RTX 5050 la laptop: ajunge pentru 2026 sau e o capcană bine ambalată?
RTX 5050 de laptop ajunge pentru 1080p în 2026, dar numai la 85 W sau mai mult. Vezi ce arată testele Notebookcheck, care laptopuri o limitează la 45–65 W, cât costă la Altex față de RTX 5060 și pentru cine are sens.
- Autor
- Sorin Vlădescu
- Publicat
- Actualizat
- Citire
- 6 min

Răspunsul scurt: RTX 5050 ajunge pentru 1080p în 2026, dar numai în laptopul potrivit. Placa în sine e în regulă. Capcana e puterea pe care i-o dă producătorul, adică TGP-ul. În Cyberpunk 2077, la 1080p Ultra, Notebookcheck a măsurat între 55 și 77 FPS (cadre pe secundă), în funcție de laptop. Diferența dintre cel mai slab și cel mai bun exemplar (cel mai bun scoate cu circa 39% mai multe cadre) vine aproape toată din wați. Același nume pe cutie, două plăci diferite în practică.
Mai jos iau pe rând fișa NVIDIA, cifrele din jocuri, laptopurile în care placa e strangulată și prețurile din România. La final spun clar pentru cine are sens. Contextul complet, cu toată gama RTX 50, e în ghidul plăcilor video de laptop.
Ce este RTX 5050 de laptop
E placa de intrare în gamă a generației Blackwell. NVIDIA îi dă 2.560 de nuclee CUDA, exact cât avea RTX 4050. Câștigul real e la memorie: 8 GB GDDR7 pe 128 de biți, față de 6 GB GDDR6 pe 96 de biți la RTX 4050. Primește și DLSS 4 cu Multi Frame Generation (generare de cadre multiple), ca toată seria 50.
| Placă (laptop) | Nuclee CUDA | Memorie video | TGP, plaja NVIDIA | AI TOPS |
|---|---|---|---|---|
| RTX 4050 | 2.560 | 6 GB GDDR6, 96 de biți | 35–115 W | 194 |
| RTX 5050 | 2.560 | 8 GB GDDR7, 128 de biți | 35–100 W | 440 |
| RTX 4060 | 3.072 | 8 GB GDDR6, 128 de biți | 35–115 W | 233 |
| RTX 5060 | 3.328 | 8 GB GDDR7, 128 de biți | 45–100 W | 572 |
Plaja de 35–100 W e cea din fișa NVIDIA. Cu Dynamic Boost, producătorul poate urca până la 115 W, după Notebookcheck. Asta înseamnă că sub eticheta „RTX 5050” intră și o placă de 45 W, și una de 115 W. Nicio altă specificație din fișă nu schimbă rezultatul atât de mult.
Cât scoate în jocuri
Folosesc mediile din baza de date Notebookcheck de la începutul lui noiembrie 2026, calculate din toate laptopurile testate de publicație cu fiecare placă. Pentru RTX 5050 sunt 11 laptopuri în Cyberpunk 2077 și 11 în Baldur's Gate 3. Toate cifrele sunt fără generare de cadre.
| Joc, setări | RTX 5050 | RTX 4060 | RTX 5060 |
|---|---|---|---|
| Cyberpunk 2077, 1080p Ultra | 68 FPS | 72 FPS | 85 FPS |
| Cyberpunk 2077, 1440p Ultra | 43 FPS | 44 FPS | 56 FPS |
| Baldur's Gate 3, 1080p Ultra | 77 FPS | 85 FPS | 103 FPS |
Citit simplu: RTX 5050 stă cu 6–9% sub vechiul RTX 4060 și cu 25–33% sub RTX 5060, la 1080p. Notebookcheck anticipase la lansare că performanța fără generare de cadre va fi apropiată de cea a lui RTX 4060. Mediile o confirmă. Față de RTX 4050, saltul e mare: în Cyberpunk 2077, media lui RTX 4050 e de 50 FPS.
În jocurile noi, cu setări înalte la 1080p, placa se ține în zona de 40–80 FPS. Notebookcheck a măsurat pe ASUS TUF Gaming 16 FX610J 71,5 FPS în Resident Evil Requiem pe High și 50,1 FPS în Death Stranding 2 pe High. În Borderlands 4 pe High, laptopurile cu RTX 5050 n-au trecut de 30 FPS. Acolo ai nevoie de DLSS.
Nu mi se pare o capcană din punctul de vedere al performanței brute. E o placă de 1080p cu setări medii și înalte, cu 8 GB, adică exact ce îi lipsea lui RTX 4050. La 1440p, în jocurile grele, ai nevoie de DLSS. Comparația cu cele două plăci de buget din generația trecută o fac separat, în RTX 4050, RTX 4060 sau RTX 5050.
