Cel mai bun laptop în noiembrie 2026: pe bugete și utilizări
Laptopurile pe care le-aș cumpăra azi, pe bugete (sub 2.000, sub 3.000, 3.000–5.000, peste 5.000 de lei) și utilizări, cu configurația care contează.
- Autor
- Daniel Costache
- Actualizat
- Citire
- 12 min

În opt ani petrecuți la raionul de laptopuri al unui mare magazin am auzit de câteva mii de ori aceeași întrebare, „care e cel mai bun laptop?”, și de fiecare dată am răspuns cu o altă întrebare, nu din obrăznicie, ci pentru că un laptop excelent pentru un student la Litere poate fi o greșeală de 6.000 de lei pentru o contabilă și o jucărie frustrantă pentru cineva care vrea să joace seara după serviciu. Ghidul ăsta face exact ce făceam eu acolo, între rafturi: te întreb ce vrei să faci cu el și cât vrei să dai, apoi îți arăt modelele pe care le-aș pune eu în coș, cu configurația care contează și prețul aproximativ din noiembrie 2026.
Dacă vrei întâi teoria, adică ce înseamnă procesorul, memoria, SSD-ul și ecranul pe limba omului, o ai pe larg în ghidul despre cum alegi un laptop. Aici trecem repede prin criterii și ajungem la modele, că bănuiesc că pentru asta ai venit, iar prețurile sunt rotunjite la suta de lei, pentru că oricum se mișcă de la o săptămână la alta.
Cinci întrebări înainte să deschizi vreun magazin online
Le puneam la raion înainte să arăt cu degetul spre vreun model, și jumătate dintre clienți plecau cu altceva decât ce veniseră să cumpere, de obicei cu ceva mai ieftin, spre disperarea colegilor care trăiau din comision.
- Ce faci pe el 80% din timp? Browser, documente, Zoom și Netflix cer foarte puțin. Jocurile, montajul video și proiectarea CAD cer o placă video dedicată, iar asta schimbă complet bugetul și greutatea.
- Cât de des îl cari? Dacă stă pe birou, un 15,6 sau 16 inch de peste 2 kg e perfect. Dacă îl duci zilnic în rucsac, fiecare sută de grame contează, iar sub 1,4 kg simți diferența de la a doua săptămână.
- Ai nevoie de Windows anume? Unele programe de facultate, de contabilitate sau de proiectare merg doar pe Windows, iar aproape toate jocurile la fel. Dacă nu ai o asemenea constrângere, un Mac intră liniștit în discuție.
- Cât vrei să-l ții? Pentru patru-cinci ani, 16 GB de RAM nu mai sunt un moft, sunt minimul. Pentru doi ani, poți negocia.
- Prețul include Windows? „No OS” și „Free DOS” pe eticheta unui laptop înseamnă că licența o plătești separat, și asta mută adesea un model din bugetul tău în cel de deasupra.
Specificațiile care chiar contează în 2026
Producătorii au o pasiune aproape artistică pentru nume de procesoare care nu spun nimic: în aceeași vitrină găsești Ryzen 5 40, Core 5 120U, Core Ultra 5 322 și Ryzen AI 5 430, iar „i5” sau „Ryzen 5” nu mai garantează nici pe departe același nivel. De aceea mă uit întâi la restul fișei, care minte mai greu.
- RAM: 16 GB pentru orice laptop pe care vrei să-l ții mai mult de doi ani. Cu 8 GB merge browserul cu zece tab-uri și un document, dar la un Teams pornit în paralel începi să auzi ventilatorul suspinând. Verifică și dacă memoria e lipită pe placă, pentru că atunci nu mai adaugi nimic niciodată.
- Stocare: SSD de 512 GB ca punct de plecare. Fugi de 128 GB eMMC sau UFS: după actualizările de Windows îți rămâne loc de câteva poze și o mare dezamăgire.
- Ecran: IPS sau OLED, cel puțin Full HD, și caută luminozitatea în niți. Sub 300 de niți ecranul se vede bine doar în casă, cu jaluzelele trase. Formatul 16:10 (1920×1200, WUXGA) îți dă puțin mai mult spațiu pe verticală pentru documente.
