimic în plus. Are un ecran mat de 144 Hz cu 100% sRGB în fișă, o carcasă de 1,8 kg, cu mult mai ușoară decât a LOQ-urilor mari, două sloturi M.2 și o RTX 3050 care rulează la 1080p jocurile de esports și jocurile mari pe Medium. Garanția de trei ani din titlul produsului pe eMAG e un plus la acest preț; fișa Lenovo a modelului o trece ca „Courier/Carry in” (prin curier sau dus la service), deci verifică pe certificatul de garanție dacă e la domiciliu sau prin curier.
Minusurile: RTX 3050 e o placă din generația Ampere, din 2021, fără generare de cadre și cu 6 GB de memorie video, porturile sunt toate de 5 Gbps, capacul se îndoaie, iar bateria nu ține o zi. Iar capcana, memoria pe un singur modul, se rezolvă trecând memoria pe două module, dar trebuie să știi de ea.
Îl recomand dacă ai fix 5.000 de lei, joci mai ales CS2, Valorant, Fortnite sau League of Legends și vrei un laptop pe care să-l cari la facultate. Dacă joci titluri mari din 2025–2026, pune deoparte încă 1.300 de lei pentru RTX 4050 sau în jur de 2.300 de lei pentru un LOQ cu RTX 5060, cum e 15IRX10 la circa 6.980 de lei; toate LOQ-urile, de la cel mai ieftin la cele cu RTX 5060 și 5070, sunt în ghidul modelelor Lenovo LOQ. Dacă te tentează un LOQ mai vechi la mâna a doua, am scris separat dacă LOQ 15ARP9 mai merită în 2026. Restul gamei e în laptopuri Lenovo și în secțiunea gaming; despre componente, NVIDIA GeForce și AMD Ryzen.
Surse: Lenovo PSREF, LOQ 15ARP10E; Lenovo PSREF, modelul 83S000HTRM; LaptopMedia, Lenovo LOQ Essential 15 (15IAX9E) review; Notebookcheck, Asus V16 V3607V (RTX 3050 6 GB la 65 W); PCWorld, Lenovo LOQ 15 (15ARP9) review; Lenovo PSREF, LOQ 15ARP9; LaptopMedia, memorie single-channel vs dual-channel; AMD, Ryzen 5 150; Evetech, LOQ 15ARP10E cu 2 x 16 GB; Altex, LOQ Essential 15ARP10E (83S000BCRM); fișa produsului pe eMAG.
Unde îl găsești
Lenovo LOQ 15ARP10E (Ryzen 5 150, RTX 3050 6 GB, 15,6" Full HD 144 Hz, 16 GB, 512 GB)
Vezi oferta la eMAG →Mai multe pe eMAG: Laptopuri gaming Toate laptopurile Lenovo
Mai departe
MSI Katana vs ASUS TUF vs Lenovo LOQ: care e cel mai bun laptop de gaming la 7.000 de lei
Trei laptopuri cu RTX 5060 între 6.800 și 7.000 de lei pe eMAG (noiembrie 2026). TUF A16 scoate cel mai mult din placa video și ține 14 ore la redarea de filme, Katana are ecran QHD și i7, LOQ vine cu...
Review Lenovo LOQ 15IRX10
Lenovo LOQ 15IRX10 cu Core i7-13645HX și RTX 5060 rulează fluent jocurile la 1080p și are o carcasă solidă, ușor de deschis pentru upgrade, dar vine cu memoria pe un singur modul, SSD de 512 GB și o b...
Cooler laptop gaming: chiar ajută un suport de răcire? Ce arată testele
Un cooler bun poate scădea temperatura procesorului cu până la 20 °C în testele publicate, dar FPS-ul crește rar și puțin. Când ajută, când e doar zgomot, ce faci înainte și cât costă pe eMAG.
Laptop de gaming de 17 inch: pentru cine are sens în 2026 și ce alegi
Un 17 inch e mai greu cu 400–700 de grame, mai lat cu 4 cm și are ecran Full HD mai puțin clar. Cui îi folosește totuși, ce TUF, LOQ și Katana de 17 inch sunt pe eMAG și ce iei pentru fiecare buget.