Capcana: laptopurile care o țin la 45–65 W
Aici se decide totul. Notebookcheck a testat RTX 5050 în laptopuri cu limite de putere foarte diferite. Am pus rezultatele din Cyberpunk 2077 la 1080p Ultra lângă TGP-ul fiecăruia.
| Laptop | TGP RTX 5050 | Cyberpunk 2077, 1080p Ultra |
|---|---|---|
| MSI Cyborg 15 B2RWEKG | 45 W | 55,3 FPS |
| Acer Nitro V14 AI ANV14-62 | 60 W | 64,2 FPS |
| Acer Nitro V 15 ANV15-52 | 75 W | 61,3 FPS |
| HP Victus 15-fa2160ng | 80 W | 71,0 FPS |
| ASUS TUF Gaming 16 FX610J | 85 W | 68,9 FPS |
| Acer Nitro V 16 AI ANV16-42 | 95 W | 75,2 FPS |
| Medion Erazer Scout 17 E1 | 115 W | 76,9 FPS |
Între Cyborg 15 la 45 W și Medion la 115 W sunt 21,6 FPS: exemplarul de 115 W scoate cu circa 39% mai multe cadre. Medion-ul trece de media lui RTX 4060. Cyborg-ul coboară spre zona unui RTX 4050 bun. Ordinea nu e perfect liniară, pentru că procesorul și răcirea contează și ele: Nitro V 15 la 75 W iese sub Nitro V14 la 60 W. Dar tendința e clară.
Notebookcheck scrie despre Cyborg 15 că placa video nu-și atinge potențialul din cauza celor 45 W. Laptopul a primit totuși nota 75%, pentru zgomot redus și design. Problema e că pe cutie scrie doar „RTX 5050”.
Al doilea exemplu e Lenovo. În fișele PSREF, LOQ Essential 15ARP11 și LOQ Essential 15IRX11 au RTX 5050 limitată la 65 W. LOQ 15IRX10 îi dă 100 W, iar Legion 5 15IRX10 o duce la 115 W. Toate sunt „Lenovo cu RTX 5050” în titlul anunțului.
Ce verifici: „Max TGP”, „Max Graphics Power” sau „TGP” în fișa producătorului (PSREF la Lenovo, pagina modelului la ASUS și MSI). Pentru RTX 5050, eu caut 85 W sau mai mult. Sub 65 W, placa rămâne o RTX 5050 doar pe hârtie.
Prețul în România, față de RTX 5060
eMAG și PC Garage aveau paginile închise pentru pregătirile de Black Friday când am verificat, așa că prețurile de mai jos sunt de la Altex, din 6 noiembrie 2026, și includ doar produse marcate „în stoc” sau expuse în magazin. Se schimbă des în perioada asta.
| Laptop | Placă video și TGP | Preț Altex |
|---|---|---|
| MSI Cyborg 15 B2RWEKG-074XRO | RTX 5050, 45 W | 5.299,90 lei |
| Lenovo LOQ Essential 15ARP11 (Ryzen 5 150) | RTX 5050, 65 W | 5.599,99 lei |
| ASUS TUF 16 FX610JH-TU124 (i7-14650HX) | RTX 5050, 85 W | 5.599,90 lei |
| Lenovo Legion 5 15IRX10 (i7-14700HX, OLED) | RTX 5050, 115 W | 6.399,90 lei |
| HP Victus 15-fb3095nn (Ryzen AI 7 350) | RTX 5060, 70 W | 6.599,90 lei |
| Acer Nitro V 15 ANV15-52-590G | RTX 5060, 75 W | 6.699,90 lei |
| ASUS TUF F16 FX608JMR-RV156 | RTX 5060, 115 W | 6.999,90 lei |
Două lucruri ies în evidență. Primul: cel mai ieftin RTX 5050 bine alimentat nu e cel mai ieftin RTX 5050. Pentru 300 de lei peste Cyborg 15 iei TUF 16 cu un procesor mult mai puternic. Al doilea: diferența până la RTX 5060 e mică. TUF F16 cu RTX 5060 la 115 W costă cu 1.400 de lei mai mult decât TUF 16 cu RTX 5050. La Cel.ro, Acer Nitro V 15 ANV15-52 cu Core 5 210H costa 5.499 de lei cu RTX 5050 și 7.199 de lei cu RTX 5060 (ANV15-52-590G), o diferență de 1.700 de lei.