- Baterie: capacitatea în Wh spune mai mult decât orele din reclamă. Peste 50 Wh pe un laptop subțire înseamnă de obicei o zi de lucru fără priză.
- Tastatura și cutia: sună banal, dar am văzut oameni care plecau fericiți cu un laptop ieftin cu tastatură germană, cu Z-ul în locul lui Y, și am văzut MacBook-uri vândute fără încărcător în cutie. Citește titlul produsului până la capăt.
Cel mai bun laptop sub 2.000 de lei
Îți spun cinstit, ca la raion, când nu era nimeni din conducere prin preajmă: sub 2.000 de lei, nou, oferta e mică și plină de capcane. Rafturile sunt pline de Celeron N4500, de modele cu 4 GB de RAM și de laptopuri cu 128 GB UFS care arată bine în poză și se târăsc după prima lună.
ASUS Vivobook Go 15 E1504FA
Configurația pe care o vrei: Ryzen 5 40, 8 GB LPDDR5, SSD de 256 GB, ecran Full HD de 15,6 inch. Procesorul are aceleași frecvențe, același cache și aceeași grafică Radeon 610M ca vechiul Ryzen 5 7520U, deci e un procesor modest, cu patru nuclee, dar suficient pentru browser, documente și filme. Costă în jur de 2.000 de lei (noiembrie 2026). Memoria e lipită, așa că rămâi la 8 GB pe toată viața lui, iar asta îl face un laptop pentru doi-trei ani de folosire ușoară, nu pentru cinci.
Dacă mai găsești 100 de lei, uită-te la HP 255R G10 cu Ryzen 3 7335U, 8 GB și SSD de 512 GB, în jur de 2.100 de lei (noiembrie 2026): stocare dublă și o grafică Radeon 660M mai vioaie. Altfel, un laptop de business folosit, în stare bună, îți dă mai mult pe aceiași bani, iar despre ce verifici la un laptop second-hand pregătim un ghid separat.
Cel mai bun laptop sub 3.000 de lei
Aici începe zona în care chiar poți cumpăra liniștit, fără să-ți pară rău după trei luni. Sub 3.000 de lei găsești 16 GB de RAM, SSD de 512 GB și ecrane IPS, deci exact lucrurile pe care nu le mai poți adăuga ușor mai târziu. Am pus mai multe modele și capcanele specifice bugetului în ghidul pentru laptopuri sub 3.000 de lei; aici sunt cele trei pe care le-aș recomanda primele.
HP 255R G10 (Ryzen 3 7335U, 16 GB)
Ryzen 3 7335U, 16 GB DDR5, SSD de 512 GB, ecran Full HD de 15,6 inch, Free DOS. În jur de 2.700 de lei (noiembrie 2026). Nu e frumos și nu e subțire, dar are configurația pe care o recomand oricui vrea un laptop de casă care să nu-l enerveze, iar diferența de preț față de varianta cu 8 GB e banul cel mai bine cheltuit din toată configurația.
Acer Aspire Go 15 AG15-72P (Core 5 120U)
Intel Core 5 120U, 16 GB, SSD de 512 GB, ecran IPS Full HD, fără sistem de operare. În jur de 3.000 de lei (noiembrie 2026). Procesorul e mai rapid la sarcini scurte decât al lui HP, așa că îl prefer pentru cine lucrează cu foi de calcul mari sau ține multe aplicații deschise.
Lenovo IdeaPad Slim 3 15ABR8 (Ryzen 5 5625U)
Ryzen 5 5625U cu șase nuclee, 16 GB DDR4, SSD de 512 GB, ecran IPS Full HD. În jur de 3.000 de lei (noiembrie 2026). E o platformă mai veche, dar rodată, iar cele șase nuclee se simt când exporți ceva sau ai o conferință video pe lângă un browser plin.
Cel mai bun laptop între 3.000 și 5.000 de lei
Bugetul ăsta e locul meu preferat din tot magazinul, și o spun cu toată inima: aici apar ecranele OLED, carcasele subțiri și bateriile care țin o zi, fără să plătești încă taxa de „premium”.
Lenovo IdeaPad Slim 5 14IPH11 (Core Ultra 5 322, OLED)
Intel Core Ultra 5 322, 16 GB DDR5, SSD de 512 GB, ecran OLED de 14 inch 1920×1200, fără sistem de operare. În jur de 4.300 de lei (noiembrie 2026). Fișa Lenovo dă 1,37 kg pentru varianta cu OLED și baterie de 60 Wh, deci e ușor de cărat și ține mult departe de priză. Pentru majoritatea oamenilor care mă întreabă „ce să iau, să fie bun și să nu fie scump”, ăsta e răspunsul din noiembrie 2026.
Apple MacBook Neo (A18 Pro)
Procesorul A18 Pro, 8 GB RAM, SSD de 256 sau 512 GB, ecran Retina de 13 inch. Între 3.400 și 4.200 de lei (noiembrie 2026), în funcție de stocare și culoare. Cântărește 1,23 kg și nu are ventilator, deci e complet silențios. Minusul real e bateria de 36,5 Wh, mică pentru un Mac, iar cei 8 GB nu se pot mări niciodată. Pentru un student la Litere sau pentru cineva care vrea macOS pe bani puțini, mi se pare cel mai interesant laptop apărut anul ăsta.
Lenovo ThinkBook 16 G8 IAL (Core Ultra 7 255H)
Intel Core Ultra 7 255H, 16 GB DDR5, SSD de 512 GB, ecran IPS de 16 inch 1920×1200, fără sistem de operare. În jur de 4.900 de lei (noiembrie 2026). Un laptop de muncă serios, cu ecran mare și procesor puternic, fără sclipici. Îl recomand celor care lucrează opt ore pe zi pe el și nu-l mută des de pe birou.
Cel mai bun laptop peste 5.000 de lei
Peste 5.000 de lei începi să plătești pentru lucruri foarte specifice: o placă video pentru jocuri, un ecran pentru culori corecte sau o greutate care aproape dispare din rucsac. Dacă nu știi exact care dintre ele îți trebuie, probabil nu ai nevoie să urci aici.
Apple MacBook Air 13 M5
Apple M5 cu 10 nuclee, 16 GB RAM, SSD de 512 GB. Între 6.700 și 7.600 de lei (noiembrie 2026), în funcție de culoare, de numărul de nuclee grafice și de tastatură. Cântărește 1,23 kg, n-are ventilator și are o baterie de 53,8 Wh, deci rezistă fără grijă o zi de lucru. Atenție la titlul ofertei: multe sunt fără încărcător în cutie, iar unele au tastatură US.
Lenovo LOQ 15IRX10 (RTX 5060)
Intel Core i7-13645HX, 16 GB DDR5, SSD de 512 GB, GeForce RTX 5060 cu 8 GB, ecran IPS Full HD de 144 Hz, fără sistem de operare. În jur de 7.000 de lei (noiembrie 2026). Cel mai echilibrat laptop de gaming pe banii ăștia, din ce am găsit la vânzare acum.
Apple MacBook Pro 14 M5
Apple M5, 16 GB RAM, SSD de 512 GB sau 1 TB. Între 9.000 și 10.300 de lei (noiembrie 2026). Pentru montaj video, fotografie și muzică, cu un ecran și niște difuzoare pe care Air-ul nu le are. Varianta de bază e cea care are sens; memoria și stocarea suplimentare costă mult la Apple.
Cel mai bun laptop în funcție de ce faci pe el
Pentru studenți
Studentul are trei dușmani: rucsacul greu, priza ocupată din sala de curs și bugetul. Pentru majoritatea facultăților umaniste și economice, IdeaPad Slim 5 14IPH11 și MacBook Neo sunt alegerile mele. Pentru inginerie, arhitectură sau informatică lucrurile se schimbă, pentru că apar programe care cer Windows și placă video, așa că le-am luat pe rând în ghidul de laptopuri pentru studenți.