Pentru 25–33% mai multe cadre, eu aș plăti diferența dacă bugetul o permite. Excepția e Legion 5 15IRX10 la 6.399,90 lei: RTX 5050 la 115 W, procesor i7-14700HX și ecran OLED de 165 Hz, după PSREF. La prețul ăsta, e o ofertă rară, nu regula.
Pentru cine are sens
- Joci CS2, Valorant, LoL, Fortnite sau Minecraft. RTX 5050 e suficientă, chiar și la 65 W. Jocurile competitive cer mult mai puțin de la placa video decât Cyberpunk.
- Ai un buget fix de 5.500–6.000 de lei. RTX 5050 la 85–115 W e cea mai bună placă pe care o găsești la banii ăștia. E peste RTX 4050, care rămâne la 6 GB.
- Vrei să rulezi jocuri noi, pe setări înalte, încă 3–4 ani. Sari la RTX 5060. Cei 1.400–1.700 de lei în plus se văd în fiecare joc greu.
- Vrei 1440p sau un ecran de 240 Hz. RTX 5050 nu e placa potrivită. Media de 43 FPS în Cyberpunk 2077 la 1440p spune destul.
Concluzia mea: RTX 5050 nu e o capcană. Laptopul care o sufocă la 45–65 W este. La 85 W sau mai mult, e o placă decentă de 1080p, cu 8 GB, la nivelul unui RTX 4060. Dacă diferența până la RTX 5060 e sub 1.500 de lei, ia RTX 5060. Dacă nu, verifică TGP-ul și ia RTX 5050 fără remușcări.
Întrebări frecvente
RTX 5050 de laptop e mai bună decât RTX 4060?
Nu, în medie e puțin mai slabă. În mediile Notebookcheck, RTX 5050 face 68 FPS în Cyberpunk 2077 la 1080p Ultra, iar RTX 4060 face 72 FPS. Un RTX 5050 la 115 W, ca în Medion Erazer Scout 17 E1 (76,9 FPS), poate trece însă de un RTX 4060 obișnuit.
Câtă memorie video are RTX 5050 la laptop?
8 GB GDDR7 pe 128 de biți, după NVIDIA. E principalul avantaj față de RTX 4050, care are 6 GB GDDR6 pe 96 de biți.
Ce TGP trebuie să aibă RTX 5050 într-un laptop bun?
Ideal 85 W sau mai mult, până la 115 W cu Dynamic Boost. La 45 W, în MSI Cyborg 15, Notebookcheck a măsurat cu circa 28% mai puține cadre în Cyberpunk 2077 decât la 115 W (55,3 față de 76,9 FPS).
Merită RTX 5050 sau dau mai mulți bani pe RTX 5060?
Dacă diferența e sub 1.500 de lei, ia RTX 5060: e cu 25–33% mai rapidă la 1080p, după mediile Notebookcheck. Dacă bugetul se oprește ferm la 5.500–6.000 de lei, un RTX 5050 la 85–115 W e alegerea corectă.
Merge RTX 5050 la 1440p?
În jocurile ușoare și competitive, da. În jocurile grele, media Notebookcheck în Cyberpunk 2077 la 1440p Ultra e de 43 FPS, deci ai nevoie de DLSS sau de setări mai mici.
Unde găsești laptopurile
Mai multe pe eMAG: Laptopuri gaming
Mai departe
MSI Katana vs ASUS TUF vs Lenovo LOQ: care e cel mai bun laptop de gaming la 7.000 de lei
Trei laptopuri cu RTX 5060 între 6.800 și 7.000 de lei pe eMAG (noiembrie 2026). TUF A16 scoate cel mai mult din placa video și ține 14 ore la redarea de filme, Katana are ecran QHD și i7, LOQ vine cu...
Review Lenovo LOQ 15IRX10
Lenovo LOQ 15IRX10 cu Core i7-13645HX și RTX 5060 rulează fluent jocurile la 1080p și are o carcasă solidă, ușor de deschis pentru upgrade, dar vine cu memoria pe un singur modul, SSD de 512 GB și o b...
Cooler laptop gaming: chiar ajută un suport de răcire? Ce arată testele
Un cooler bun poate scădea temperatura procesorului cu până la 20 °C în testele publicate, dar FPS-ul crește rar și puțin. Când ajută, când e doar zgomot, ce faci înainte și cât costă pe eMAG.
Laptop de gaming de 17 inch: pentru cine are sens în 2026 și ce alegi
Un 17 inch e mai greu cu 400–700 de grame, mai lat cu 4 cm și are ecran Full HD mai puțin clar. Cui îi folosește totuși, ce TUF, LOQ și Katana de 17 inch sunt pe eMAG și ce iei pentru fiecare buget.