Pentru birou
La birou contează tastatura, ecranul, porturile și siguranța că nu te lasă baltă în mijlocul unei ședințe. Pe lângă ThinkBook 16 G8, aș pune pe listă ASUS ExpertBook P1 cu Intel Core 5 210H, 32 GB DDR5 și SSD de 512 GB, în jur de 3.800 de lei (noiembrie 2026), o configurație cu memorie din belșug pentru zeci de tab-uri și Excel-uri uriașe. Am făcut ani de zile achizițiile de echipamente pentru o firmă mică și știu cât costă un laptop de birou ales prost, așa că am scris un ghid dedicat laptopurilor pentru birou.
Pentru gaming
Pentru gaming la 1080p, punctul de intrare rezonabil e un Acer Nitro V 15 ANV15-52 cu Intel Core 5 210H, 16 GB DDR5, SSD de 512 GB, RTX 5050 cu 8 GB și ecran Full HD de 165 Hz, în jur de 5.500 de lei (noiembrie 2026). Dacă poți întinde bugetul, LOQ-ul cu RTX 5060 de mai sus e un pas real înainte. Colegul meu Sorin le-a luat la măsurat pe toate în ghidul de laptopuri de gaming, cu temperaturi și zgomot, așa că acolo găsești detaliile pe care eu le-aș rata.
Ultrabook
Un ultrabook e laptopul pe care uiți că-l ai în geantă. MacBook Air 13 M5 e reperul, dar dacă vrei Windows, ASUS Zenbook A14 UX3407QA cu Snapdragon X X1-26-100, 32 GB RAM, SSD de 1 TB și ecran OLED de 14 inch costă în jur de 7.700 de lei (noiembrie 2026) și cântărește 978 de grame. Ecranul are doar 60 Hz, iar procesorul ARM înseamnă că unele programe mai vechi sau unele jocuri pot avea probleme, deci verifică întâi ce folosești. Un articol separat despre ce este, de fapt, un ultrabook și când merită apare în curând.
Pentru creatori
Montaj video, fotografie, grafică: aici MacBook Pro 14 M5 e alegerea mea pentru cei mai mulți. Pe Windows, Lenovo Yoga Pro 9 16IAH10 cu Intel Core Ultra 7 255H, 32 GB LPDDR5x, SSD de 1 TB, RTX 5060 și ecran OLED de 16 inch 2.8K la 120 Hz costă în jur de 15.700 de lei (noiembrie 2026). E scump, dar are combinația rară de ecran foarte bun și placă video dedicată într-o carcasă care nu arată a laptop de gaming.
Comparație rapidă
| Model | Pentru cine | Configurația care contează | Preț aprox. (noiembrie 2026) |
|---|---|---|---|
| ASUS Vivobook Go 15 E1504FA | buget minim, folosire ușoară | Ryzen 5 40, 8 GB, 256 GB SSD | ~2.000 lei |
| HP 255R G10 | casă, studiu, sub 3.000 | Ryzen 3 7335U, 16 GB DDR5, 512 GB | ~2.700 lei |
| Acer Aspire Go 15 AG15-72P | multe aplicații deschise | Core 5 120U, 16 GB, 512 GB, IPS | ~3.000 lei |
| Apple MacBook Neo | macOS pe bani puțini, studenți | A18 Pro, 8 GB, 256–512 GB, 1,23 kg | 3.400–4.200 lei |
| Lenovo IdeaPad Slim 5 14IPH11 | cel mai bun raport preț/calitate | Core Ultra 5 322, 16 GB, OLED, 60 Wh | ~4.300 lei |
| Lenovo ThinkBook 16 G8 IAL | birou, ecran mare | Core Ultra 7 255H, 16 GB, 16" | ~4.900 lei |
| Acer Nitro V 15 ANV15-52 | gaming, nivel de intrare | Core 5 210H, RTX 5050 8 GB, 165 Hz | ~5.500 lei |
| Apple MacBook Air 13 M5 | ultrabook, bun la toate | M5, 16 GB, 512 GB, 1,23 kg | 6.700–7.600 lei |
| Lenovo LOQ 15IRX10 | gaming 1080p serios | i7-13645HX, RTX 5060 8 GB, 144 Hz | ~7.000 lei |
| ASUS Zenbook A14 UX3407QA | ultrabook Windows | Snapdragon X, 32 GB, 1 TB, 978 g | ~7.700 lei |
| Apple MacBook Pro 14 M5 | creatori | M5, 16 GB, 512 GB–1 TB | 9.000–10.300 lei |
Trei greșeli pe care le-am văzut de prea multe ori
Prima e cumpărarea după procesor. Am avut un domn care a venit hotărât să ia „un i7, că i7 e cel mai bun”, și a plecat cu un i7 de acum câteva generații, cu 8 GB și hard disk, mai lent decât un Ryzen 5 recent care costa cu o mie de lei mai puțin; m-a sunat după o lună să-mi spună că „i7-ul ăsta e cam leneș”, iar eu n-am avut inima să-i zic „v-am spus”.
A doua e să plătești pentru putere pe care n-o folosești. Un laptop de gaming e greu, are o baterie care ține cât un film și un încărcător cât o cărămidă; dacă nu joci, cumperi doar dezavantajele.
A treia e să uiți de costurile de după casă: licența de Windows la modelele „No OS”, încărcătorul la ofertele care nu-l includ, o husă, poate un mouse. Socotește-le înainte, nu după.
Întrebări frecvente
Mai merită un laptop cu 8 GB RAM în 2026?
Doar pentru folosire ușoară și doar dacă bugetul chiar nu permite altceva. Pe Windows, 8 GB se umplu repede cu un browser și o aplicație de videoconferință. Pe un Mac cu procesor Apple situația e mai bună, dar și acolo 16 GB îți dau liniște pentru mai mulți ani. Dacă memoria e lipită, 8 GB rămân 8 GB pentru totdeauna.
Mac sau Windows?
Dacă folosești programe care merg doar pe Windows sau joci, alegerea e făcută. Altfel, un MacBook Air sau Neo îți dă baterie bună, carcasă solidă și liniște totală, iar un laptop cu Windows îți dă mai multă varietate de modele, prețuri și porturi. Eu întreb mereu ce telefon are clientul și ce programe îi cere serviciul sau facultatea.
Ce înseamnă „No OS” sau „Free DOS” pe un laptop?
Că laptopul vine fără Windows instalat și fără licență. Poți instala gratuit o distribuție Linux sau poți cumpăra licența de Windows separat, ceea ce adaugă câteva sute de lei la preț. Compară mereu prețul unui model „No OS” plus licență cu al unuia care vine cu Windows.
Când e cel mai bun moment să cumperi un laptop?
Reducerile de Black Friday din noiembrie și cele de început de an școlar aduc adesea prețuri bune, dar urmărește prețul modelului cu câteva săptămâni înainte, ca să știi dacă reducerea e reală. Un model bun la preț corect azi e mai valoros decât unul mediocru „redus” mâine.
Cât ar trebui să țină un laptop nou?
Un laptop cu 16 GB de RAM și SSD de 512 GB, îngrijit decent, ar trebui să-ți fie util patru-cinci ani pentru birou și studiu. Bateria se uzează prima, de obicei vizibil după doi-trei ani de folosire zilnică, și e bine să știi dinainte dacă modelul tău permite înlocuirea ei la un service.
Mai departe
Cel mai bun laptop pentru studenți: pe facultăți, în 2026
Laptopul potrivit pentru Litere, Economie, Inginerie, Arhitectură sau Informatică, cu greutate, baterie și prețuri din noiembrie 2026.
Cel mai bun laptop pentru birou: ThinkPad, Dell Pro, ProBook
Laptopuri business pentru firme mici și freelanceri: tastatură, porturi, docking, garanție on-site, Windows Pro și modele recondiționate. Prețuri din noiembrie 2026.
Cel mai bun laptop sub 3.000 de lei: 7 modele și capcanele lor
Șapte laptopuri sub 3.000 de lei pe care le-aș cumpăra în noiembrie 2026. Ce primești la prețul ăsta și ce capcane eviți: eMMC, 8 GB lipiți, No OS.
Cel mai bun laptop de gaming în 2026: 5 alegeri și ghid în funcție de buget
Cinci laptopuri de gaming alese în noiembrie 2026, de la unul de buget cu RTX 4050 la unul premium cu RTX 5080, plus un ghid în funcție de buget: TGP, răcire, ecran și upgrade-uri.



